گزارش عملکرد سازمان خدمات شهری قزوین در یک نگاه؛

شهروند محوری، اولویت سازمان خدمات شهری شهرداری قزوین

سازمان خدمات شهری و محیط زیست شهرداری به عنوان یکی از سازمان‌های فعال و قلب تپنده شهرداری در کنار مسوولیت‌های اجرایی خود، در تلاش است تا فضای مطالبه گری، مشارکت و همچنین احساس تعلق خاطر شهروندان را تقویت کند.
اشتراک گذاری
29 دی 1401
96 بازدید
نویسنده : فریبا قاسمی
کد مطلب : 960

خدمات شهری به عنوان ابزار مدیریت توسعه شهری و عامل اصلی تداوم حیات شهری است که بدون آن زندگی شهروندان از فعالیت باز می ماند.

به گزارش پیام شهر؛ سازمان خدمات شهری و محیط زیست شهرداری نقش به سزایی در توسعه شهر و همچنین توزیع عادلانه خدمات شهری دارد. معاونت خدمات شهری به عنوان ستاد هماهنگی و نظارت بر وظایف شهرداری وظیفه سیاستگذاری، برنامه ریزی، هماهنگی، هدایت و نظارت بر عملکرد مناطق و سازمان های زیر مجموعه در توسعه و احداث پروژه ها، نگهداری و بهره برداری از آنها و ارائه خدمات به مردم را بر عهده دارد. افزایش اعتبارات، جلب مشارکت عمومی، تقویت سازمان ها و بهره گیری از همکاری مراکز علمی و پژوهشی در جهت بهبود محیط زیست شهری و ارتقای کیفی و کمی خدمات شهری که امروزه به عنوان یکی از ضرورت‌های زندگی شهرنشینی و پارامترهای اصلی سنجش رفاه عمومی شناخته می شود، از مهم‌ترین وظایف این سازمان است.

در همین راستا به سراغ «دکتر سید مهدی کاظمی»، سرپرست معاونت خدمات شهری ومحیط زیست شهرداری قزوین رفتیم تا در خصوص اقدامات انجام شده توسط این سازمان مطلع شویم.

وی با بیان اینکه، شهرداری امروز قزوین به سمت تغییر ساختار در سیستم سنتی خود است، می‌گوید: فرهنگ تعاون و شهروندیاری یکی از دغدغه‌های این سازمان است و پیام شهر به عنوان زبان شهرداری و سامانه ۱۳۷ به عنوان گوش شهرداری نقش به سزایی در تحقق اهداف شهرداری در راستای فرهنگ تعاون دارد.

کاظمی ادامه می‌دهد: سازمان خدمات شهری و محیط زیست شهرداری به عنوان یکی از سازمان‌های فعال و قلب تپنده شهرداری در کنار مسوولیت‌های اجرایی خود، در تلاش است تا فضای مطالبه گری، مشارکت و همچنین احساس تعلق خاطر شهروندان را تقویت کند.

وی در خصوص شرح وظایف سازمان های ذی ربط خدمات شهری می‌افزاید: مدیریت برنامه ریزی و نظارت بر خدمات شهری یکی از سازمان های ذی ربط خدمات شهری است که مسوولیت نیازسنجی، تدوین برنامه راهبردی، تعریف طرح ها و پروژه‌ها، تنظیم بودجه، برنامه ریزی و نظارت پروژه ها و طرح های عمرانی خدمات شهری و ارائه خدمات را برعهده دارد.

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری قزوین، ادامه می‌دهد: برگزاری جلسات کارگروه ساماندهی بازار سنتی قزوین با هدف افزایش بهداشت و ایمنی بازار، پیگیری مصوبات کارگروه ساماندهی بازار درخصوص جانمایی ایستگاه آتش‌نشانی بازار، خرید شیرهای هیدرانت و صدور مجوز حفاری در بازار، پیگیری تقویت شیرهای هیدرانت بازار سنتی قزوین، برگزاری جلسات ستاد برف‌روبی شهرداری قزوین با هدف افزایش هماهنگی درون‌سازمانی و برون‌سازمانی و افزایش کیفیت خدمات‌رسانی به شهروندان، نظارت بر خدمات سازمان‌های خدمات‌رسان در حوزه برف‌روبی، نظارت بر تدوین شاخص‌های سازمان‌های خدمات شهری در برنامه پنج‌ساله شهرداری بخشی از عملکرد این سازمان از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

وی با معرفی حوزه مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری، تصریح می‌کند: این سازمان یکی دیگر از سازمان های تابعه است که مسوولیت انجام نظارت، مکاتبه و پیگیری مستمر بر عملکرد سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی پیرامون موضوع مصادیق تخلفات شهری مطروحه در کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ (ساماندهی دستفروشان و مشاغل مزاحم شهری)، انجام نظارت، مکاتبه و پیگیری مستمر بر مصوبات جلسات و عملکرد مدیران مناطق شهری پیرامون موضوع رفع مصادیق تخلفات شهری از جمله سد معبر عمومی ناشی از فعالیت دستفروشان، بساط‌گستران و وانت‌بارهای میوه‌فروش، انجام نظارت، مکاتبه و پیگیری از مدیران مناطق و سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی درخصوص ممنوعیت و جمع‌آوری فعالیت مراکز ثابت و سیار شارژ و عرضه غیرمجاز سیلندرهای گاز مایع (LPG) در سطح شهر و معابر عمومی، تهیه و تدوین طرح پیشنهادی ساماندهی دست‌فروشان سطح مناطق شهری و تهیه و تدوین طرح پیشنهادی ناحیه محوری معاونت‌های خدمات شهری مناطق شهرداری قزوین را برعهده دارد.

کاظمی عنوان می‌کند: سازمان مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری قزوین نیز زیر نظر سازمان خدمات شهری است که به شناسایی نقاط بحران‌خیز سطح شهر، پیگیری آخرین وضعیت چاه‌های جذبی سطح شهر و همچنین بازدید از وضعیت ایمنی اماکن عمومی شهر مانند؛ سرای حاج رضا، سرای ضرابخانه، مناره ها و گنبد امام‌زاده حسین، مسجد شهید ثالث، ساختمان‌های بلند مرتبه و کاروانسراها در مناطق چهارگانه، برج خلیج فارس، بازدید از آب‌گرفتگی معابر و چاه‌های بازار سنتی می‌پردازد.

وی ادامه می‌دهد: این سازمان پیگیر آخرین وضعیت چاه‌های جذبی سطح شهر از سازمان مدیریت پسماند، بازدید میدانی اعضای کارگروه آلودگی هوا از پروژه‌های عمرانی سطح شهر و مرکز معاینه فنی خودرو، پیگیری مسائل زیست محیطی شهر همچون پیگیری لایروبی رودخانه باراجین حدفاصل میدان مینودر تا هفت‌سنگان و پیگیری انجام لایروبی بستر رودخانه ارنجک و همچنین پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات در خصوص اقدامات انجام‌ شده در راستای پیشگیری و مقابله با حوادث غیرطبیعی، هماهنگی با مدیریت بحران استانداری و اعلام آماده‌باش به واحدهای اجرایی سازمان‌های تابعه در زمان بارندگی می باشد.

کاظمی خاطرنشان می‌کند: تهیه مکاتبات و هماهنگی با سازمان آتش‌نشانی و اداره برق جهت تقویت پست برق بازار، اعلام و پیگیری تعطیلی فعالیت عمرانی شهرداری، تاکسیرانی و پیگیری گزارشات سامانه ۱۳۷ در زمان آلودگی هوا، تعاون درون سازمانی و تبادل اطلاعات در خصوص انبارهای پر خطر شهری، بازدید و نظارت بر جمع آوری علف های خشک و پسماندهای برف انداز اماکن عمومی از جمله علاف راسته، تهیه گزارش آسیب‌شناسی حریق بازار سنتی، تهیه موارد آسیب‌شناسی در خصوص وقوع سیلاب احتمالی، تهیه نقشه شیرهای هیدرانت آتش‌نشانی و همچنین ارائه گزارش در خصوص تاب‌آوری شهر قزوین به شهرداری همدان از جمله اقدامات این سازمان در سال جاری بوده است.

وی همچنین می‌گوید: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۲۰ میلیارد ریال برای سازمان مدیریت پسماند از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها صورت گرفته است. رفع عوامل ایجاد آبگرفتگی و اصلاح موانع عمرانی در جهت هدایت آب‌های سطحی خیابان طالقانی با همکاری سازمان مدیریت پسماند و شهرداری منطقه یک، تهیه و تدوین شاخص‌های برنامه عملیاتی پنج‌ساله سوم شهرداری قزوین در کارگروه محیط زیست و خدمات شهری، تهیه طرح تفصیلی مدیریت پسماند شهرداری قزوین، برگزاری جلسات کارگروه تخصصی محیط زیست و خدمات شهری، پیگیری خرید تجهیزات آتش‌نشانی برای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، پیگیری مصوبات شورای شهر درخصوص هزینه خدمات شهری مهاجران و اتباع خارجی، برگزاری دوره آموزشی فن بیان برای مدیران و کارشناسان حوزه خدمات شهری و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی کنترل خشم و ارتباط مؤثر برای مدیران و کارشناسان معاونت خدمات شهری از جمله اقداماتی بوده که توسط سازمان معاونت خدمات شهری ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *