ضرورت شناخت کودک آزاری و مقابله با آن

والدین باید آگاه باشند که رفتارشان از همان ابتدای کودکی چه تاثیری در آینده فرزند خود دارد. بسیاری از موارد سو استفاده جنسی از سوی نزدیکان رخ می دهد پس لازم است که آموزش های لازم از جانب والدین به کودک ارایه شود و آنها را با توجه به سنشان از برخی بایدها و نبایدها آگاه کرد.
اشتراک گذاری
01 تیر 1401
104 بازدید
نویسنده : زهرا اسدی
کد مطلب : 233

زهرا اسدی/ یکی از آسیب های اجتماعی که گاهی تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته و سلامت جامعه را به مخاطره می اندازد، موضوع کودک آزاری است.  کودک آزاری می تواند به صورت های مختلف فیزیکی و یا حتی عاطفی رخ می دهد و کودک را گرفتار مشکلات فراوانی کند، طوری که حتی تحصیل و زندگی زناشویی او را تحت تأثیر قرار دهد. تنبیه فیزیکی کودک توسط والدین و دیگران، محبت نکردن مادر به فرزند، فراهم نکردن شرایط مناسب برای رشد، مجبور کردن کودک به کار در بیرون از منزل، تحت فشار قرار دادن او برای کسب نمرات مناسب و حتی عالی، سواستفاده های جنسی و … تنها مواردی از کودک آزاری است.

 هر جامعه و کشوری با توجه به ارزش ها و عقاید موجود در خود، قوانینی برای فرد یا افراد خاطی در این زمینه ها تعیین کرده است تا مانع از بروز چنین مواردی شود و از کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، حمایت کند، حال این سوال پیش می آید که چرا به رغم وجود این قوانین باید چنین برخوردهایی با کودک صورت بگیرد و وی را مورد آزار و اذیت قرار دهند. گاهی اوقات ناآگاهی والدین سبب می شود که کودک مورد توهین و تخریب شخصیتی قرار بگیرد و روانش دچار آسیب شود. از طرف دیگر قرار داشتن در طبقات اجتماعی در این بحث تعیین کننده هست و هر چه طبقات اجتماعی و اقتصادی پایین تر باشد، بیشتر شاهد موارد کودک آزاری بوده ایم. گاهی اوقات والدین و نزدیکان کودک از مشکلات روانی رنج می برند و کودک بی گناه گرفتار بیماری می شود که با برخوردها و رفتارهایی کودک را دچار مشکلات روانی می کند. هر چه یک خانواده بیشتر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کند فشار بیشتری روی آنها خواهد بود و ممکن است کودک را بیشتر مورد آزار قرار دهند. برخی از کودکان از سوی نزدیکان و یا افراد غریبه مورد آزار جنسی قرار می گیرند که جلوگیری از بروز چنین مواردی بسیار اهمیت دارد. کودک آزاری اعتماد کودک را از بین می برد و کودک قادر نخواهد بود احساسات خود را مدیریت کند و روابط اجتماعی موثری داشته باشد. این کودک همراه با این مشکلات رشد می کند، وارد اجتماع می شود و چه بسا پس از تشکیل خانواده، با کودک خود رفتارهایی را داشته باشد که در گذشته تجربه کرده است و این چرخه ادامه پیدا کند. برای اینکه در جامعه خود کمتر شاهد چنین مشکلاتی باشیم باید تدابیری موثر را در نظر بگیریم و برای این منظور از کوچک ترین جامعه یعنی خانواده شروع کنیم.

 اطلاع رسانی های مفید به والدین در خصوص شیوه های تربیتی و آگاه کردن آنها از عواقب حرف هایی که به کودک خود می زنند، بسیار مهم است. والدین باید آگاه باشند که رفتارشان از همان ابتدای کودکی چه تاثیری در آینده فرزند خود دارد. بسیاری از موارد سو استفاده جنسی از سوی نزدیکان رخ می دهد پس لازم است که آموزش های لازم از جانب والدین به کودک ارایه شود و آنها را با توجه به سنشان از برخی بایدها و نبایدها آگاه کرد. همچنین باید ترک محیطی که برایشان آزاردهنده است را به آنها آموزش دهیم و این حس را در آنها ایجاد کنیم که والدین همیشه پشتیبان آنها هستند و اینگونه بتوانند در مواقع لزوم اتفاقات پیش آمده را به والدین بگویند، فارغ از اینکه از جانب آنها طرد شوند. در جامعه نیز با حل مشکلات اقتصادی و کاهش فقر، روحیه خانواده ها را می توان تقویت کرد و از بار مشکلات روانی آنها کاست و کودک بدین ترتیب در محیطی امن و پر از آرامش رشد و نمو پیدا می کند که این خود مستلزم برنامه ریزی و مدیریتی قوی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *