غَم نان اگر بگذارد...

یک « نان» و دو هوای مردم/ مشکلات اقتصادی یا کمبود آرد، مقصر کدام است

مردم ایران در طول تاریخ این کشور روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کرده اند؛ افزایش قیمت های یک باره، تورم زیاد و حتی دوران جنگ هر کدام برای مردم یک بحران اقتصادی به همراه داشته است، با این حال در همه این روزها اگرچه مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت در حوزه مواد غذایی همچون گوشت و مرغ و برنج را متحمل شده اند، اما باید پذیرفت که نان از مهم ترین وعده های غذایی مردم کشور است که حتی در بحرانی ترین شرایط نیز باید در وضعیت اعتدال باقی بماند.
اشتراک گذاری
29 تیر 1401
201 بازدید
کد مطلب : 370

مریم کشاورز مسعودیان/ ساعت که از ۹ صبح بگذرد، تقریبا بعید است بتوانید نان تازه در شهر پیدا کنید و این احتمال کم، با نزدیک شدن به ساعت ۱۰ کم و کمتر هم می شود؛ غروب ها هم اگر نیاز به نان تازه داشته باشید، که احتمالا هم دارید، باید از ساعت ۵ به فکر باشید، چرا که در کمتر از ۲ تا ۳ ساعت یا نان تمام می شود، یا آرد و یا ساعت کار نانوایی…

صف های طولانی مردم در نانوایی ها، کم شدن نان بسته بندی در فروشگاه ها و در نهایت نارضایتی مردم از روند عرضه نان، شاهدی بر این مدعاست، مشکلی که با طرح ها و برنامه های متعدد کنترل تخلف نانوایی ها از مدیریت سهمیه آرد تا تجهیز آنها به کارتخوان های مخصوص، بیش از گذشته مردم را سردرگم کرده است.

ماراتن خرید نان/ افزایش قیمت برنج و نان صنعتی

افزایش مصرف نان در مردم که بخش قابل توجهی از آن را می توان از تبعات افزایش قیمت برنج  و نان صنعتی دانست از یک سو و کاهش یا مشکلاتی که در زمینه تامین آرد در کشور وجود دارد از سوی دیگر، خرید نان را به یک ماراتن برای مردم تبدیل کرده است.

علی فرهادی از ساکنین محله مینودر قزوین است. وی که مسوولیت یک خانواده ۶ نفره را برعهده دار می‌گوید: من راننده تاکسی هستم؛ هر روز اول صبح برای خرید نان برای خانه به نانوایی می آیم، چرا که اگر قدری دیر کنم، یا نان تمام شده، یا آرد و نانوایی تعطیل شده است، تازه باید زمان زیادی را در صف بمانم.

وی می‌گوید: این مشکل در مینودر و کوثر از قبل هم بود اما انگار مصرف نان مردم بیشتر شده، یا نانوایی ها آرد کمتری دارند، به هر حال هرچه که هست در این مدت برای نان گرفتن بیشتر از قبل دچار مشکل هستیم.

خانم قنبری نیز که در صف یکی از نانوایی های شهر با او همکلام می شویم می گوید: من اجبارا برای خانه دو دخترم هم نان می‌خرم؛ هر دو شاغل هستند و اگر قرار باشد هر روز یکی دو ساعت را در صف نانوایی بگذرانند که باید کلا کار را تعطیل کنند! البته نان گرفتن خیلی کار سختی نیست، اما این روزها نانوایی ها شلوغ تر شده و باید زمان زیادی را برای خرید آن صرف کنیم.

او می افزاید: تازه با این سیستم جدید خرید کارتی هم کار سخت تر شده، از من سنی گذشته است و حالا نمی‌توان انتظار داشت در ۶۵ سالگی تازه شیوه استفاده از دستگاه های جدیدشان را یاد بگیرم و نانوایی ها هم در این زمینه سخت گیری می‌کنند؛ باید حتما با کارت خرید کنیم.

دست مردم مهرگان از نان تازه کوتاه است/ مشکلات در شهرک های جدید بیشتر از سایرین

این در حالی است برخی از مناطق تازه ساز شهر همچون شهرک های تازه تاسیس، از قبل نیز با مشکل کمبود تعداد نانوایی مواجه بوده اند و حالا که مشکلات اقتصادی، سیل جمعیت را به سمت این مناطق مانند؛ شهرک مهرگان هدایت کرده، کاهش توان خرید برنج و ماکارانی از سوی مردم، مصرف نان را تا حد قابل توجهی افزایش داده است.

شادی طارمیان از ساکنان شهرک مهرگان قزوین است. وی که چند سالی است در این شهرک سکونت دارد، می‌گوید: از همان ابتدا که مهرگان برای سکونت مردم آماده شد، خیلی از خدمات زیرساختی و رفاهی حداقلی برای زندگی در این شهرک وجود نداشت؛ مشکلی مثل کمبود نانوایی و یا عدم دسترسی محلی مناسب از مشکلاتی است که از ابتدا وجود داشت، اما امسال با افزایش قیمت املاک در قزوین و در نهایت سرریز جمعیت به سمت این شهرک، این مشکل را دو چندان کرده است.

وی افزود: تازه این در شرایطی است که ساکنین خود شهرک نیز مصرف نان بیشتری از گذشته دارند  و از این رو برای تامین نان دچار مشکل هستیم.

زهرا محمدی نیز از دیگر ساکنین شهرک مهرگان است. وی که از وضعیت موجود ناراضی است می‌گوید: من همیشه نان را تازه تهیه می‌کردم و چندان هم دور ریز هم نداشت، اما حالا که صف های نانوایی طولانی تر شده و ساعات پخت نان هم کمتر شده، مجبوریم نان را بیشتر تهیه کنیم تا در منزل همیشه نان داشته باشیم و خب با این شرایط، دور ریز و خشک شدن نان هم مشکلاتی است که به آن اضافه می شود.

این مادر خانه دار ادامه می‌دهد: گاهی برای این که بتوانم نان تهیه کنم باید به چند نانوایی در مهرگان سر بزنم تا ببینم کدام یک خلوت تر است یا ساعت بیشتری کار می‌کند که تازه اگر روز تعطیل باشد، دردسر بیشتر هم می شود.

مهاجرین بدون سهمیه میهمان اجباری سفره نان مردم قزوین / سهمیه قزوین ۷ سال است که افزایش نیافته

کارگران فصلی و مهاجرین غیر ایرانی اما متهمین دیگر معضل کمبود نان در استان قزوین هستند، چرا که بر اساس سهمیه بندی های صورت گرفته، به ازای هر شهروند ایرانی و ساکن دایمی، حدود ۸ و ۸ دهم کیلوگرم گندم سبوس دار و در نهایت ۷ و نیم کیلو گرم آرد به استان تعلق گرفته است، این یعنی مهاجرین بدون سمیه این روزها میهمان اجباری سفره نان مردم قزوین هستند.

سهمیه ای که حالا با حضور بیش از گذشته مهاجرین غیر ایرانی و کارگران فصلی برای حضور در باغات و مزارع کشاورزی استان، این میزان سهمیه پاسخگوی نیاز مردم نیست.

بهرامی رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین در این خصوص معتقد است: حتی بدون در نظر گرفتن این میهمانان اجباری نیز سهمیه آرد قزوین پاسخگوی نیاز مردم نیست و باید برای افزایش این سهمیه تلاش کرد.

وی افزود: وضعیت اقلیمی، شرایط اقتصادی و فرهنگی، آداب تغذیه و در نهایت نیاز مردم هر استان، از معیارهایی است که سرانه آرد مورد نیاز برای مردم استان را تعیین می‌کند و این در حالی است که با تغییرات اقتصادی ایجاد شده در جامعه در چند سال گذشته، میزان مصرف نان تا حد قابل توجهی افزایش یافته، با این حال سهمیه مردم قزوین هیچگونه افزایش نداشته است.

نانوایی های قزوین زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند

رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین معتقد است؛ کمبودی در زمینه تعداد نانوایی ها دراستان وجود ندارد، اما به دلیل کمبود سهمیه آرد، بخش قابل توجهی از نانوایان قزوین زیر ظرفیت و با مدت زمانی محدود فعالیت می‌کنند.

بهرامی در این زمینه می‌افزود: در حال حاضر سهمیه آرد تعلق گرفته به نانوایی ها پاسخگوی نیاز نیست و شاهد ازدحام جمعیت در نانوایی ها هستیم، در حالی که از نظر تعداد نانوایی ها به جز در مناطق تازه ساخت شهر، مشکل دیگری وجود ندارد، با این حال چاره و درمان مشکل امروز باید در خارج از استان انجام شود چرا که راهی جز افزایش سرانه، درمان این مشکل نیست.

وی گفت: خوشبختانه با برگزاری منظم جلسات کارگروه آرد و نان استان قزوین و با پیگیری استاندار قزوین و رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مکاتباتی برای افزایش سرانه آرد مردم قزوین صورت گرفته است که امیدواریم با پیگیری مسوولین این امر محقق شود و مشکلی که امروز هم نانوایان و هم مردم را درگیر کرده با افزایش سرانه آرد مرتفع شود.

متقاضیان تاسیس نانوایی در مناطق جدید شهر اقدام کنند

رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین اظهار داشت: اگرچه تعداد نانوایی‌ها در مراکز شهر و شهرستان های استان قزوین، امروز در حد قابل قبولی است اما همچنان در مناطق تازه ساخت مانند شهرک های مسکن مهر و مهرگان کمبودهایی وجود دارد که بر این اساس اگر متقاضیانی برای تاسیس نانوایی در این مناطق اقدام کنند، با رعایت اصول و مقررات مجوزهای لازم صادر می شود.

بهرامی گفت: همچنین نانوایان مراکز شهر می‌توانند در صورت تمایل به جا به جایی با ارائه درخواست به مناطقی همچون مهرگان جا به جایی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در ناحیه شهری مهرگان ۲۵ واحد نانوایی وجود دارد که به نظر من حتی اگر تعداد نانوایی ها افزایش پیدا نکند، با افزایش سهمیه و فعالیت برابر همین تعداد نانوایی موجود، نیاز مردم تامین می شود.

۱ هزار و ۵۰۰ کارتخوان هوشمند در نانوایی های استان نصب شده است

رضا افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین  نیز بیان کرد: نزدیک به یک هزار و ۵۰۰ کارتخوان هوشمند در نانوایی های استان قزوین نصب شده است که بیش از ۹۸ درصد کل نانوایی های استان را شامل می شود و خوشبختانه در مدت کوتاه فعالیت نانوایی ها با این کارتخوان ها تخلفات در حوزه عرضه خارج از شبکه آرد تا حد قابل توجهی کاهش یافته است.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه ۳۷ مورد نانوایی در استان قزوین در خصوص عرضه خارج از شبکه آرد تخلفاتی داشتند که سهمیه آرد این واحدها که نزدیک ۹۸۰ کیسه آرد بود بین نانوایی های فعال استان توزیع گردید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: امروز آرد و نان با اهمیت ویژه تری نسبت به گذشته باید مورد توجه باشد و از این رو اجازه تخلف و سوء استفاده به کسی داده نخواهد شد، در همین خصوص نانوایی ها باید تابلویی شامل مشخصات واحد صنفی خود را در بیرون از واحد صنفی نصب کنند که برای مردم قابل رویت باشد.

افلاطونی خاطرنشان کرد: اهمیت مدیریت تولید گندم و آرد در استان قزوین امروز بیشتر از گذشته است و با وجود کاهش بارندگی ها، امروز خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است و در تلاشیم در کوتاه ترین زمان ممکن خرید تضمینی انجام شود تا شاهد خروج گندم از استان نباشیم.

اکیپ های بازرسی و نظارت به صورت مستمر بر فعالیت نانوایان نظارت دارند/ اجازه سوء استفاده به کسی داده نمی شود

مهدی ورسته مدیر نظارت و بازرسی بر محصولات کشاورزی نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار پیام شهر در قزوین می گوید: در حال حاضر بیش از ۱ هزار و ۶۷۳ واحد نانوایی در استان قزوین در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۷۳۰ نانوایی در شهر قزوین فعالیت دارند.

وی می افزاید: به دلیل مشکلاتی که تامین آرد و گاهی عرضه خارج از شبکه آن برای دسترسی مردم به نان ایجاد کرده بود، با تصمیم در سطح کلان، تلاش شد تا با تجهیز نانوایی ها به کارتخوان های مخصوص، مدیریت میزان فروش و تراکنش های نانوایان، شرایط را برای سوء استفاده و عرضه خارج از شبکه محدود کند که تا اندازه زیادی نیز این اتفاق افتاده است.

مدیر نظارت و بازرسی بر محصولات کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: قزوین به عنوان دومین استان کشور به این دستگاه ها تجهیز شد و هم ااکنون بیش از ۹۹ درصد نانوایی های استان قزوین به این کارتخوان ها مجهز هستند با این حال اکیپ های نظارت و بازرسی در همه شهرستان های استان قزوین فعال هستند و به صورت روزانه و مستمر گزارشات خود را از بازرسی های صورت گرفته ارائه می‌کنند.

ورسته اظهار داشت: بررسی های ما نشان از این دارد که امروز مشکلاتی که مردم در زمینه تامین نان با آن مواجه هستند، بیش از این که به دلیل عرضه خارج از شبکه باشد، به دلیل عدم تناسب سهمیه و نیاز استان است، چرا که فعالیت هایی مانند حضور کارگران فصلی در فصل بهار و تابستان در قزوین از یک سو و وجود مهاجرین غیر ایرانی به تعداد زیاد در استان، تعادل را برای مقاطعی بر هم می زند که کمبود آرد و گاهی ازدحام در نانوایی ها را موجب می شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان قزوین کمبود نانوایی نداریم  و در چند سال اخیر به جز مناطق جدید مانند شهرک های تازه ساخت، مجوزی برای تاسیس نانوایی صادر نمی شود، اما معتقدیم نانوایی های ما امروز با ظرفیت پایین فعالیت می‌کنند که با افزایش میزان سرانه آرد، این مشکل رفع می شود.

مدیر نظارت و بازرسی بر محصولات کشاورزی استان قزوین گفت: هم اکنون ۱۲ اکیپ بازرسی و نظارت در استان فعالیت دارد که در هر شهرستان ۲ اکیپ و در قزوین ۳ اکیپ در حال رصد هستند و نتایج این بررسی ها نشان می‌دهد که خوشبختانه با توجه به نصب کارتخوان های جدید، تخلف ها و عدم عرضه خارج از شبکه کاهش پیدا کرده است.

ورسته گفت: عمده تخلفات ما  امروز در حوزه کم فروشی و وزن چانه ای نان است که در این خصوص با متخلفین برخورد های لازم صورت می‌گیرد، همچنین شهروندان اگر  در این خصوص تخلفی مشاهده کردند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند و نشانی و نوع تخلف که نانوایی و یا حتی سایر کسبه انجام داده اند را گزارش نمایند که به محض ارجاع این پیام به ما، اکیپ ها در محل حضور پیدا کرده و موضوع را بررسی می کنند.

غم نان اگر بگذارد….

مردم ایران در طول تاریخ این کشور روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کرده اند؛ افزایش قیمت های یک باره، تورم زیاد و حتی دوران جنگ هر کدام برای مردم یک بحران اقتصادی به همراه داشته است، با این حال در همه این روزها اگرچه مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت در حوزه مواد غذایی همچون گوشت و مرغ و برنج را متحمل شده اند، اما باید پذیرفت که نان از مهم ترین وعده های غذایی مردم کشور است که حتی در بحرانی ترین شرایط نیز باید در وضعیت اعتدال باقی بماند.

کاهش هرچند موقتی در سهمیه های آرد و یا کمبود دسترسی مردم به نان، مساله ای است که جای گذشت و اغماض بر آن نیست و انتظار می رود مسوولین استانی با چانه زنی، پیگیری و رایزی های لازم برای افزایش سهمیه آرد استان قزوین، تلاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *