شهر هوشمند چیست؟

علیرضا کریمی/کارشناس ارشد کامپیوتر/شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است. بخش بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده […]

اشتراک گذاری
29 آبان 1401
222 بازدید
نویسنده : علیرضا کریمی
کد مطلب : 821

علیرضا کریمی/کارشناس ارشد کامپیوتر/شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است. بخش بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری انتقال می‌دهند. برنامه‌های IoT مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند. مردم برای ارتباط با اکوسیستم‌های یک شهر هوشمند، از راه‌های مختلفی همچون تلفن‌های هوشمند، ابزارهای هوشمند قابل حمل، اتومبیل‌ها و خانه‌های هوشمند، استفاده می‌کنند. یکپارچه سازی اشیا و داده‌ها با زیرساخت‌های فیزیکی و خدمات شهری، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش و پایداری را بهبود دهد. جوامع می‌توانند روش های توزیع انرژی را بهبود بخشند، جمع آوری زباله را ساده‌تر کرده و با کمک IoT باعث کاهش ترافیک و حتی بهبود کیفیت هوا گردند.

اینترنت اشیا چگونه شهرها را هوشمندتر می‌کند؟

اتصال بی‌سیم امن و فناوری IoT در حال تبدیل کردن عناصر سنتی زندگی شهری – مانند چراغ‌های خیابانی – به نسل بعدی پلتفرم‌های هوشمند روشنایی با قابلیت‌های گسترش یافته می‌باشد. این تغییرات شامل ادغام انرژی خورشیدی و ارتباط با یک سیستم کنترل مرکزی مبتنی بر رایانش ابری می‌باشد، که به دستگاه‌های دیگر در اکوسیستم متصل می‌شود.

این راهکارها به مراتب فراتر از نیازهای یک سیستم روشنایی ساده می‌باشد. چراغ‌های هوشمند LED  به مسافران در مورد مسایل مربوط به ترافیک، وضعیت آب و هوا و اتفاقاتی همچون آتش سوزی، هشدار می‌دهند. همین چراغ‌های روشنایی معابر می‌توانند فضای پارکینگ خالی و ایستگاه‌های شارژ وسایل نقلیه الکتریکی را از طریق یک برنامه تلفن همراه به شهروندان اعلام کنند. حتی شارژ ماشین‌های برقی در برخی نقاط توسط تیرهای چراغ برق شهری انجام می شود.

بخش های اصلی یک شهر هوشمند

روشنایی هوشمند: کنترل و یکپارچه کردن روشنایی شهری، سنسورها و محرک‌ها با استفاده از فناوری اینترنت اشیا IOT به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و رشد امنیت در شهرها.

پارکینگ هوشمند: مجموعه‌ای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مبتنی بر اینترنت اشیا، جهت مدیریت هوشمند تعداد خودروهای موجود در پارکینگ، افزایش ضریب امنیت خودروها در لحظه تردد، ورود، خروج و توقف، کاهش میزان پرسنل درگیر و افزایش میزان ایمنی و دریافت هزینه‌ها به صورت خودکار.

کشاورزی هوشمند: بهینه سازی فرآیندها و استفاده مؤثر از منابع آبی و بهره‌برداری کارا از زمین، فضای سبز و پارک‌ها با استفاده از سنسورهای مختلف پایش وضعیت خاک و با به کار گیری تکنولوژی اینترنت اشیا.

مدیریت هوشمند ضایعات: نظارت، جمع آوری، انتقال، پردازش، بازیابی و دفع زباله‌ با استفاده از بسترهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و با فناوری اینترنت اشیا و یا به زبانی دیگر مدیریت هوشمند جریان زباله از مبدأ به محل دفع.

ساختمان هوشمند: خانه هوشمند محلی است که از دستگاه‌های متصل به هم و اینترنت، برای کنترل از راه دور و مدیریت لوازم و سیستم‌های هوشمندی هم چون روشنایی، امنیت و… استفاده می‌کند.

آیا شهرهای هوشمند می‌توانند مورد اعتماد باشند؟

دوربین‌های متصل، سیستم‌های جاده‌ای هوشمند و سامانه‌های نظارت بر امنیت عمومی، می‌توانند ارزش‌های افزوده‌ای همچون حفاظت و حمایت اضطراری را برای شهروندان عادی در صورت نیاز فراهم کنند. اما در مورد حفاظت خود شهرهای هوشمند از آسیب‌های امنیتی چطور؟ چگونه می‌توانیم در برابر هک، حملات سایبری و سرقت اطلاعات مقابله کنیم؟ در شهرهایی که در چندین بخش مختلف، اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند، چگونه می‌توان اعتماد کرد که این افراد همان کسانی هستند که ادعا می‌کنند؟ چگونه مطمئن باشیم که داده‌های گزارش شده درست است؟ پاسخ این سؤالات به چگونگی دسترسی به داده‌ها همچون فضاهای فیزیکی اشتراک داده‌ها و راهکارهای قوی در زمینه احراز هویت و مدیریت ID بستگی دارد. شهرهای هوشمند تنها زمانی می‌توانند به درستی کار کنند که به آنها اعتماد کنیم. همه شرکای این اکوسیستم – دولت‌ها، شرکت‌ها، ارائه دهندگان نرم‌افزار، تولید کنندگان دستگاه‌ها، انرژی و خدمات شبکه – باید نقش خود را به درستی ایفا کنند و راهکارهایی را که با چهار هدف اصلی امنیتی زیر مطابقت دارند، ادغام کنند:

دسترسی: بدون دسترسی عملی، در لحظه و قابل اطمینان به داده‌ها، شهر هوشمند نمی‌تواند رشد کند. چگونگی جمع آوری، تحلیل و به اشتراک گذاشتن داده‌ها بسیار مهم است و راهکارهای امنیتی باید داده‌ها را از تأثیرات منفی افشا شدن محافظت کند.

یکپارچگی: شهرهای هوشمند به اطلاعات قابل اعتماد و دقیق نیاز دارند و همچنین باید اطمینان حاصل شود که داده‌ها دقیق هستند.

محرمانه بودن: برخی از داده‌هایی که جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل می‌گردند شامل اطلاعات حساسی در مورد مصرف کنندگان می‌باشند و برای جلوگیری از افشای غیرقانونی اطلاعات، باید اقداماتی انجام شود.

مسوولیت پذیری: کاربران سیستم باید مسوولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرند. تعاملات آنها با سیستم‌های حساس باید ثبت شود و نشانی کاربر مورد نظر نیز کاملاً مشخص باشد.

برای دستیابی به این اهداف امنیتی، احراز هویت و راهکارهای مدیریت شناسایی باید به گونه‌ای در این اکوسیستم ادغام شوند تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها تنها با بخش‌های مجاز به اشتراک گذاشته می‌شوند. این راهکارها همچنین سیستم‌های Backend را از نفوذ و هک شدن محافظت می‌کند.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *