مشاغل خانگی یکی از راهکار‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی است

مشاغل خانگی به‌عنوان یکی از راهکارهای مناسب در ایجاد درآمد و بهبود معیشت خانواده‌ها، توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی با توجه به ساختار زود بازده و نیاز به سرمایه‌ای به مراتب کمتر، برای وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی حایز اهمیت است.
اشتراک گذاری
10 مرداد 1401
121 بازدید
کد مطلب : 483

معصومه امینی/ امروزه کسب و کارهای خانگی به‌عنوان یکی از راهکاری مهم در ایجاد درآمد و بهبود معیشت خانواده‌ها، توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی، با توجه به ساختار زود بازده و نیاز به سرمایه‌ای به مراتب کمتر، حایز اهمیت هستند که با دریافت تسهیلاتی اندک، می‌توانند اشتغال گسترده‌ای را در جامعه ایجاد کنند.

دکتر عین‌اله کشاورز ترک در گفت‌وگو با خبرنگار پیام‌شهر در این خصوص گفت: فرهنگ کار به‌عنوان شیوه زندگی، نقش بنیادی و زیربنایی در ارتقای سطح پویایی جوامع دارد؛ در واقع پیشرفت یک کشور با فرهنگ کار مردم آن کشور رابطه مستقیمی دارد.

وی ادامه داد: فرهنگ کار یکی از دلایل موفقیت‌های عظیم اقتصادی کشورها است؛ تصحیح فرهنگ کار در یک کشور، پیوند مستمری با افزایش تولید ثروت ملی دارد که در این مسیر تکاملی، عوامل مختلفی مانند دولت، نهادهای سیاست‌گذار، مراکز آموزشی و خانواده‌ها دخیل هستند.

این مسوول عنوان کرد: از این حیث مشاغل خانگی به‌عنوان یکی از راهکارهای مناسب در ایجاد درآمد و بهبود معیشت خانواده‌ها، توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی با توجه به ساختار زود بازده و نیاز به سرمایه‌ای به مراتب کمتر، برای وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی حایز اهمیت است.

کشاورز بیان کرد: توانمندسازی متقاضیان استان قزوین شامل تأمین مواد اولیه، ارائه آموزش از جمله؛ آموزش‌های بازار محور، مشاوره و مهارت، همچنین هدایت کسب‌وکارها به سمت فعالیت‌های پشتیبانی و شبکه‌ای با توجه به پایداری کمتر فعالیت‌های مستقل و جزیره‌ای، همسویی با پتانسیل‌ها و مزیت‌های منطقه‌ای و اتصال به بازار از جمله مواردی است که می‌تواند به رونق و پایداری این کسب‌وکارها کمک کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین خاطرنشان کرد: در راستای مبارزه با معضل بیکاری به خصوص در میان جوانانی که قصد تشکیل خانواده دارند، یکی از بهترین راه‌های درآمد انتخاب مشاغل خانگی است.

وی تصریح کرد: مشاغل خانگی شروع حرکت استقلال‌خواهی است و زنان استان قزوین همواره ثابت کرده‌اند از راه‌هایی مانند قالی‌بافی، گلیم‌بافی و سایر هنرهای دستی، توانسته‌اند کسب درآمد کنند.

کشاورز تأکید کرد: با توجه به اینکه یکی از راه‌های دارا بودن سلامت روان، کار و اشتغال است، بنابراین باید با بینش و آگاهی لازم افراد بیکار را به سمت حرفه و مشاغل خانگی سوق داد و همگام با آموزش حرفه و شغل مناسب، هم جامعه را از معضلات اجتماعی دور کرد و هم سلامت روانی جامعه را تضمین نمود.

این مسوول افزود: یکی از اولویت‌های اصلی معاونت اشتغال اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشاغل خانگی است که در همین راستا از ابتدای  سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۶۲ فقره مجوز در استان قزوین صادر شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین با بیان اینکه کارآفرینی خانگی و ایجاد شبکه خانوادگی مشاغل خانگی علاوه بر اینکه کاهش بیکاری را به همراه دارد و به افزایش تولید و توان اقتصادی جامعه نیز کمک می‌کند، عنوان کرد: از آنجا که زنان خانه‌دار و دختران و پسران جویای کار حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، بنابراین اگر برای این افراد شغل و کار مشخصی تعریف شود، مشکل بیکاری تا حدود زیادی رفع شده و بخشی از هزینه‌های خانواده‌ها نیز تأمین می‌شود.

کشاورز عنوان کرد: از سوی دیگر کارآفرینی تنها ایجاد یک روش برای اشتغالزایی در محیطی کارخانه‌ای یا کارگاهی نیست، بلکه هر فعالیتی که در هر مکانی بتواند اشتغال ایجاد کند، کارآفرینی محسوب می‌شود؛ در حقیقت توسعه مشاغل خانگی یک نوع استفاده بهینه از انرژی و توان افراد در محیطی آرام مانند خانه است؛ در این میان می‌توان از صنعت فرش و انواع صنایع‌دستی که در محیط خانه‌ها تولید می‌شود نیز حمایت‌های لازم را به عمل آورد.

وی اظهار کرد: ساماندهی مشاغل خانگی در تعاونی‌ها نیز از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، در مجموع ۱۶۰ هزار تعاونی در سطح کشور وجود دارد.

این مقام مسوول در خصوص نحوه ثبت‌نام جهت دریافت تسهیلات طرح مشاغل خانگی تصریح کرد: متقاضیان مستقل، پس از ورود به سامانه مشاغل خانگی و قسمت ثبت‌نام به سامانه G4B (درگاه ملی مجوز) متصل شده و باید در ابتدا اطلاعات خود را در این درگاه وارد کنند؛ ثبت‌نام متقاضیان پشتیبان صرفاً در سامانه مشاغل خانگی بوده و نیاز به اتصال به سامانه G4B برای آنان نیست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین ادامه داد: طرح‌های مستقل بلافاصله پس از ثبت‌نام تأییدیه دریافت نموده و پس از دریافت تأییدیه باید به دستگاه‌های اجرایی مراجعه کنند تا مدارک آنان بررسی شود.

وی در پایان اظهار کرد: در صورت تأیید مدارک توسط دستگاه ها و پس از ۴۵ روز، طرح از سوی دستگاه اجرایی جهت دریافت تسهیلات به اداره‌ کار معرفی می‌شود و در صورت وجود اعتبار، لیست طرح‌های تأئید شده جهت اخذ تسهیلات به بانک‌های عامل ارسال می‌شوند.

نوشته های مشابه

پشت افلاک خمیدست از این بار گران
اما و اگرهای افزایش غیرمنطقی اجاره بهای مسکن

پشت افلاک خمیدست از این بار گران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *