مجموعه المپیک قزوین در انتظار تخصیص بودجه

مهدی چگینی/ساخت پروژه بزرگ ورزشگاه ۶ هزار نفری و سالن سرپوشیده سردار آزادگان قزوین در دهه ۸۰ در سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶  به دلیل نیاز استان به فضای ورزشی آغاز شد. پروژه ای که در مدت کوتاهی از آغاز فعالیت ساخت آن به دلیل تورم ناگهانی در کشور نزدیک به ۱۰ سال نیمه کاره […]

اشتراک گذاری
15 تیر 1401
113 بازدید
نویسنده : مهدی چگینی
کد مطلب : 304

مهدی چگینی/ساخت پروژه بزرگ ورزشگاه ۶ هزار نفری و سالن سرپوشیده سردار آزادگان قزوین در دهه ۸۰ در سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶  به دلیل نیاز استان به فضای ورزشی آغاز شد. پروژه ای که در مدت کوتاهی از آغاز فعالیت ساخت آن به دلیل تورم ناگهانی در کشور نزدیک به ۱۰ سال نیمه کاره رها شد.

نیمه کاره ماندن پروژه سردار آزادگان سبب شد تا در سال های گذشته تکمیل این پروژه به یک مطالبه عمومی در بین ورزشکاران و مسوولین ورزشی استان تبدیل شود.

در شهریور ۹۸  سرانه فضای ورزشی در استان قزوین به ازای هر فرد ۵۲ سانتی متر بود و با تکمیل این پروژه قرار بود سرانه ورزش به بیش از ۸۳ سانتی متر برسد که هر بار و به دلیل مشکلات مالی و کم کاری پیمانکار کار افتتاح مجموعه المپیک قزوین به تاخیر افتاد، تا امروز که تکمیل این پروژه با تعویض پیمانکاران و افزایش سقف اعتبارات پروژه به کندی در دست احداث است.

مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش و جوانان در حاشیه سفر یکروزه خود به قزوین در تابستان ۹۸ و در بازدید از این پروژه، وعده تزریق بودجه به این مجموعه راکد را داده بود و این در حالی بود که او امیدوار بود تا پایان سال ۹۹ مجموعه المپیک قزوین به بهره‌برداری برسد.

در تابستان ۹۸  این ورزشگاه، ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و به  گفته کارشناسان نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه بودجه نیاز بود تا با هزینه ۶۰ میلیارد تومان مجموعه المپیک قزوین شامل سالن شش هزار نفری و خانه سرپوشیده دو و میدانی به بهره برداری برسد.

در واپسین روزهای اسفند ۹۹، حسن کریمی مدیرعامل وقت شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از ورزشگاه شش هزار نفری در دست ساخت قزوین بازدید کرد. مجموعه ای که به صورت ماده ۴۶ توسط شرکت کنتور سازی انجام شد اما چون توان پیمانکار کافی نبود، نتوانست تعهد خود را به خوبی انجام دهد و از ۱۸ قابی که قرار بود ساخته و نصب شود تا سقف تکمیل گردد، تنها ۸ قاب نصب شده بود.

ساخت سالن سرپوشیده شش هزار نفری قزوین، ۱۰ روز مانده به سال ۱۴۰۰ تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و در آن زمان ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده و تکمیل آن به ۷۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر  نیاز داشت.

آخرین بازدید مدیران وقت استانی مربوط به مهر ماه ۱۴۰۰ و دیدار معاون وقت هماهنگی امورعمرانی استانداری قزوین از پروژه ملی و مجموعه منحصر به فرد سالن سرپوشیده دومیدانی و سالن شش هزار نفری (که همچنان تحت نظارت شرکت توسعه وتجهیز اماکن ورزشی وزارت ورزش وجوانان بود )در راستای تسریع روند کار عمرانی است، پروژه ای که بعد از ۱۵ سال مبلغ ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت آن هزینه شده و برای تکمیل دو پروژه به ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

اما پروژه ملی مجموعه المپیک قزوین با دو مجموعه سالن شش هزار نفری و خانه سرپوشیده دو و میدانی بعد از سال ها ساخت و ساز منتظر اختصاص اعتبارات موثر است تا شاهد تکمیل آن باشیم که اگر این اتفاق رخ دهد، علاوه بر رشد سرانه ورزشی استان، قزوین با توجه به نزدیکی به پایتخت می تواند میزبان رقابت های ملی و بین المللی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *