رسانه ای برای مردمان قزوین

سید محمدرضا قافله باشی/ مدیر مسئول رسانه و شهر هر دو موجوداتی زنده، دارای روح و پویا هستند که از قدرت تاثیرگذاری فراوان بر شهروندان و تاثیرپذیری متقابل از آنان برخودارند. همانگونه که تک تک عناصر و اجزای کالبدی و هویتی یک شهر جزئی از اموال عمومی شهروندان محسوب می شود، رسانه ها هم به […]

اشتراک گذاری
01 تیر 1401
109 بازدید
نویسنده : سید محمدرضا قافله باشی
کد مطلب : 215

سید محمدرضا قافله باشی/ مدیر مسئول

رسانه و شهر هر دو موجوداتی زنده، دارای روح و پویا هستند که از قدرت تاثیرگذاری فراوان بر شهروندان و تاثیرپذیری متقابل از آنان برخودارند. همانگونه که تک تک عناصر و اجزای کالبدی و هویتی یک شهر جزئی از اموال عمومی شهروندان محسوب می شود، رسانه ها هم به واسطه جایگاهی که در تنویر افکار عمومی دارند –صرفنظر از ماهیت حقوقی خود- بی شک جزئی از دارایی عمومی جامعه به حساب می آیند. کارکردهای مهمی که هارولد لاسول، بنیانگذار علم ارتباطات برای رسانه ها یاد می کند بر اهمیت این دارایی عمومی گواهی می دهد؛ هر یک از وجوه کارکردی رسانه ها مبین این مدعاست. کارکرد نظارت بر محیط که در چارچوب اطلاع رسانی و انتشار خبر و گزارش بازتاب دارد به شفافیت و تنویر افکار عمومی دربازه زیست شهری کمک شایانی می کند. کارکرد ایجاد همبستگی اجتماعی بر رسالت مهم رسانه ها در ایجاد وفاق اجتماعی و هم افزایی عمومی در مواقع موردنیاز تاکید دارد و انتقال میراث فرهنگی بر مقوله مهم فرهنگسازی و پاسداشت و انتقال ارزش های بنیادین جوامع به مدد رسانه ها پافشاری می کند. به همه این‌ها وقتی رسالت سرگرمی و تامین اوقات فراغت را بیفزاییم می بینیم که چه میزانی از درهم تنیدگی میان زندگی شهروندان و رسانه ها وجود دارد. حال اگر در این میان موضوع نوشتار انتشار دوباره رسانه ای شهری باشد اهمیت ماجرا دوچندان خواهد شد.

تجربه موفق انتشار رسانه هایی همچون روزنامه همشهری در اوایل دهه هفتاد هجری شمسی توسط نهاد شهرداری و تداوم این جریان در کلان شهرهای دیگر کشور، نشان از اهمیت و کارآمدی ابزار رسانه برای افزایش اثربخشی نهاد مدیریت شهری دارد. پیام شهر هم در راستای همین مسیر در کلان‌شهر قزوین فعالیت خود را آغاز کرد و با وجود فراز و نشیب های فراوان در مسیر انتشار خود و پس از وقفه ای چند ماهه اینک بار دیگر در برابر دیدگان مخاطبان فرهیخته و شهروندان شریف و عزیز کلان‌شهر قزوین قرار گرفته است.

نسل تازه مدیران شهری در شهرداری قزوین با اعتقاد به اهمیت انتشار این رسانه به عنوان بخشی از دارایی عمومی شهروندان قزوینی و تاکید بر کارکردهایی مهم آن، قصد دارند تا با بهره گیری از مشارکت آحاد شهروندان قزوینی و مخاطبان ارجمند این رسانه به ویژه نخبگان فکری و ابزاری که دغدغه رشد و توسعه کلان‌شهر قزوین را دارند در مسیر تحقق آرمان های مدیریت شهری و ارتقای سواد رسانه ای شهروندان قزوینی موثر باشند.

در دور جدید انتشار این رسانه، با توجه به گستره و نفوذ چشمگیر رسانه های آنلاین و شبکه های اجتماعی و تغییر سبک تولید و انتشار محتوا در رسانه های مکتوب، بر آنیم تا با اتخاذ رویکردی تحلیلی و فراگیر در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کنار اختصاص فضایی ویژه برای مباحث مرتبط با مدیریت شهری قزوین، خلا موجود در این زمینه در فضای رسانه ای کلان‌شهر قزوین را پر کرده و به ارتقای آگاهی مخاطبان و حراست و ترویج ارزش های فرهنگی و تاریخی کهن شهر قزوین به ویژه مقوله مهم فرهنگ شهروندی همت گماریم.

پیام شهر با وجود آنکه هفته نامه ای به صاحب امتیازی شهرداری قزوین است، اما رسانه ای برای کلان‌شهر قزوین و قزوینیان است و  بیش از هر چیز خود را ناظری منصف و بینا بر عملکرد این نهاد می داند و برای انتشار دیدگاه ها و نیازهای شهروندان و نقدهای کارشناسان و متخصصان حوزه مدیریت شهری آمادگی خود را اعلام می نماید.

امید که در دور جدید فعالیت این مجموعه از مشارکت یکایک مخاطبان فرهیخته آن بهره مند باشیم و در تحقق آنچه که در این مقال بیانش کردیم سربلند و پیروز گردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *