دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر در استان قزوین؛

غدیر منحصر به یک روز نیست

واقعه غدیر حلقه اتصال نبوت، امامت و ولایت است؛ تنها فرهنگ در عالم است که ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشر را دارد؛ از هر منظری به واقعه غدیر بنگریم، نقطه اتصال همه مکاتب بوده و ما تکلیف داریم که غدیر را در جامعه و شهر اسلامی ترویج کنیم.
اشتراک گذاری
22 تیر 1401
115 بازدید
کد مطلب : 352

فریبا قاسمی/بنابر روایات متعدد، از ۱۰ ذی الحجه تا روز هجدهم ذی‌حجه، دهه ولایت و امامت نامگذاری شده و این مناسبت ها سبب شده تا با روی کار آمدن برخی انجمن ها و نهادها از جمله بنیاد غدیر، اهمیت فرهنگ علوی بیش از پیش تبیین شود.

کارشناسان مذهبی معتقدند؛ هرقدر فاصله جامعه امروز با فرهنگ علوی کاسته شود، به همان مقدار نیز مشکلات جامعه کاهش خواهد یافت، چرا که این فرهنگ برآمده از ویژگی های ناب شخصیت های بزرگ دینی از جمله مولی الموحدین امام علی (ع) است.

ولایت مداری و عدالت محوری ۲ ویژگی بارز فرهنگ علوی است که توجه و تعمیق بیشتر در آنها برکات زیادی را نصیب جامعه اسلامی می کند.

 بنیاد بین المللی غدیر به عنوان یکی از تشکیلات موثر در اشاعه فرهنگ علوی، با دستور مقام معظم رهبری از سال ۷۶ تاسیس و به صورت ویژه برگزاری جشن های مرتبط با عید غدیر خم مسلمانان را عهده دار شد.

خبرنگار پیام شهر در آستانه عید بزرگ غدیر به سراغ محسن حق شناس دبیر بنیاد بین‌المللی غدیر در استان قزوین رفت تا بخشی از فعالیت ها و اقدامات این نهاد را در استان جویا شود.

  • بنیاد غدیر از چه سالی فعالیت خود را در استان قزوین آغاز کرده و چه سیاست هایی را دنبال می کند؟

این بنیاد، تحت نظارت مقام معظم رهبری و ثبت اسناد کشور است و ریاست بنیاد غدیر در هر شهر برعهده ائمه جمعه آن شهر قرار دارد.

این مجموعه در استان قزوین نیز بیش از ده سال‌ است که فعالیت خود را آغاز کرده و تلاش می‌کند تا موضوع غدیر را که یک جریان و تاریخ است، تنها محدود به یک روز نکند، زیرا تبیین مساله غدیر، تمامی اموری را که باید یک مسلمان و شیعه انجام دهد، تحت الشعاع خود قرار می‌دهد.

  • در خصوص اهمیت گرامیداشت عید غدیر توضیح دهید؟

واقعه غدیر حلقه اتصال نبوت، امامت و ولایت است؛ تنها فرهنگ در عالم است که ظرفیت پاسخگویی به همه نیازهای بشر را دارد؛ از هر منظری به واقعه غدیر بنگریم، نقطه اتصال همه مکاتب بوده و ما تکلیف داریم که غدیر را در جامعه و شهر اسلامی ترویج کنیم.

تاکید می کنم که نباید غدیر را فقط به روز ۱۸ ذی الحجه محدود کرد چرا که غدیر مربوط به کل زمان خلقت عالم است.

ما معتقدیم؛ آینده جهان با برنامه ای که پیامبر اکرم(ص) در روز غدیر طراحی کردند ترسیم خواهد شد، از این رو بزرگداشت غدیر را همانند سایر وقایع عظیم مسلمانان برگزار می‌کنیم.

«غدیر» حلقه اتصال نبوت با ولایت و امامت است و از این رو تلاش می‌کنیم تا در برنامه ریزی برای بزرگداشت این ایام خطبه غدیر را به مردم معرفی کنیم و در کنار بیان اتفاقاتی که در این روز رخ داد نقش و تاثیر آن را در آینده جامعه به نمایش بگذاریم.

  • برای سال جاری چه برنامه هایی برای دهه ولایت و امامت در سطح استان پیش بینی شده است؟

برنامه‌های غدیر مردم‌محور بوده و برنامه های متعددی از جمله برگزاری بیش از ۴۲۷ مراسم و جشن در سطح استان و توزیع بیش از ۳۰۰ هزار پرس غذای گرم، برنامه ریزی ۲ هزار و ۳۰۰ جشن خانگی غدیر، ادامه طرح هر خانه یک پرچم با توزیع بیش از ۲ هزار پرچم به همراه پایه آن، برگزاری مسابقه ملی کتابخوانی از کتاب «این است راه حق» و برگزاری دوره های تربیت مربی استاد غدیر با حضور اساتید ملی بخشی از برنامه های این دهه با عظمت است.

بازسازی واقعه غدیر، برگزاری، جشنواره ملی خوشنویسی، برگزاری مسابقات خطبه خوانی و مسابقه ملی کتابخوانی در سه مقطع آزاد و دانش آموزی و نونهالان در استان، تشکیل گروه های سرود غدیر، تولید دو اثر فاخر هنری در حوزه غدیر، نمایشگاه غدیر، فضاسازی و آذین بندی شهرها محلات و مساجد، مراسم شب شعر غدیر با شاعران ملی، تولید نماهنگ روزشمار غدیری، تولید و ساخت استیکرهای روزشماری غدیر، طراحی پوستر های روزشمار غدیری، برپایی ایستگاه های صلواتی در سطح استان و شهرستان، مراسم تجلیل از سادات، کاروان شادی غدیر در شهرستان‌ها و تجمع در میدان آزادی، اهدای هدایای غدیری و توزیع اقلام فرهنگی بین هیات های مذهبی متعدد، توزیع ۳۰۰ جلد کتاب نهج البلاغه، برپایی همایش ورزش باستانی به مدت ۷ شب در ایام دهه امامت و ولایت، تشکیل جلسات متعدد با مسوولین صدا و سیما و مدیران استاد جهت هماهنگی برای برپایی هرچه باشکوه تر مراسمات دهه امامت و ولایت، تشکیل حلقه‌های معرفتی غدیر ویژه بانوان با هماهنگی حوزه‌های علمیه بانوان استان، برنامه‌ریزی جهت ترویج زیارت غدیریه در مساجد استان و توزیع ۱۰۰۰ جلد زیارت نامه غدیر امام هادی(ع)، از جمله برنامه هایی می باشد که مقدمات آن درحال انجام است.

  • مهم‌ترین برنامه های بنیاد غدیر استان در سال جاری چیست؟

بنیاد بین‌المللی بودجه دولتی ندارد، اما مورد حمایت شهرداری قزوین و خیریه ها قرار گرفته و مهم‌ترین هدف از تشکیل آن، مردمی کردن برنامه‌های عید سعید غدیر خم بوده و طرح یاوران غدیر نیز با هدف ساماندهی کمک‌های مردمی در عید غدیر خم شکل گرفته است.

آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و بازگشت این افراد به کانون گرم خانواده و محیط های کسب و کار از مهم‌ترین برنامه هایی است که در این ایام انجام خواهد شد.

همچنین عید غدیر امسال در کنار آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد در استان قزوین، مراسم ازدواج آسان نیز در دستور کار قرار دارد و همچنین جشنواره خطابه غدیر ویژه دانشجویان، طلاب و اساتید نیز در استان در این ایام برگزار خواهد شد.

  • برای آشنایی جوانان، نوجوانان و نونهالان با موضوع غدیر چه برنامه های دارید؟

دهه امامت و ولایت فرصتی بسیار ارزشمند برای معرفی ارزش ها به نسل جوان و آشنایی آنها با سیره و سبک رفتاری ائمه اطهار به ویژه امام علی (ع) است.

یکی از مهم‌ترین گروه های هدف ما در تدوین محتوا و جمع آوری اطلاعات مناسب، گروه های سنی کودک و نوجوان است، چون معتقدیم ریشه و بنیان ذهنیت و مسیر زندگی افراد در این سن بنا نهاده می شود، از این رو تلاش کردیم تا با هماهنگی نهادهای مربوط، گروه های تئاتر کودکان را با مضامین غدیری تشکیل بدهیم تا در مهدهای کودک به ارائه بپردازند.

همچنین مسابقات و پویش های مختلفی نیز برای این گروه سنی تدارک دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *