مروری بر سخنرانی اعضای شورای شهر قزوین

علی فرمانی رییس شورای اسلامی شهر قزوین: سیاست زدگی و اختلاف های جناحی از عوامل اصلی ضعف شوراهاست رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: برای ساختن شهری آباد باید شورا و شهرداری قزوین در تعامل با هم و تعامل بین دستگاهی با نهادهای خدمات رسان خارج از بدنه شهرداری باشند و بر این اساس ضرورت […]

اشتراک گذاری
05 مهر 1401
134 بازدید
کد مطلب : 714

علی فرمانی رییس شورای اسلامی شهر قزوین:

سیاست زدگی و اختلاف های جناحی از عوامل اصلی ضعف شوراهاست

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: برای ساختن شهری آباد باید شورا و شهرداری قزوین در تعامل با هم و تعامل بین دستگاهی با نهادهای خدمات رسان خارج از بدنه شهرداری باشند و بر این اساس ضرورت دارد که شهروندان را به عنوان وجه مشترک تمام برنامه ها و طرح ها در هر سطح و جایگاهی، مخاطب اصلی خود دانسته و با هم اندیشی و همفکری نسبت به رفع موانع و ارایه خدمات شایسته به شهروندان اقدام نماییم.

علی فرمانی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: شوراهای اسلامی شهر برای ارتقای سطح کارآمدی نظام اسلامی و بر پایه تعالیم اسلام، اهمیت دادن بیشتر به نقش مردم در ساختار تصمیم گیری و برای حل مشکلات محلی ایجاد شده است و ما موظفیم در جهت این رسالت بزرگ و توجه به وظیفه ذاتی شوراها برای حل عمل گرایانه مشکلات عینی و مشخص شهر و شهروندان برنامه ریزی اقدام نماییم.

فرمانی بر لزوم پرهیز از اختلافات جناحی و سیاست زدگی در نهاد شوراها تاکید کرد و افزود: پیش از هر چیز و برای خدمت صادقانه به مردم و ارائه عملکرد مطلوب و موفق ضرورت دارد تا با وحدت و یکپارچگی از دخالت دادن انگیزه های حزبی، گروهی، شخصی و طایفگی در انجام وظایفمان بپرهیزیم، چرا که تجربه پنج دوره گذشته، این واقعیت را به اثبات رسانده که سیاست زدگی و اختلاف های جناحی، سم مهلک و یکی از عوامل اصلی ضعف شوراهاست که موجب می شود تصمیم گیری ها در غیاب عقلانیت و براساس منافع مقطعی و محدود اتخاذ شود و از سویی تشتت و چند دستگی بر شورا حاکم شود که قطعاً بر عملکرد این نهاد مردمی تأثیر سوء خواهد گذاشت.

رئیس پارلمان محلی قزوین ادامه داد: بی شک به منظور ادامه روند فعالیت شورا و دستیابی به اهداف تعیین شده و شفافیت رویه ها، اقدامات و ارائه خدمات بهینه به شهروندان، نظارت ویژه بر عملکرد شهردار و مدیران در دستور کار قرار خواهد گرفت، اما این مساله به معنای ایرادگیری و ایجاد اخلال نیست بلکه نظارت به معنای تعامل، مراقبت و کنترل است تا امور بهتر پیش برود و دراین امر جدی خواهیم بود.

وی ادامه داد: همانگونه که می دانیم یکی از مؤلفه های مهم موفقیت سیستم مدیریت شهری، نحوه کنترل و تعادل بخشی در انجام امور است؛ بر این اساس نحوه تنظیم ارتباط شورا و شهردار بسیار حائز اهمیت است؛ سازوکار نظارت اعضای شورا بر روند فعالیت شهرداری باید به گونه ای باشد که با افزایش شفافیت، بیشترین سطح کارآمدی حاصل شده و زمینه های بروز فساد به کمترین حد ممکن کاهش یابد.

  • ضرورت تحقق زمان بندی بودجه و تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری

رییس شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت تحقق بودجه شهرداری قزوین در سال جاری اشاره کرد و گفت: موضوع قابل تامل دیگری که در ارائه خدمات بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر مستقیمی بر شهر و شهروندان دارد، بحث منابع مالی شهرداری است؛ علیرغم بودجه ۲۲۰۰ میلیارد تومانی شهرداری قزوین که باید در سال جاری محقق شود، متاسفانه در چند ماه گذشته مبلغ بسیار ناچیزی محقق شده است و در این زمینه پیش بینی راهکارهایی جهت اصلاح نظام درآمدی شهرداری و کسب درآمدهای سالم برای مدیریت بهینه شهر ضروری است.

وی تاکید کرد: از شهردار قزوین و مجموعه مدیران شهری می خواهیم که در چارچوب تعیین شده از سوی شورای اسلامی شهر، اقدام در راستای تقویم زمان بندی تحقق بودجه و اجرای طرح های شهری نیمه تمام، شفاف سازی هزینه ها و بودجه، اتخاذ الگوی مطلوب حکمرانی کارآمد شهری مبتنی بر شفافیت، پاسخگویی به موقع، عدالت در تقسیم خدمات شهری و عمرانی و افزایش مشارکت و حمایت های مردمی و کوتاه کردن فاصله تصمیم تا اقدام در امور مختلف شهری را در دستور کار خود قرار دهند؛ چرا که اعتقاد دارم شهر قزوین با پیشینه تاریخی و فرهنگی ارزشمندی که دارد، شایسته برخورداری شهروندانش از بهترین امکانات، خدمات و شرایط زندگی است.

فرمانی با تاکید بر اینکه مجموعه شورا و شهرداری می‌باید در تعامل با هم و همکاری بین دستگاهی با نهادهای خدمات رسان خارج از بدنه شهرداری باشند، افزود: برای ساختن شهری آباد برای شهروندان، نیازمند تحقق این مهم هستیم، بر این اساس ضرورت دارد شهروندان را به عنوان وجه مشترک تمام برنامه ها و طرح ها در هر سطح و جایگاهی، مخاطب اصلی خود دانسته و با هم اندیشی و همفکری نسبت به رفع موانع و ارایه خدمات شایسته به شهروندان اقدام نماییم.

  • لزوم توجه به نظرات نخبگان و متخصصین در اداره شهر

وی در ادامه سخنانش با تاکید بر لزوم توجه به نظرات نخبگان و متخصصین در اداره شهر قزوین، گفت: استفاده از نظر محققان، نخبگان، متخصصین و صاحب نظران و روش های علمی برای اداره شهر موضوعی است که به نظر می رسد مغفول مانده است؛ اگر مدیریت شهری برمبنای روش های علمی و اصولی مدیریت شود، پیشرفت و انسجام بیشتری به وجود خواهد آمد و در این صورت است که قزوین به شهری برخوردار و برای زندگی بهتر برای شهروندان تبدیل خواهد شد.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین با تاکید بر اینکه ما باید پاسخگویی به مطالبات و انتظارات شهروندان را مهم ترین برنامه و اولویت خود بدانیم، خاطرنشان کرد: هر شهروندی حق دارد از جزئی ترین اقدامات مدیریت شهری آگاهی یابد و ما نیز وظیفه داریم تا اقدامات و فرآیندها را به صورت روشن برای مردم بازگو کنیم.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد علاوه بر دیدارهای مردمی در مناطق چهار گانه شهرداری، پاسخگویی از طریق سامانه ۱۳۷، به منظور افزایش مشارکت شهروندان، حل مسائل و مشکلات شهری، سامانه نظر سنجی عملکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری قزوین و نظام پیشنهادات راه اندازی شود.

وی همچنین از اصحاب رسانه خواست تا در شفاف سازی امور برای اذهان عمومی و آشکار شدن نقاط ضعف، قوت، کاستی ها و جبران آنها اعضای شورا را یاری کنند.

فرمانی با بیان اینکه کسانی که برای خدا کار می کنند پیروزند، گفت: نیت و تلاش همه اعضای شورای اسلامی شهر قزوین، توسعه و پیشرفت شهر و رضایتمندی شهروندان فهیم است و امیدوارم با یاری خداوند باریتعالی و مشارکت تمام شهروندان، محققان، نخبگان، متخصصین، اصحاب رسانه و صاحب نظران، قزوین به شهری برخوردار و شهری برای زندگی بهتر تبدیل شود.

  • اهتمام جدی شورای ششم برای تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری

رییس شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: تسریع در اجرای پروژه های عمرانی نیمه تمام در سطح شهرقزوین و تکمیل آنها در اولویت برنامه های شورای ششم می باشد و تاکنون اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است.

وی همچنین خواستار پاسخگویی سریع شهرداری پیرامون نامه های ارسالی از سوی شورای اسلامی شهر قزوین شد و گفت: ضرورت دارد شهرداری پاسخگوی نامه های ارسالی از دفتر شورا در مدت زمان تعیین شده باشد.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه با بیان اینکه بخشی از اختیارات هزینه کرد در حوزه اعتبارات، به کمیسیون فرهنگی شورا داده شده است، خاطرنشان کرد: مصوبات کمیسیون فرهنگی شورا لازم الاجراست و باید توسط شهرداری قزوین اجرا شود.

  • نباید باعث گریز سرمایه گذاران از شهر شویم

فرمانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه تسریع در اجرای پروژه های عمرانی نیمه تمام در سطح شهرقزوین و تکمیل آنها در اولویت برنامه های شورای ششم است، تصریح کرد: توجه به حوزه سرمایه گذاری و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، باعث ایجاد درآمدهای پایدار و افزایش درآمدهای شهرداری ها و افزایش سطح کمی و کیفی پروژه های عمرانی خواهد شد، از همین رو باید با شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت ها، نسبت به جذب سرمایه گذاران در شهر و ارتقای اقتصاد شهری تلاش شود.

وی، بهره گیری از روش‌های نوین در ارتقای اقتصاد شهری را از الزامات برشمرد و افزود: بی‌شک توسعه اقتصادی شهر مستلزم حضور سرمایه‌گذاران است و در این راستا باید جذابیت‌های لازم را نیز فراهم آوریم.

وی همچنین شرایط اقتصادی برخی شهرداری ها را در بحث هزینه های جاری خود، نامناسب خواند و با تاکید بر اینکه توجه به سرمایه گذاری و ایجاد درآمدهای پایدار، باعث پویایی اقتصاد شهرها خواهد شد، تصریح کرد: ضرورت دارد تا موانع جذب سرمایه گذار و دلایل گریز سرمایه گذاران درشهر ها بررسی شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برخی از طرح‌های سرمایه گذاری که در شورای اسلامی شهر قزوین مطرح شده اشاره نمود و گفت: طرح احداث میدان میوه و تره بار یکی از طرح های سرمایه گذاری است که در اثر اجرا ۲۵۰ شغل دربخش های مختلف بسته بندی، سردخانه و بندر خشک برای شهر ایجاد خواهد شد.

فرمانی در ادامه بر ضرورت استفاده از ظرفیت های میراث فرهنگی قزوین در جذب گردشگر تاکید کرد و افزود: باید از فرصت دارا بودن میراث فرهنگی و تاریخی در شهر قزوین در راستای جذب گردشگر استفاده شود و اجازه ندهیم فرصت ها تبدیل به تهدید اجتماعی شوند.

  • طرح ساماندهی امامزاده حسین (ع) شهروندان را به زحمت انداخته است

رییس شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که اولین مصوبه شورای ششم، در خصوص حل مشکلات شهرک اندیشه بود که در تاریخ دوم شهریور ماه سال گذشته به مدیریت شهری ابلاغ شد، لذا از این جهت خوشحالیم که با پیگیری های مسئولان استانی و شهری شاهد حل مشکل ۲۰ساله این منطقه هستیم گفت: سرانجام پیگیری ها و مساعدت های استاندار و معاون ایشان و همچنین تلاش های شهردار قزوین و اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر قزوین و سرپرست وقت شهرداری قزوین در خصوص حل مشکلات شهرک اندیشه به بار نشست.

وی با اشاره به نامه استانداری قزوین مبنی بر استفاده از ظرفیت قانونی انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تسریع در پروژه ساماندهی امامزاده حسین (ع) اظهار کرد: در نامه ارسالی از سوی استانداری قزوین که قید فوریت دارد، ذکر شده که شهرداری قزوین نسبت به تعیین تکلیف این موضوع اقدام نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین افزود: از مدیریت شهری قزوین انتظار می رود ظرف مدت ۵ روز نسبت به تعیین تکلیف این موضوع و ارایه دلایل برای دریافت و یا عدم دریافت این اوراق اقدام نماید.

فرمانی همچنین با تاکید بر تسریع در پاسخگویی نامه ها از سوی شهرداری قزوین، خاطرنشان کرد: طرح ساماندهی امامزاده حسین (ع) قرار بود موجب آسایش شهروندان شود، اما تبدیل به طرحی شده که شهروندان را به زحمت انداخته است، لذا باید دراین خصوص تدبیر شود.

  • آسفالت مناطق شهری براساس اولویت انجام شود

فرمانی همچنین با اشاره به اجرای نهضت آسفالت در معابر شهری قزوین تاکید کرد: باید اولویت بندی اجرای آسفالت در شهر توسط شورای شهر انجام شود و مناطق کم برخوردار و مناطق منفصل شهری در اولویت قرار گیرند.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین همچنین از اعضای شورا خواست تا جلسات کمیسیون های تخصصی شورا به طور مستمر و منظم تشکیل شود و اعضا منتظر ارسال لوایح از سوی شهرداری قزوین و بررسی آنها در کمیسیون ها نباشند.

فاطمه اشدری رییس کمیسیون بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهر قزوین:

بوستان های شهر بر اساس نیازهای کودکان و مادران طراحی و اجرا شود

رییس کمیسیون بانوان و امور خانواده پارلمان محلی قزوین، یکی از اولویت ها و رویکردهای مهم شورای ششم را توجه به نیازهای کودکان و مادران در طراحی و اجرای تمامی بوستان های شهر قزوین دانست.

فاطمه اشدری اظهار کرد: با توجه به جایگاه مادران و نقش آنان در رشد و شکوفایی ‌و محوریتشان در تربیت کودکان، ضرورت دارد تا در طراحی و اجرای بوستان ها به نیازها ی کودکان و مادران توجه شود تا آنها بتوانند به راحتی از این فضاها استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه ایجاد بوستان‌های مادر و کودک با هدف تأکید بر خانواده محوری و ایجاد فضای سالم تفریحی برای مادران و کودکان توسط مدیریت شهری در نظر گرفته شده است، افزود: در بوستان مادر و کودک که درحال احداث است، تاکید شده تا طراحی مجدد برای تعبیه برخی سازه ها ی مورد نیاز مادران و کودکان صورت گیرد.

اشدری همچنین با اشاره به کمبود فضاهای مختص و ویژه بانوان در شهرقزوین خاطرنشان کرد: قرار بود در بهار ۱۴۰۱ مکانی مناسب در وروی شهرقزوین از سمت محور بلوار میرزا کوچک خان، فضای تجاری مطابق با صنایع دستی قزوین برای جذب گردشگر و مسافرین و همینطور شهروندان، به ویژه بخش مهمی از آن مختص بانوان درنظر گرفته شود که امید است مدیریت شهری نسبت به اجرای این طرح اهتمام ورزد و شورا را از نتایج اقدامات انجام شده مطلع نماید.

  • خواستار ترمیم حقوق کارمندان زحمتکش شهرداری قزوین هستم

رییس کمیسیون بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت ترمیم حقوق کارمندان شهرداری قزوین، خواستار تشکیل کمیته ای راهبردی برای تحقق این موضوع و پرداخت هماهنگ و عادلانه حقوق پرسنل شهرداری قزوین شد.

وی افزود: متاسفانه اخیرا شاهد رفتارهای عجیب در پرداخت های حقوق پرسنل شهرداری قزوین در بخش های مختلف از جمله کارمندان، نگهبانان و کارگران بوده ایم و برای نیروهای کارگری ۵۷ درصد افزایش حقوق و برای کارمندان ۷ تا ۱۰ درصد افزایش رخ داده که واقعا بی انصافی و عین بی عدالتی است.

اشدری ادامه داد: با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه و تورم، دریافت حقوق های ۷تا ۸ میلیون تومانی اصلا کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد و این بی عدالتی در پرداخت حقوق ها باعث دلسرد شدن کارمندان و بی انگیزگی آنان در ارایه خدمات به شهروندان خواهد شد، لذا باید نگرانی کارکنان شهرداری قزوین برطرف شود.

وی همچنین خواستار نظارت شورا بر روند انتصابات مدیران در شهرداری قزوین شد و با طرح این سوال که چرا با وجود چند ماه از سرپرستی برخی مدیران، حکم آنان ابلاغ نمی شود؟ گفت: شورا و شهرداری قزوین در یک مثلث شیشه ای قرار دارند و باید همه امور شفاف باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین همچنین خواستار پاسخگویی شهردار قزوین پیرامون نطق های قرائت شده وی در صحن شورا شد و گفت: شهردار پس از مدت ۱۰ روز از زمان قرائت نطق، فرصت دارد تا نسبت به پاسخگویی موارد مذکور در نطق اقدام نماید، اما متاسفانه ایشان پاسخگو نبوده است، لذا از ریاست شورا تقاضا دارم تا این موضوع را پیگیری نماید.

  • اهدای نشان ویژه به شهروندان نمونه قزوینی

رییس کمیسیون بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهرقزوین در ادامه با اشاره به فرا رسیدن “روزقزوین” گفت: در این ایام پیشنهاد می شود با شهرهایی مثل اصفهان، شیراز، قم، مشهد و اردبیل که ارزش ها و ویژگی های مشترکی با شهرم قزوین دارند، تفاهم نامه و قرارداد خواهرخواندگی داشته باشیم تا بتوانیم در جذب گردشگر و تبادل گردشگر و توریست در داخل کشور مقدمات لازم را فراهم سازیم.

وی در ادامه سخنانش همچنین خواستار اهدای «نشان قزوین» به شهروندان نمونه این شهر شد و گفت: پیشنهاد می شود اهدای نشان قزوین در ابتدا از مجموعه شهرداری مثل پاکبان نمونه و راننده تاکسی نمونه که حافظ سلامت و امانت دار اموال و نوامیس مردم است، صورت گیرد و در مرحله بعد نخبگان شهر قزوین اعم از خانواده شهدای عزیز، پیشکسوتان و چهره های ماندگار که نقش زیادی در بلند آوازگی نام قزوین دارند و همینطور جوانان فرهیخته و نخبه قزوینی در تمامی رشته ها نشان قزوین اهدا شود.

مهری السادات تقوی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قزوین:

موضوع مناسب سازی در طراحی ساختمان‌ها و فضای شهری مورد توجه ویژه قرار گیرد

رئیس کمیسیون شهرسازی، املاک و حقوقی شورای اسلامی شهر قزوین، مناسب سازی فضای شهری و توجه به این مقوله برای کلیه شهروندان به خصوص سالمندان، جانبازان و معلولان را امری مهم برشمرد و گفت: پذیرفته نیست که در جامعه ساختمانی احداث شود که برای عبور معلولان مناسب‌سازی نشده باشد.

مهری السادات تقوی اظهار کرد: مناسب‌سازی فضای یک شهر و توجه به مناسب سازی در طراحی ساختمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و لازم است تا معماران ساختمان‌ها در طراحی بنا به این موضوع توجه داشته باشند.

تقوی با بیان اینکه بسیاری از ادارات و معابر عمومی و حتی ساختمان ها درسطح شهر، برای سالمندان و ناتوانان مناسب‌ سازی نشده‌ است، تصریح کرد: بر اساس قانون همه دستگاه‌ها ملزم به رعایت حقوق معلولان هستند و پذیرفته نیست که در جامعه ساختمانی احداث شود که برای عبور معلولان مناسب‌سازی نشده باشد.

وی در جلسه ای که رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین پیرامون ارائه مطالبی در خصوص مسابقه ملی طراحی نهضت ملی مسکن نیز حضور داشت، گفت: ضرورت دارد تا در طراحی خلاقانه این مسابقه ملی توجه به مباحث مناسب سازی نیز جزو موارد مسابقه قرار گیرد.

تقوی تاکید کرد: شورا و شهرداری قزوین از برگزاری این مسابقه ملی حمایت کرده و از طرف دیگر لازم است تا نیازهای مدیریت شهری نیز در این مسابقه درنظر گرفته شود.

 وی ادامه داد: با توجه به قابلیت هایی که در شورا و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر قزوین وجود دارد، این تعامل می تواند اثربخشی بالایی داشته باشد.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه شهرداری قزوین به پیشنهادات و تذکرات اعضای شورا پیرامون اصلاح برخی لوایح تاکید نمود و گفت: در جلسات کمیسیون های تخصصی، اعضای شورا تذکرات و پیشنهاداتی را پیرامون برخی لوایح ارایه می دهند و خواستار تکمیل و اصلاح آنها هستند، اما متاسفانه در مدت زمان معقول و منطقی پاسخی از سوی شهرداری قزوین در خصوص اصلاح لوایح به شورا ارایه نمی شود.

وی ادامه داد: به دلیل نبود دقیق اطلاعات، اعضای شورا نمی توانند تصمیمات مناسبی اتخاذ نمایند بنابر این لوایح عودت داده می شود؛ لذا انتظار می رود شهرداری قزوین نسبت به اصلاح لوایح که از شورا عودت داده می شود در اسرع وقت اقدام نماید.

‍مهدی مهدی خانی دبیر پارلمان محلی قزوین تاکید کرد؛

استفاده از ظرفیت مراکز پژوهش دانشگاه ها در مدیریت شهری

رییس کمیسیون عمران، ترافیک وامور زیربنایی شورای اسلامی شهر قزوین، از مراکز پژوهش های دانشگاه های این شهر به عنوان بازوان کمکی برای بسیاری از موضوعات مدیریت شهری و شورا یاد کرد.

مهدی مهدی خانی اظهار کرد: اعضای شورا نمایندگان مردم بوده و برای اتخاذ تصمیمات در امور نیازمند خرد جمعی هستند، به همین جهت می توان در این راستا از ظرفیت مراکز پژوهشی دانشگاه های قزوین به عنوان بال کمکی برای بسیاری از موضوعات رسمی شهرداری و شورا استفاده نمود.

وی افزود: در امور مربوط به نماسازی و توجه به معماری بنا، احداث و طراحی بوستان های بانوان و  ساماندهی ورودی های شهر از جمله مواردی هستند که نیاز است تا از ارگان های متخصص یاری گرفته شود.

مهدی خانی خاطرنشان کرد: در حوزه انتشارات، شهرداری و شورای اسلامی شهر قزوین در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدامات ارزنده ای داشته است؛ در همین راستا می توان در زمینه های تخصصی هم می توان از ظرفیت های دانشگاهی قزوین بهره برد.

وی همچنین بر لزوم توجه به کیفیت طراحی و بنای ساختمان ها در طرح ملی مسکن تاکید نمود و گفت: برگزاری مسابقه ملی نهضت ملی مسکن توسط دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اقدامی شایسته و ارزنده است.

قاسم اللهیاری، رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهرقزوین:

فرهنگسرای تخصصی بانوان و دختران راه اندازی شود

توسعه فضاهای اختصاصی برای بانوان از جمله بوستان های مادر و کودک و راه اندازی فرهنگسرای تخصصی بانوان و دختران زمینه ساز عدالت شهری است.

قاسم اللهیاری رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این مطلب اظهار کرد: بانوان برای بهره‌مندی مناسب از اوقات فراغت نیازمند زیرساخت‌هایی مطلوب و متناسب با هنجار‌های اجتماعی، دینی و فرهنگی هستند و دراین راستا ضرورت دارد فضاهای اختصاصی ویژه بانوان توسعه یابد.

اللهیاری افزود: طراحی و ساخت بوستان بانوان و نیز ورزشگاه‌ها باعث ایجاد تعاملات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی بانوان  می‌شود و باید براساس شاخصه‌هایی صورت گیرد که نیازمندی های این قشر مورد توجه قرار گیرد.

وی بر لزوم رفع کمبود فضاهای فرهنگی و ورزشی ویژه بانوان تاکید نمود و گفت: راه اندازی فرهنگسراهای تخصصی از جمله فرهنگسرای هنر و رسانه و فرهنگسرای دختران و بانوان از جمله مطالبات شورای ششم است که باید نکات فنی آن در مرکز پژوهش ها با حضور کارشناسان بررسی شود و پس از طرح آن درصحن شورا اجرایی گردد.

اللهیاری همچنین به برنامه های مدیریت شهری در راستای جوانی جمعیت اشاره نمود و گفت: یکی از مصوبات شورای ششم در این راستا که باعث پیشگامی شهرداری از همه ارگان ها و سازمان ها شد؛ ارایه تسهیلات قابل توجه به پرسنل شهرداری  برای ترغیب و تشویق فرزندآوری می باشد.

همکاری مدیریت شهری در برگزاری سوگواره ملی عاشورایی

رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به  ضرورت بهره مندی از ظرفیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  با هدف توسعه فرهنگی شهر اظهار کرد: ظرفیت‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای پرورش فرهنگی شهروندان بسیار مناسب بوده وتاکنون نیز اقدامات خوبی از سوی این نهاد انقلابی انجام شده است.

وی افزود: برگزاری سوگواره ملی عاشورایی توسط این اداره کل اقدام ارزنده و شایسته ای است و بدون شک مدیریت شهری قزوین در برگزاری سوگواره عاشورایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان با این نهاد انقلابی همکاری و مشارکت می کند.

اللهیاری همچنین برلزوم هم افزایی فعالیت های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تاکید نمود.

عزت واقتدار شهدای مقاومت بر هیچکس پوشیده نیست

سخنگوی پارلمان محلی قزوین در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت روز مقاومت اسلامی  گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور به مناسبت پیروزی حزب الله لبنان در برابر ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه، ۲۳ مرداد را روز «مقاومت اسلامی» نام‌گذاری کرد تا بدین ترتیب، تجلیل از واژه مقدس «مقاومت» را برای همیشه ماندگار و جاویدان کند.

وی یاد وخاطره تمامی شهدای مقاومت از جمله سردار حاج قاسم سلیمانی و سردار شهید  همدانی را گرامی داشت و افزود : عزت واقتدار شهدای مقاومت از جمله شهید همدانی برای ملت ایران روشن است چراکه این شهدا از نگاه قرآن هجرت کرده اند و برای دفاع از اسلام جهاد می کنند لذا اجر و پاداششان از سایر شهدا بالاتر خواهد بود.

ولی چگینی، رییس کمیسیون مالی شورای اسلامی شهر قزوین:

حرکت به سمت سرمایه گذاری راه برون رفت از بحران های مالی در شهرداری است

شهرداری ها برای برون رفت از مشکلات اقتصادی و ایجاد درآمدهای پایدار، چاره ای جز بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار ندارند.

ولی چگینی، رییس کمیسیون مالی برنامه ریزی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این مطلب اظهار کرد: توسعه و عمران شهری شهرها در حرکت شهرداری ها به سمت جذب سرمایه گذار رقم می خورد.

وی اضافه کرد: هر چقدر ما در حوزه سرمایه گذاری فعالیت و در جهت جذب سرمایه گذار موفق عمل نماییم به همان نسبت در مسیر  رفاه حال شهروندان بواسطه ایجاد مراکز مختلف که مورد نیاز شهر است، قدم برداشته ایم و هم درآمد پایدار برای شهرداری ایجاد خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اگر نگاه به حوزه سرمایه گذاری مثبت نباشد و توجه ویژه ای  به این مقوله نشود شهرداری ها  روز به روز با چالش‌های بیشتری در حوزه مالی مواجه خواهند شد.

چگینی با اشاره به حضور مدیران حوزه سرمایه گذاری شهرداری اسلامشهر و برخی از اعضای شورای این شهر در شهر قزوین خاطر نشان کرد: برگزاری این گونه نشست ها منجر می شود که با تعامل و همفکری مدیران سرمایه گذاری، راه ها به سمت سرمایه گذاری تسهیل یابد.

این عضو پارلمان محلی قزوین اظهار امیدواری نمود تا با تسهیل امور و وضع قوانین راه برای سرمایه گذاریها هموار شود  تا درسایه آن رفاه شهروندی و رونق اقتصادی در شهرها رقم بخورد.

وی در پایان سخنانش با بیان تشابهات شهر قزوین و اسلامشهر  از نظر ساختار جمعیتی خواستار افزایش تعاملات فی مابین و بهره گیری از تجارب هم در ارتقای اقتصاد شهری این دو شهر شد.

لزوم ارایه تخفیف در مزایده های فروش زمین

رییس کمیسیون مالی برنامه ریزی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهرقزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که به منظور ترغیب و تشویق خریداران زمین از شهرداری قزوین پیشنهاد می شود در مزایده ها قیمت کارشناسی زیر قیمت بازار اعلام شود اظهار کرد: به منظور رونق بازار خرید زمین در مزایده های شهرداری قزوین لازم است تا قیمت کارشناسی ارایه شده ۱۰ تا ۱۵ درصد زیر قیمت بازار اعلام گردد تا بتوانیم شاهد افزایش خرید زمین در واگذاریهای مزایده باشیم .

وی افزود: یکی دیگر از دلایل عدم فروش زمین در آگهی های مزایده ،واگذاری از طریق سیستم ستاد می باشد که اگر این روش به روش قبلی و به صورت پاکت برگردد تاثیر زیادی در افزایش مشارکت خریداران و رونق خرید زمین خواهد داشت.

چگینی دربخش دیگری از این جلسه که به بررسی لایحه پیرامون برآورد هزینه تکمیل پروژه های کمربندی آیت اله باریک بین و مخازن  اختصاص داشت گفت: لازم است تا برای تعیین تکلیف این قضیه تصمیم گیری مناسبی اتخاذ شود، لذا باید مصوبه شورا پیرامون واگذاری برجهای الهیه و هزنیه کرد آن برای دو پروژه ادامه مسیر کمربندی آیت اله باریک بین و مخازن ذخیره آب در بوستان باراجین اجرایی شود وتضامین محکمی نیز از پیمانکار این دو پروژه برای تکمیل آنها تا انتهای پایان سال جاری دریافت شود.

وی ادامه داد: اگر قرار است مخازن ذخیره آب بوستان باراجین به بهره برداری برسد، باید مورد استفاده باغداران نیز قرار گیرد.

فرج اله فصیحی رامندی عضو شورای اسلامی شهر قزوین:

قیمت گذاری بهای پسماند در بخش تجاری معقول نیست

شهرداری قزوین در لایحه بهای خدمات پسماند در بخش تجاری به صورت معقول و کارشناسی اعداد و ارقام را محاسبه نکرده است، براین اساس این لایحه نیازمند بازنگری می باشد.

فرج اله فصیحی رامندی عضو شورای اسلامی شهرقزوین با بیان این مطلب در طرح دیدگاه خود پیرامون بهای خدمات پسماند بخش تجاری و اصناف اظهارکرد: میزان ارقام اعلام شده در جدول تولید پسماند هر صنف که در این لایحه ارایه شده است با میزان واحد تجاری مطابقت ندارد، لذا اعداد واقعی نیستند.

وی افزود: به عنوان نمونه برای یک دفتر بیمه که مغازه کوچکی است ۱۸۰ هزار تومان بهای خدمات پسماند  و برای جایی مثل سردخانه ۱۳۰ هزار تومان خدمات بهای پسماند تعیین شده است، که اصلا منطقی نیست.

فصیحی رامندی با بیان اینکه تولید زباله ملاک تعیین خدمات بهای پسماند است، خواستار بازنگری در اعداد و ارقام ارایه شده دراین لایحه شد.

تسریع در رسیدگی به مشکلات اعلامی شهروندان در سامانه ۱۳۷

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که سامانه ۱۳۷ زمینه ای برای بررسی مشکلات شهروندان است، اظهار کرد: سامانه ۱۳۷ شهرداری فرصتی برای تقویت مشارکت شهروندان و زمینه ای برای بررسی مشکلات مردم است لذا ضرورت دارد شهرداری قزوین نسبت به رسیدگی سریع به مشکلات اعلامی از سوی شهروندان در این سامانه اقدام نماید.

وی برضرورت توجه شهرداری قزوین به این سامانه تاکید نمود و گفت: شهروندان انتظار دارند که مطالبات و درخواستهای آنان در وقت معقول و منطقی رسیدگی و حل شود و دربرخی موارد باید به فوریت اقدام گردد، به عنوان نمونه سرقت دریچه های آب باید دراسرع وقت رسیدگی شود؛ چرا که در صورت بروز هر گونه اتفاقی مسئولیت آن با شهرداری خواهد بود.

 فصیحی رامندی پیشنهاد داد: در نواحی، مناطق و سازمان های شهرداری قزوین نیز مسئولی برای پاسخگویی به ارجاعات سامانه ۱۳۷ تعیین شود.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: همچنین ضرورت دارد تا ساختاری برای  نواحی  شهرداری قزوین تعریف شود واعتبار نواحی هم به صورت جداگانه لحاظ گردد.

فصیحی رامندی همچنین دربخش دیگری از این جلسه  در طرح دیدگاه خود پیرامون برآورد قیمت تکمیل پروژه های کمربندی آیت اله باریک بین ( کمربندی شرق)  و مخازن آب اظهار کرد: مقرر بود تا در صورت واگذاری برجهای الهیه به پیمانکار پروژه کمربندی آیت اله باریک بین به صورت تهاتری و بخشی به صورت نقدی، ادامه کار پروژه کمربندی شرق و پروژه مخازن در بوستان باراجین انجام شود، لذا باید شهرداری قزوین متعهد گردد که در اثر واگذاری برجهای الهیه دو پروژه مذکور توسط پیمانکار تکمیل خواهد شد.

محسن حق شناس، نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین:

قدردان زحمات پاکبانان عزیز قزوین در ایام عزاداری هستیم

از تلاش های بی منت پاکبانان زحمتکش شهرداری که فضا و محل عبور دسته‌جات عزاداری را از زباله، به ویژه مواد پلاستیک یکبار مصرف پاکسازی و به زیبایی و آراستگی شهر کمک کردند، تشکر می کنیم.

محسن حق شناس نایب رییس شورای اسلامی شهر قزوین با بیان این مطلب اظهار کرد: به یقین خدمتگزاری در این راه توفیقی الهی محسوب می شود و پاکبانان و سایر نیروهای خدوم شهرداری  به خاطر سیدالشهدا(ع)  با تلاش و زحمات شبانه روزی در راه خدمتگزاری به عزاداران حسینی خم به ابرو نمی آوردند؛  به همین دلیل بر خود لازم می دانم از تلاش ها و زحمات ستودنی و گسترده پاکبانان و مجموعه نیروهای حوزه خدمات شهری شهرداری که به صورت شبانه روزی در جهت تنظیف معابر و جمع‌آوری ظروف پلاستیکی و پسماندها در  دهه اول محرم به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی مشغول به خدمت بودند، تقدیر و تشکر نمایم.

وی افزود: وظیفه خود می دانم که به عنوان یک شهروند دست تک تک عزیزان پاکبان شهر را ببوسم که در خدمت به این آستان صادقانه تلاش نمودند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قزوین از شهرداری قزوین خواست تا برای پاکبانان شهر که در این ایام، شبانه روزی مشغول کار بودند  رقمی را به عنوان پاداش و یا اضافه کاری در نظر بگیرند تا آنها بدانند که زحماتشان توسط مدیریت شهری دیده می شود.

لزوم اخذ مشاور برای تعیین میزان تناژ پسماند بخش تجاری

نایب رئیس  شورای اسلامی شهرقزوین در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با لایحه شهرداری مبنی بر تعیین بهای خدمات پسماند بخش تجاری در سال جاری اظهارکرد: با توجه به اینکه میزان تناژ پسماند تولیدی هر واحد تولیدی  دراصناف استخراج نشده، به نظر می رسد نیاز به اصلاح لایحه و ارقام وجود داشته باشد.

وی افزود: درکمیسیون مالی شورا این لایحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید شهرداری برای سال آتی نسبت به اخذ مشاور در این خصوص اقدام نماید و رقم دقیق میزان تولید پسماند هر واحد صنفی را  برای تعیین دقیق و واقعی بهای خدمات پسماند به شورا ارایه نماید.

حسین صلح جو، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین:

مسئولان تفکر شهید رجایی را الگوی خود قرار دهند

دولتمردان و مسئولین باید با  الگو قراردادن تفکر شهید رجایی و دیگر شهیدان، ادامه دهنده مسیر شهدا باشند.

حسین صلح جو رییس کمیسیون خدمات شهری  و شورایاری شورای اسلامی شهر با تاکید بر این مطلب گفت: در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت می باشد.

وی افزود: هفته دولت یادآور شهادت دو شخصیت فداکار اسلام، شهیدان رجایی و باهنر است که به آتش کین منافقان سوختند، لذا این هفته دارای برکات ارزشمند و والایی است که با اصول و آرما‌ن‌های انقلاب اسلامی عجین شده است .

رئیس کمیسیون خدمات شهری و شورایاری شورای اسلامی شهر قزوین تصریح کرد: شهیدان رجایی و باهنر توانستند عشق و ایمان را به مردم ارزانی کنند و خدمات شایانی را به قشر محروم ارایه نمودند.

وی افزود: امام راحل، معمار کبیر انقلاب همیشه مسئولان را به دوری از تجمل گرایی، رفاه و کسب ثروت دعوت می کردند و اینکه طبقه محروم وضعیف جامعه و پابرهنگان باید مورد عنایت خاص دولت باشند.

صلح جو تصریح کرد: باید رفع محرومیت و دفاع از طبقه محروم جامعه وظیفه مهم مسئولین و دولتمردان باشد تا مردم همیشه پشتیبان حکومت اسلامی باشند.

بر نوع  پوشاک بانوان نظارت بیشتری صورت گیرد

این عضو شورای شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از وضعیت عرضه پوشاک زنانه در شهر گفت: در راستای طرح زیست عفیفانه در شهر ضرورت دارد تا بر نوع  پوشاک بانوان نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: با گذر در خیابان‌های  شهر شاهد فروشگاه‌هایی خواهیم بود که خارج از عرف و شرع اقدام به تزئین ویترین‌های خود کرده و پوشش‌هایی را برای مانکن‌های خود انتخاب می‌کنند که در اکثر موارد رواج دهنده‌ی بی‎حجابی و بی عفتی است.

این عضو شورا تاکید کرد: در برخی از موارد به علت فروش لباس‌های بی‌حجاب، گزارش شده است که حتی زنان محجبه نیز برای یافتن لباس مناسب دچار مشکل می‌شوند و برخی از فروشندگان به دلیل مسائل مالی و مشکلات معیشت در خصوص عرضه‌ی پوشاک مناسب، غفلت کرده و لباس‌هایی مطابق فرهنگ‌های بیگانه را روانه بازار می‌کنند.

صلح جو خاطرنشان کرد: بازار پوشاک بانوان نیازمند مدیریت است چراکه حیا و عفت بانوان نشانه گرفته شده و باید از طریق اصناف و مسئولین استانی به این مهم رسیدگی شود.

لزوم بررسی ایمنی نمای ساختمان پروژه تئاتر شهر

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که جانمایی پروژه تئاتر شهر کارشناسانه نبوده است و به نظر می رسد نمای انجام شده در این پروژه ایمنی لازم را ندارد تصریح کرد: نمای پروژه در حال ساخت تئاتر شهر از لحاظ ایمنی بررسی کارشناسی شود.

وی افزود: باید کارشناسان مربوطه این موضوع را بررسی نمایند و نتایج آن را به صحن شورا ارایه کنند.

صلح جو در پایان خواستار تسریع در روند اجرا و تکمیل این پروژه شد.

زبیده چگینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *