طبقه متوسط

به لحاظ معیشتی و اقتصادی طبقات مختلف موجود در جامعه را می توان در چندین دسته بندی قرار داد؛ طبقه متوسط یکی از انواع این طبقه های اجتماعی محسوب می شود. در این طبقه شاهد یکسری ویژگی هایی هستیم که چندین گروه  شغلی را دربر می گیرد. طبقه متوسط از لحاظ فرهنگی شبیه به طبقات […]

اشتراک گذاری
04 مرداد 1401
173 بازدید
کد مطلب : 435

به لحاظ معیشتی و اقتصادی طبقات مختلف موجود در جامعه را می توان در چندین دسته بندی قرار داد؛ طبقه متوسط یکی از انواع این طبقه های اجتماعی محسوب می شود. در این طبقه شاهد یکسری ویژگی هایی هستیم که چندین گروه  شغلی را دربر می گیرد.

طبقه متوسط از لحاظ فرهنگی شبیه به طبقات بالا است و به لحاظ اقتصادی و درآمدی نیز شباهت زیادی به طبقات فرودست جامعه دارد. طبقه متوسط از جمله اصطلاحات پرکاربرد در جامعه شناسی است و به جرات می توان گفت که از جمله طبقاتی بوده است که در بسیاری از کشورها نقش اساسی در تحولات گوناگون را ایفا کرده است.

با توجه به تقسیم بندی هایی که ارائه شده است در صورتی که طبقه بالا در یک جامعه شامل ۱۰ درصد ثروتمند جامعه و طبقه پایین نیز دربرگیرنده ۵۰ درصد فقیر جامعه باشد، طبقه متوسط در بردارنده ۴۰ درصد میانی (دهک‌های ۶ تا ۹) جامعه از نظر برخورداری از ثروت می‌باشد؛ بر اساس نظریات متعددی از جمله نظریه پارادوکس منافع، طبقه متوسط رویکردی محافظه کارانه در قبال سیاست‌های بازتوزیعی دارد.

انواع طبقه متوسط

  • طبقه متوسط قدیم

این طبقه شامل صاحبان سرمایه‌های کوچک، مالکان فروشگاه‌های محلی و کشاورزان کوچک می‌شود؛ شمار افراد این دسته در طول قرن گذشته به‌طور پیوسته کاهش یافته‌است، اما هنوز نسبتی از کل جمعیت شاغل را تشکیل می‌دهد.

  • طبقه متوسط روبه‌بالا

این طبقه از کسانی که دارای مشاغل مدیریت حرفه‌ای هستند تشکیل شده و شامل شمار بسیاری از افراد و خانواده‌ها است. بیشتر آن‌ها شکلی از آموزش عالی را تجربه کرده‌اند و نسبت افرادی که دارای نظرات آزادمنشانه درباره موضوعات اجتماعی و سیاسی هستند؛ در بین آن‌ها، به ویژه در میان گروه‌های حرفه‌ای و تخصصی بالاست.

  • طبقه متوسط روبه‌پایین

این طبقه شامل گروهی است که افرادی چون کارکنان دفتری، نمایندگان فروش، معلمان و پرستاران را در بر می گیرد؛ اعضای طبقه متوسط پایین، معمولاً نگرش‌های اجتماعی و سیاسی متفاوتی با کارگران دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *