پیام شهر، گزارش می‌دهد:

قزوین شهری دوستدار مادر و کودک؛ بودن یا نبودن مسئله این است

 فریبا قاسمی/بحران جمعیت این روزها بزرگترین چالش جامعه است و دولت برای گذر از این بحران با ارائه مشوق های گوناگون سعی در ترغیب خانواده ها در فرزندآوری دارد. از همین رو پیام شهر در این شماره به مناسب بودن  یا نبودن فضای شهری قزوین برای استفاده مادران و کودکان پرداخته است. یک بانوی قزوینی […]

اشتراک گذاری
01 مهر 1401
200 بازدید
کد مطلب : 698

 فریبا قاسمی/بحران جمعیت این روزها بزرگترین چالش جامعه است و دولت برای گذر از این بحران با ارائه مشوق های گوناگون سعی در ترغیب خانواده ها در فرزندآوری دارد. از همین رو پیام شهر در این شماره به مناسب بودن  یا نبودن فضای شهری قزوین برای استفاده مادران و کودکان پرداخته است.

یک بانوی قزوینی همراه با کالسکه کنارجدول خیابان ایستاده است. تنها راه خروج این مادر از خیابان پل جوی آب است که آن هم به واسطه یک خودروی پارک شده، مسدود است.

این مانع را که رد میکند، کمی جلوتر با مانع دیگری رو به رو می شود، مدیریت شهری برای جلوگیری از تردد موتور سیکلت از پیاده روی بلوار معلم، ۲ عدد بست فلزی وسط پیاده رو نصب کرده است.

این ها تصویر آشنایی است که اگر مادر باشیم حتما با آن روبه‌رو شده‌ایم و به عنوان یک شهروند حتما هنگام گذشتن از مسیرهای صعب‌العبور شهری از خودمان پرسیده‌ایم که مادر و کالسکه یا فردی که ویلچر دارد، چه‌طور می‌خواهد از اینجا بگذرد؟

مسئله مناسب نبودن زیرساخت‌های شهری برای مادر و کودک تاریخچه‌ای قدیمی دارد و متاسفانه طی سالیان اخیر کمتر کسی به آن توجه کرده است.

محبوبه کشاورز، یک بانوی قزوینی است که در خصوص مناسب‌سازی فضاهای شهری به خبرنگار پیام شهر می‌گوید: متأسفانه در شهر قزوین، کمتر فضای شهری برای زنان قزوینی به چشم می‌آید و همین موضوع سبب شده تا شاهد عدالت اجتماعی در شهر نباشیم.

وی ادامه می‌دهد: وجود فضاهای زن محور در شهر، علاوه بر اینکه یکی از ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی است، می‌تواند زمینه‌ساز افزایش فعالیت و حضور زنان در اجتماع باشد.

این بانوی قزوینی اظهار می‌کند: شهرها بدون توجه به کوچک‌ترین نیازهای زنان ساخته‌شده است و بوستان‌های مختص به بانوان نیز دارای نگهبان‌های مرد است.

کشاورز ادامه می‌دهد: بوستان نرگس به‌عنوان اولین پارک بانوان در قزوین می‌توانست مورد آزمون‌وخطای شهرداری واقع گردد چراکه جای گذاری مناسبی نشده و از چند جهت به پل عابر پیاده و برج‌های اطراف آن دید دارد.

فقر سهم زنان در فضاهای شهری و ورزشی!

وی می‌گوید: متأسفانه بوستان‌های بعدی که تحت عنوان پارک بانوان ساخته‌شده است، متأسفانه مشکلات بوستان نرگس را دارد و این نشان از بی‌توجهی مدیریت شهری به حوزه زنان است.

این بانوی قزوینی بابیان اینکه، زنان در حوزه‌هایی ورزشی چون تکواندو، فوتسال و فوتبال یا تیراندازی دارای موفقیت‌های چشمگیری در قزوین هستند، عنوان می‌کند: متأسفانه هیچ زمین فوتبال یا سالن مختص به بانوان در قزوین وجود ندارد و زنان برای ورزش فوتبال مجبور به استفاده از برخی سالن‌های غیراستاندارد هستند.

وی ادامه می‌دهد: عدالت اجتماعی در حوزه زنان موضوعی است که باید استانداری به آن توجه ویژه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال هیچ سانس استخری برای بانوان شاغل طی هفته وجود ندارد. درحالی‌که با برنامه‌ریزی می‌توان بخشی از مشکلات حوزه زنان حل شود.

طی سال‌های گذشته سیاست‌هایی برای رعایت عدالت اجتماعی از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان به استان‌ها ابلاغ‌شده بود که نتیجه آن احداث اتاق مادر و کودک در شهر قزوین بود که البته اولین اتاق مادر و کودک در شهر قزوین در پایانه مسافربری این شهر بود که خود اماواگرهای کارشناسی شده در خصوص جای گذاری آن بود.

در ادامه گزارش به سراغ کبری علیخانی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین رفتیم. وی به اساسی‌ترین اصول مبانی اجتماعی که عدالت است، تأکید می‌کند و دراین‌باره می‌گوید: توجه به عدالت جنسیتی و ایجاد عادلانه فرصت و خدمات یکسان برای زن و مرد در شهر و فضاهای شهری از اصول عدالت است که می‌بایست در بحث عدالت جنسیتی رعایت شود.

علیخانی اظهار می‌کند: از شورای اسلامی شهر قزوین تقاضا داریم مباحث مربوط به حوزه زنان را اولویت کاری خود قرار داده و نسبت رفع نیازهای زنان در شهر اهتمام ویژه داشته باشد.

او همچنین بسیاری از فضاهای عمومی شهری برای معلولین و افراد با شرایط خاص را مناسب نمی‌داند و نسبت به رفع آن‌ها تأکید می‌کند.

وی همچنین می‌گوید:کمبود مراکز تفریحی و ورزشی در سطح شهر یکی از معضلات حائز اهمیت است که در این خصوص، شورای شهر باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

بوستان نرگس امکانات خاصی برای بانوان ندارد

علیخانی درباره بوستان نرگس که متعلق به بانوان است نیز تصریح می‌کند: پارک بانوان قزوین تنها یک فضای سبز، بدون هیچ‌گونه امکانات خاصی است، در حالی ‌که پارک‌های بانوان از نوعی استاندارد خاص برخوردار هستند و تعریف مخصوصی دارند؛ متأسفانه این‌گونه مسائل در ادوار گذشته دیده نشده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین همچنین درباره بوستان مادر و کودک که در یکی از محلات جنوبی شهر قزوین در دست احداث است هم می‌گوید: احداث چنین بوستانی در شهر، اتفاق خوب و مبارکی است، اما در بازدیدی که از این بوستان داشتم، برخی کمبودها و خلأها در آن مطرح است.

وی همچنین ادامه می‌دهد: بوستان مادر و کودک قزوین، تشابهات زیادی با بوستان شهربانی تهران دارد و این بوستان می‌تواند الگوی مناسبی برای تجهیز پارک مذکور باشد.

علیخانی در ادامه به موضوع زیست عفیفانه اشاره و دراین‌باره می‌گوید: یکی دیگر مسائل و دغدغه‌های امور بانوان، کم‌رنگ شدن زیست عفیفانه است. به‌عنوان‌مثال؛ بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر، به‌جای آنکه معرف یک فرهنگ حسنه و اسلامی باشد، به معرفی سالن‌های زیبایی و آرایشی اختصاص دارد و این موضوع به‌ ظاهر کوچک، پشت پرده‌های بسیاری را در بردارد.

میادین اصلی شهر به نام زنان شهیده قزوینی مزین شود!

وی در همین راستا ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه استان قزوین در شاخص‌های اجتماعی دچار مشکل است، با استناد به کتاب مشاهیر قزوین، تعداد زیادی از بانوان نامی و هنرمند در قزوین وجود دارد که می‌توان یکی از بیلبوردهای شاخص شهر را به این بانوان اختصاص داد تا الگوسازی صورت گیرد.

علیخانی تصریح می‌کند: تابلوهای شهری تأثیر بسزایی در روح و روان شهروندان دارد و بیلبوردهای شهری با مضامین تبلیغات آرایشگاه‌های مختلف، تیشه به ریشه زیست‌بوم اسلامی می‌زند.

وی همچنین می‌گوید: رقیه رضایی یکی از زنان شهیده قزوین است که انتظار می‌رود یکی از میدان‌ها اصلی شهر به نام این بانوی جهادی مزین شود.

نیازهای زنان در شهرسازی دیده نمی‌شود

 دراین‌بین، مریم حاج سید جوادی، جامعه‌شناس توجه به نیازهای زنان در فضاهای شهری را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های مدیریت شهری و جامعه بانوان می‌داند و دراین‌باره به خبرنگار پیام شهر می‌گوید: امروز نقش و اهمیت فضاهای عمومی شهری با تأکید بر طراحی فارغ از محدودیت‌های جنسیتی، سنی و توانایی بهره بردار، به‌ عنوان مکانی مطلوب برای تمام گروه‌های اجتماعی، به‌خوبی احساس می‌شود.

او معتقد است؛ رویکرد جنسیتی به فضاهای شهری و بی‌توجهی به نیازهای زنان در برنامه‌ریزی شهری به اثبات رسیده است و زمان آن شده تا نیازهای زنان در شهرسازی دیده شود.

حاج سید جوادی ادامه می‌دهد: سلامت زنان نقش بسزایی در سلامت اجتماع دارد و به‌نوعی، سلامت اجتماع در گرو سلامت زنان است؛ چراکه زنان نقش تربیتی دارند و باید از نظر روحی و روانی آرامش و آسایش داشته باشند که بخشی از این آرامش روانی، بسته به محیط و فضای شهری است.

 این جامعه‌شناس، برنامه‌ریزی و طراحی مناسب فضای شهری را در افزایش حضور زنان مؤثر می داند و ادامه می دهد: ازآنجایی ‌که زنان به‌ عنوان یک شهروند حق حضور، مشارکت و لذت از زندگی مدنی در شهر را دارند، لازم است تمامی موانع حضور و مشارکت آن‌ها در زندگی شهری محدود شود؛ این موضوع نه‌تنها شامل امنیت، حمل‌ و نقل و سایر موارد فوق است، بلکه باید به لحاظ فرهنگی اهمیت پیدا کند.

وی بر این باور است به‌طورکلی مشارکت در برنامه‌ریزی طراحی و مدیریت شهری، نیازمند توجه به موانع مشمولیت زنان در زندگی شهری است. مانند نبود اعتمادبه‌نفس، مهارت واگذاری، مسوولیت‌های متعدد و سخت به آن‌ها، زنان به دلیل مسوولیت‌های سنگین خانواده زمان‌های بسیار محدودی در محیط‌های شهری مشارکت می‌کنند.

این کارشناس تصریح می‌کند: درک اینکه چگونه زنان و مردان از زندگی شهری نفع برده و در آن مشارکت و همکاری می‌کنند، از مسائل مهم و قابل ‌توجه است.

 سید جوادی تأکید می‌کند: توسعه شهری با حساسیت‌های جنسیتی، تنها در مسوولیت زنان برنامه‌ریز نیست و فضای شهری نیز در این راستا نیازمند برنامه‌ریزی‌های بلندمدت در شهرداری‌ها و استانداری‌ها است که به نظر می‌رسد با داشتن یک نماینده زن در مجلس به‌ راحتی این موضوع درک شود و با تخصیص اعتبار، مشکلات و موانع کمتری گریبان گیر چنین توسعه‌ای شود.

مروری بر اقدامات شهرداری در حوزه زنان

معاون خدمات شهری شهرداری قزوین نیز در خصوص اقدامات شهرداری قزوین، از برنامه‌ریزی‌های برای مناسب‌سازی و اختصاص برخی فضاها برای مادران و کودکان خبر می دهد و ادامه می‌دهد: در بوستان نرگس یک اتاق اختصاصی مادر و کودک طراحی‌ شده که در حال حاضر فعال است و مقرر شده در تمام بوستان‌ها اتاق مادر و کودک احداث شود.

سیدمهدی کاظمی اظهار می‌کند: در بوستان بانوان جنوب شهر که هنوز افتتاح نشده، در حوزه خدمات‌رسانی به بانوان و کودکان برنامه‌هایی داریم که امیدواریم با احداث آن بخشی از نیازهای بانوان مرتفع شود.

وی بابیان اینکه، شهرداری برنامه‌هایی چون آموزش کودکان و بانوان را در مسائل مختلف شهری در دستور کار خود قرار داده است، عنوان می‌کند: مباحث ایمنی و آموزش در خصوص چگونگی مقابله با بلایای طبیعی و غیرطبیعی توسط سازمان آتش‌نشانی شهرداری برای این اقشار در حال انجام است؛ همچنین در این خصوص فراخوانی انجام شده و بانوان داوطلب در سازمان آتش‌نشانی آموزش می‌بینند.

وی از فعالیت سازمان ساماندهی مشاغل شهرداری در حوزه بانوان هم می‌گوید: احداث بازارچه هنر و تجربه از اقدامات موفق شهرداری قزوین برای بانوان است؛ این بازارچه دارای ۱۸ غرفه است که برخی از غرفه‌ها برای یک شغل و برخی غرفه‌ها در اختیار چند شغل است.

وی عنوان می‌کند: بازارچه هنر و تجربه یک فضای اختصاصی برای بانوان است که توانسته به‌صورت مستقیم برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی کند.

معاون شهردار در امور خدمات شهری می‌گوید: سازمان آرامستان شهرداری قزوین نیز برای خدمات به حوزه کودکان، بازیگاهی در بهشت فاطمیه احداث کرده است و در حوزه بانوان نیز مقررشده در آرامستان‌های سطح شهر اتاق مادر و کودک احداث شود.

وی در خصوص فعالیت سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین در حوزه کودکان می‌افزاید: مباحث آموزشی در خصوص تفکیک زباله از مبدأ برای کودکان و برگزاری اردوهای آموزشی در مرکز تفکیک زباله و برگزاری جشنواره‌های مختلف در این خصوص از مهم‌ترین فعالیت این سازمان بوده است.

کاظمی در خصوص مناسب‌سازی فضاهای شهری به‌خصوص بوستان‌ها برای گروه‌های خاص بیان می‌کند: برخی فضاها در سطح قزوین برای برخی اقشار از جمله معلولان و یا مادرانی که کودک نوزاد دارند، مناسب‌سازی شده است؛ ضمن اینکه اکثر بوستان‌های شهر قزوین از نظر رمپ برای تردد ویلچر و کالسکه مناسب هستند.

معاون خدمات شهری شهرداری قزوین بیان می‌کند: بوستان ریحانه در شهرک مینودر از دیگر بوستان‌های مخصوص بانوان است که علاوه بر اتاق مادر و کودک، دارای رینگ دوچرخه‌سواری و زمین بدمینتون است و طبق نظرسنجی‌های به‌ عمل ‌آمده، توانسته تا حدودی رضایت بانوان را جلب کند.

این مسوول ادامه می‌دهد: بوستان یاس در غیاث آباد و همچنین بوستان باراجین با توجه به اینکه بوستان‌های عمومی هستند، با این حال دارای اتاق مادر و کودک می باشند.

 کاظمی بیان می‌کند: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین نیز، با ارائه کلاس‌های مخصوص بانوان و کودکان سعی در خدمات دهی به این اقشار دارد.

وی در خصوص مناسب‌سازی سرویس های بهداشتی در سطح شهر برای بانوان و تخصیص اتاق مادر و کودک در جوار آن‌ها خبر می دهد و تصریح می کند: ایجاد فضاهای عمومی زنانه در سطح شهر از برنامه های جدی شهرداری قزوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *