مهدی صباغی، شهردار قزوین:

ردیف اعتباری ویژه برای توسعه نواحی منفصل‌شهری و مناطق کم‌تر برخوردار/ شهرداری و شورا مکمل یکدیگرند

شهردار قزوین با بیان اینکه در بودجه سال آینده، ردیف اعتباری خاصی برای توسعه نواحی منفصل‌شهری و مناطق کم‌تر برخوردار در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: همچنین مدیریت شهری در تلاش است تا در سال آینده پروژه‌های نیمه‌تمام بلند مدت را تعیین و تکلیف کند‌.
اشتراک گذاری
07 اسفند 1401
133 بازدید
نویسنده : فریبا قاسمی
کد مطلب : 1010

لایحه بودجه ۲۷۰۰ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۲ شهرداری قزوین از سوی شهردار برای تصویب به صحن علنی شورای اسلامی این شهر تقدیم شد.

شهردار قزوین در نشست تقدیم بودجه شهرداری در صحن علنی شورای اسلامی شهر ضمن تبریک ایام دهه فجر و اعیاد مبارک رجب اظهار کرد: بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۲، بر اساس مأموریت‌هایی تعریف شده است که از جمله آن می‌توان به حکمرانی شهری و مدیریت شهری پاسخگو، توسعه شهری شهروند مدار مبتنی بر سرمایه‌ اجتماعی، توسعه زیرساخت‌ها و هوشمندسازی شهری، عدالت در توزیع خدمات با نگاه ویژه در مناطق کمتر برخوردار، ارتقای ایمنی و تاب آوری شهری در توسعه حمل و نقل عمومی پاک و روان است.

مهدی صباغی با اشاره به اولویت‌های بودجه در سال آینده، عنوان کرد: تمهیدات بودجه ۱۴۰۲ بر اساس بررسی مواردی‌ چون افزایش هزینه‌های تحمیلی، کمبود منابع انرژی، افزایش آلاینده‌های زیست محیطی، شرایط اقتصادی ناپایدار در هزینه‌های عمرانی شهر، کاهش حمایت های مالی دولتی به شهرداری، افزایش هزینه‌های توسعه‌ای و نگهداری شهر، پیشی گرفتن نرخ هزینه های جاری شهرداری نسبت به نرخ رشد منابع مالی شهرداری است.

شهردار قزوین با بیان اینکه در بودجه سال آینده، ردیف اعتباری خاصی برای توسعه نواحی منفصل‌شهری و مناطق کم‌تر برخوردار در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: همچنین مدیریت شهری در تلاش است تا در سال آینده پروژه‌های نیمه‌تمام بلند مدت را تعیین و تکلیف کند‌.

وی با تاکید بر اینکه افزایش املاک و دارایی‌ها شهرداری، توسعه منابع درآمدی پایدار و صرفه‌جویی در هزینه‌های مدیریت شهری، معیارهای تدوین بودجه شهرداری در برنامه پنجم ساله سوم است، افزود: بودجه‌ای که برای شهرداری در برنامه پنج‌ساله سوم لحاظ شده، ۲۷۰۰ میلیارد تومان است که امیدواریم با خرد و صلاحدید شورای اسلامی شهر قزوین تحقق یابد.

این مسوول در ادامه با مقایسه هزینه‌های شهرداری در سال ۱۴۰۱ و برنامه‌های سال ۱۴۰۲ و بیان اینکه هزینه‌ شهرداری در امور جاری، در سال ۱۴۰۱ بالغ ‌بر ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار بوده است، بیان کرد: درحالی که بودجه پیشنهادی با یک‌هزار میلیارد تومان افزایش، در صورت تحقق، از افزایش ۳۷ درصدی برخوردار خواهد شد.

وی همچنین در خصوص هزینه‌های عمرانی شهرداری در سال ۱۴۰۱ گفت: میزان این هزینه‌ها در سال جاری بالغ‌بر یک‌هزار میلیارد تومان بوده و برای سال آینده ۱۶۰۰ میلیارد تومان(۶۰ درصد افزایش) پیش‌بینی شده است.

صباغی ادامه داد: بودجه اختصاصی شهرداری قزوین در سال گذشته، برای بدهی‌های شهرداری‌ بالغ‌ بر ۵۴۰ میلیارد تومان بوده که برای سال ۱۴۰۲ اعتباری بالغ‌ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در این حوزه در نظر گرفته شده است.

وی همچنین به مقایسه میزان منابع درآمدهای عمومی شهرداری پرداخت و گفت: میزان بودجه‌ای که برای منابع درآمدهای عمومی شهرداری درنظر گرفته شده، ۱۰۴۱ میلیارد تومان بوده که این میزان در بودجه پیشنهادی سال آینده ۱۵۴۹ میلیارد تومان لحاظ شده است.

شهردار قزوین در ادامه صحبت‌های خود به دارایی‌ها و سرمایه‌های شهرداری قزوین هم اشاره کرد و افزود: در سال۱۴۰۱ میزان دارایی‌ها و سرمایه‌های شهرداری بالغ ‌بر ۱۱۰۸ میلیارد تومان بوده که این میزان در بودجه سال آینده ۱۱۰۰ میلیارد تومان دیده شده است.

وی تصریح کرد: در واگذاری دارایی‌های مالی شهرداری به صورت اوراق در سال ۱۴۰۱ بالغ ‌بر ۵۱ میلیارد تومان بوده و این عدد در بودجه سال آتی نیز عیناً تکرار شده است.

شهردار قزوین خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ شهرداری قزوین در فروش زمین با یک درصد کاهش مواجه بود و پیش‌بینی می شود که در سال آینده افزایش ۹ درصدی در این خصوص داشته باشیم.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود، درآمدهای عمومی سرفصل‌های منابع شهرداری ناشی از عوارض عمومی، درآمدهای ناشی از عوارض اختصاصی و درآمدهای حاصل از وجوه کمک‌های دولتی و یارانه‌های دولتی شهرداری در سال آینده افزایش یابد.

صباغی گفت: افزایش افزوده و پروانه‌های ساختمانی از دیگر برنامه‌های شهرداری قزوین است.

وی همچنین با اشاره به‌ تعامل شهرداری ‌قزوین با معاونت عمرانی استانداری قزوین بیان کرد: شهرداری قزوین در تحقق و اجرای ۱۰۰ پروژه عمران و آبادانی شهر با استانداری مشارکت می‌کند و در تلاش است تا پایان سال پروژه‌های نیمه‌تمام شهری کوتاه مدت را تعیین و تکلیف کند‌.

صباغی در ادامه از برخی کم‌لطفی‌ها نسبت به مدیریت شهری انتقاد و بیان کرد: متأسفانه بعضی هجمه ها و سنگ‌اندازی‌ها علیه مدیریت شهری، باعث شده تا برخی پروژه‌های عمرانی شهر همچون کمربند آیت‌اله طالقانی به مشکل بخورد.

وی با اشاره به نقش موثر این کمربند در کاهش آلاینده‌های شهر قزوین افزود: معتقدم قزوین جزو شهرهای پاک در حوزه حمل‌و‌نقل است و آلودگی‌هایی که به گردن سیستم حمل‌و‌نقل شهری انداخته شده است، ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه شهید رجایی است.

شهرداری قزوین در پایان گفت: شهرداری و شورا ۲ نهاد مقابل یکدیگر نیستند بلکه ۲ نهاد مکمل و در کنار هم هستند و امیدواریم با همدلی شورای اسلامی شهر بتوانیم شاهد توسعه‌ قزوین باشیم.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *