همزمان با ماه پیروزی خون بر شمشیر؛

خیمه دل ما بوی محرم گرفت

حال و هوای شهر قزوین را می‌توان از دیوارپوش‌های سیاه و پرچم‌های برافراخته بر سر در مغازه‌ها و خانه‌ها فهمید که این روزها در سایه شیوع کرونا، حال و هوای معنوی خاصی را با همراهی مردم و مسئولان شهری به خود بخشیده است؛ نصب پرچم عزا، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، نصب بنر و بیلبورد همه و همه تنها گوشه‌ای از ابراز ارادت به دریای بی کران مکتب سیدالشهداست که برای اتصال به این دریای بی کران کافی است چشم ظاهر را ببندی و با چشم دل نظاره کنی.
اشتراک گذاری
21 مرداد 1401
155 بازدید
کد مطلب : 648

رقیه کشاورز/ بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال و اندی از واقعه جانسوز عاشورا این فرهنگ متعالی همچنان زنده، پویا، ماندگار، جریان‌ساز و الگویی برای مسلمانان و همه ملت‌‎های آزاداندیش جهان برای رهایی از ستم استکبار است.

شیعیان و محبان اهل بیت (ع) در گوشه گوشه گیتی به ویژه ایران اسلامی، از اول محرم رخت عزا به تن می‌کنند و با راه‌اندازی کاروان‌های دسته عزاداری و سوگواری، ارادت و علاقه خود را به این بزرگواران نشان می‌دهند و یاد امام حسین (ع) و یاران با وفایش را گرامی می‌دارند. مردم ولایت مدار قزوین اما این روزها حال و هوای عجیبی دارند و با خیمه‌های عزای سالار شهیدان انس و مودت گرفته‌اند.

حال و هوای شهر قزوین را می‌توان از دیوارپوش‌های سیاه و پرچم‌های برافراخته بر سر در مغازه‌ها و خانه‌ها فهمید که این روزها در سایه شیوع کرونا، حال و هوای معنوی خاصی را با همراهی مردم و مسئولان شهری به خود بخشیده است؛ نصب پرچم عزا، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، نصب بنر و بیلبورد همه و همه تنها گوشه‌ای از ابراز ارادت به دریای بی کران مکتب سیدالشهداست که برای اتصال به این دریای بی کران کافی است چشم ظاهر را ببندی و با چشم دل نظاره کنی.

و اکنون باز هم شهرداری قزوین با همراهی سایر دستگاه‌ها، شهر را در ایام محرم و صفر سیاهپوش کرده و اکنون در جای جای شهر نشانه‌های عزاداری عاشورا به چشم می‌خورد تا مجالی برای توجه به فرهنگ عاشورایی و حسینی و اشاعه این آیین باشد؛ سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی، مدیریت پسماندو زیباسازی، همه و همه پای کار آمده‌اند تا شهر به شمیم حسینی معطر شود.

برای بررسی هرچه بیشتر از اقدامات شهرداری قزوین به سراغ مسوولان ذی ربط این سازمان ها رفتیم.

سرپرست سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری در گفت‌وگو با خبرنگار پیام شهر اظهار می‎‌کند: در راستای بودجه مصوب شده از سوی شهرداری برای ایام محرم و صفر و با توجه به سیاست‌های شهرداری و شورای شهر، نسبت به حمایت از برنامه‌های این ایام، ستاد محرم با مشارکت سایر نهادها مانند سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری قزوین شکل گرفته است تا بتواند امور مربوط به مراسم‌های عزاداری و هیات‌های مذهبی را ساماندهی کند.

  • پیش‌بینی استقرار ۱۰۰ حسینیه کودک در هیات ها و مساجد قزوین

حسین برجی می‌گوید: ستاد محرم متشکل از چند مجموعه داخل و خارج از شهرداری مانند سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی، نماینده هیات‌های مذهبی و نماینده دانشگاه علوم پزشکی به عنوان مجموعه‌های خارج شهرداری و سازمان آتش نشانی، مدیریت پسماند، زیباسازی به عنوان مجموعه داخلی شهرداری بوده و سازمان فرهنگی و ورزشی به عنوان میزبان در مشارکت این دستگاه‎‌ها است؛ فعالیت‌های مربوط به افرادی که قصد برگزاری مراسم عزاداری، تشکیل تکیه، خیمه و ایستگاه‌های صلواتی را دارند، در ستاد محرم و سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری پیگیری می‌شود.

وی در تشریح فعالیت‌های ستاد محرم با بیان اینکه این ستاد نسبت به ساماندهی متقاضیان برای نصب ایستگاه‌های صلواتی اقدام می‌کند، اذعان ‌کرد: سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری قزوین هم نمی‌تواند برای هیات‌های مذهبی مجوز صادر کند بلکه در ارائه مساعدت‌های لازم همچون اختصاص کیسه‌های زباله، پرچم، ریسه، کتیبه و شارژ کردن رایگان کپسول آتش نشانی به هیات‌های مورد تایید سازمان تبلیغات نقش دارد.

این مسوول با اذعان به اینکه فعالیت ستاد محرم در حوزه نظارت به صورت مستمر تا عصر تاسوعا ادامه دارد، ادامه می‌دهد: ایستگاه‌های صلواتی روزانه توسط ستاد محرم مورد بازدید قرار می‌گیرد تا اطلاعات مردمی اعم از اعتراضات آنها در سامانه مربوطه ثبت و در اختیار سازمان و ستاد قرار گرفته و برای رسیدگی بیشتر به دستگاه‌های مربوطه ارجاع داده شود؛ افراد در صورت تمایل به انجام فعالیت‌های مذهبی در ایام محرم، می‌توانند بعد از مراجعه به سازمان تبلیغات و أخذ مجوز به ستاد محرم مراجعه کرده و از مساعدت‌های سازمان برای ارائه خدمات خود به عزاداران استفاده کنند.

برجی یادآور می‌شود: باتوجه به اینکه در مراسم‌های مذهبی سال گذشته، هیات‌های مذهبی و مساجد ۲۰ حسینیه کودک را به خود اختصاص داده بودند، در سال‌جاری استقبال مناسبی از این فضاها صورت گرفته و تعداد این حسینیه‌ها در چند روز گذشته به ۷۰ مورد رسیده است؛ براین اساس سازمان فرهنگی به نمایندگی از شورا و شهرداری با تفاهم نامه منعقد شده بین مراجع مربوطه، تأمین هزینه پذیرایی ۵۰ مرکز را به صورت مشارکتی پذیرفته و پیش‌بینی ما افزایش تعداد حسینیه کودک به ۱۰۰ مرکز است.

  • مراسم تعزیه‌خوانی در منزل شهید بابایی برگزار می‌شود

وی با اشاره به مشارکت سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری قزوین در پویش روضه‌های خانگی اذعان می‌کند: بخشی از فعالیت‌های سازمان فرهنگی ورزشی به صورت مستقل و بخش دیگر به صورت مشارکتی است؛ بیش از ۹۰ درصد برنامه‌های سازمان فرهنگی ورزشی در ایام محرم و صفر به صورت مشارکتی بوده که از جمله برنامه‌های مشارکتی می‌توان به اجرای پویش «روضه خانگی» اشاره کرد و این پویش در دستور جدی برخی از هیات‌ها است.

رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری قزوین با تاکید بر اینکه حمایت از سنت دیرینه تعزیه از جمله سایر فعالیت‌های سازمان فرهنگی و ورزشی است، می‌گوید: باتوجه به اینکه برنامه تعزیه‌خوانی همه ساله در خانه شهید بابایی برگزار می‌شود، اجرای آن از شب اول محرم شروع شده و تا دهه نخست ادامه دارد؛ همچنین، برنامه تعزیه دیگری در شهر چوبیندر برگزار می شود که سازمان فرهنگی و ورزشی در برگزاری آن مشارکت دارد.

برجی با اشاره به فضاسازی شهری در ایام محرم و صفر با اذعان به اینکه فضاسازی شهر قزوین بر عهده چند دستگاه مانند سازمان زیباسازی، فرهنگی و ورزشی و سپاه است، بیان می‌کند: باتوجه به اینکه بیشتر سازه‌های تبلیغاتی در حیطه اختیارات سازمان زیباسازی بوده، فضاسازی شهری برای ایام محرم و صفر انجام شده است؛ تعداد محدودی از فضاهای آموزشی مانند تیربرد در اختیار سازمان فرهنگی و ورزشی قرار دارد و تمرکز ما در سازمان برای تبلیغات مربوط به محدوده پل هفت دی، نه دی و زیرگذر میدان سیدحسن نصراله است؛ قسمتی از فضاسازی شهری و بیلبوردها و مینی‌بیلبوردها نیز بر عهده سپاه بوده که فضای تبلیغاتی ایام یاد شده تکمیل شده است.

وی در پایان یادآور می‌شود: سازمان فرهنگی و ورزشی به نمایندگی از شهرداری با همراهی دستگاه‌هایی همچون اتوبوسرانی، معاونت فنی و عمرانی، پسماند و زیباسازی و سایر خدمات مرتبط، از یک ماه گذشته نیز در حوزه مراسم پیاده‌‎روی اربعین ورود کرده و جلسات مربوطه در استانداری و فرمانداری تشکیل شده است.

محرم در قزوین

  • امامزاده‌های شهر قزوین در ایام محرم و صفر شست‌وشو می‌شود

عزاداری حسینی در جایی می‌تواند زیباتر و اثرگذارتر باشد که مولفه‌های دیگری مانند رعایت نکات بهداشتی و سلامتی مد نظرقرار بگیرد تا به واسطه آن حقوق شهروندی به بهانه عزاداری مورد تعرض واقع نشود؛ ترویج فرهنگ مناسب عزاداری با رعایت چنین نکاتی قطعا ثواب عزادارای را دوچندان خواهد کرد؛ براین اساس، سازمان مدیریت پسماند شهرداری برای احقاق حقوق عامه شهروندی، پابه پای عزاداران حسینی در کنار مردم حضور دارد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر پیام شهر می‌گوید: در ایام محرم و صفر، امامزاده‌های شهر از جمله امامزاده حسین (ع)، سلطان سیدمحمد(ع)، امامزاده علی (ع)، پیغمبریه، آمنه خاتون (س)، گلزار شهدا و همچنین مسیرهای تردد عزاداران حسینی شست‌وشو و نظافت می‌شود و نیروها در محل تکایا و هیئت‌های مورد تایید سازمان فرهنگی و ورزشی مستقر هستند.

حسین عمویی، جایگذاری مخاز‌ن بزرگ در مکان‌های استقرار تکایا و توزیع کیسه و نایلون بین آنها، تجمیع ذبح بهداشتی داخل دستگاه مخصوص به منظور رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از آلودگی در سطح شهر را از جمله برنامه‌های سازمان مدیریت پسماند شهرداری در ایام محرم و صفر عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: مهم‌ترین برنامه ما همکاری با ستاد اقامه نماز برای برگزاری نماز ظهر عاشورا در قزوین و آماده سازی هرچه بهتر محل برگزاری آن است.

وی تصریح می‌کند: اولویت نخست سازمان مدیریت پسماند در ارائه خدمات، بیشتر مربوط به مناطق جنوب شهر به عنوان بافت تاریخی امامزادگان و محل تردد عزاداران حسینی است و تمام نیروهای سازمان اعم از نیروهای بخش خصوصی و غیرخصوصی در ایام محرم و صفر فعالیت دارند و همچون سال‌های گذشته، یک نیرو برای هر تکایا به منظور شست‌و‌شو و نظافت فعالیت می‌کند.

این مسوول در پایان با اشاره به تفاوت برنامه‌های سال جاری نسبت مدت مشابه سال‌های گذشته، می‌گوید: با توجه به شرایطی که وجود دارد برنامه های امسال متقاوت‌تر بوده و حجم کار بیشتر است.

جالب است بدانیم در همین روزهای آغازین محرم با تمهیدات انجام شده توسط متولیان امر در مدیریت شهری و سایر ارگان‌ها، برنامه‌های عزاداری با همراهی خوب مردم برگزار می‌شود و نصب پرچم رنگ مزین به نام اباعبداله‌الحسین (ع) بر فراز گلدسته‌های امامزادگان و تابلوهای شهری از اقدامات است که در محرم سال‌جاری مشاهده می‌شود. این پرچم‌ها در گوشه گوشه شهر، حال و هوای دیگری به محرم سال‌جاری داده است.

سیاهپوش کردن محورهای منتهی به امامزاده‌های قزوین

سرپرست سازمان زیباسازی شهرداری قزوین ضمن گفت‌وگو با خبرنگار پیام شهر اظهار می‌کند: برنامه‌ریزی مناسب‌سازی ایام محرم از نوروز سال‌جاری آغاز و برنامه‌ریزی برای سیاهپوش کردن محورهای اصلی شهر انجام شده و ورودی‌های شهر همچون میدان مینودر، آیت‌اله خامنه‌ای، راه‌آهن_ جنوب شهر، دروازه رشت و ورودی از سمت جاده باراجین به طور کامل سیاهپوش شده است.

علیرضا منجم می‌گوید: نصب ۴۰۰ پرچم عمودی در سطح شهر، یکهزار پرچم مزین به «یاحسین» در خیابان‌های اصلی شهر (خیام، طالقانی، نادری)، آذین‌بندی دایمی در خیابان سپه، طالقانی، استفاده از رنگ‌بندی مختلف در پرچم‌ها، نصب ۲۱۰ پایه پرچم جدید در خیابان خیام و ۱۵۰ پایه پرچم در جاده سلامت، نصب ۲۴ پلاکارد با موضوعات محرم، ۳۰۰ کتیبه در سطح شهر با عناوین محرم و نصب سه هزار کتیبه عمودی و افقی در تقاطع‌های غیر هم سطح از جمله فعالیت‌های انجام شده برای ایام محرم است.

وی، نصب ۱۶ سازه نوری، ۱۱ المان شهری، ۶۰ عدد علم و کتل در خیابان نادری و میدان سیدحسن نصراله را از دیگر برنامه‌های فضاسازی شهری عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: ابزارهای تبلیغاتی را در اختیار هیات‌های متقاضی قرار دادیم و ۲۵ هزار متر ریسه مشکی و قرمز در سطح شهر کار شده است.

این مسوول تصریح می‌کند: شعار محرم سال‌جاری با عنوان «نجات اهل عالم با حسین است» در بیشتر سازه‌های تبلیغاتی استفاده شده و تبلیغات روضه خانگی نیز انجام شده است.

منجم در پایان اذعان می‌کند: باتوجه به اینکه دهه اول ماه محرم با هفته امر به معروف و نهی از منکر مقارن است، اقداماتی در سطح شهر انجام شده است و برای شب‌های آخر دهه اول محرم و شب هفتم، هشتم، نهم و دهم که هیات‌ها در سطح خیابان و معابر حضور دارند، سیاهپوش کردن محورهای منتهی به بی بی شهربانو (س)، آمنه خاتون(س)، امامزاده علی(ع)، سلطان سیدمحمد(ع) و امامزاده حسین (ع) در دستور کار سازمان قرار گرفته است و در صورت برگزاری «روز سقا» در خیابان شهدا، آمادگی ارائه خدمات را داریم.

آنچه که بدیهی است؛ عشق به سیدالشهدا هر سال از سال قبل بیشتر می‌شود و همراهی مردم و مسوولان می‌تواند در تحقق فرهنگ حسینی موثر واقع شود.

نوشته های مشابه

پیشرفت یا پسرفت شهر قزوین در گرو همگرایی یا واگرایی مسوولان آن است
مهدیخانی، رییس کمیسیون ترافیک و امور زیربنایی شورای شهر در گفتگوی اختصاصی با پیام شهر:

پیشرفت یا پسرفت شهر قزوین در گرو همگرایی یا واگرایی مسوولان آن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *