پیام شهر گزارش می دهد:

خلیج فارس، مترو پل دیگر است؟

رای کمیسیون ماده 100 برای تخریب بخش هایی از برج خلیج فارس قزوین، صادر شده است. شهردار قزوین نیز طی ابلاغیه ای از مدیریت و ساکنان برج اداری-تجاری خلیج فارس، خواست تا ظرف یک هفته نسبت به تخلیه این برج مطابق با نظر دستگاه قضاء اقدام کنند. آن‌طور که گفته می شود؛ برج خلیج فارس قزوین به دلیل مشکلات متعددی از جمله احداثی های مازاد بر پروانه و همچنین تغییر کاربری، در زمره 70 ساختمان ناایمن و 5 ساختمان پرخطر قرار گرفته است.
اشتراک گذاری
15 تیر 1401
326 بازدید
کد مطلب : 269

فریبا قاسمی/ رای کمیسیون ماده ۱۰۰ برای تخریب بخش هایی از برج خلیج فارس قزوین، صادر شده است. شهردار قزوین نیز طی ابلاغیه ای از مدیریت و ساکنان برج اداری-تجاری خلیج فارس، خواست تا ظرف یک هفته نسبت به تخلیه این برج مطابق با نظر دستگاه قضاء اقدام کنند. آن‌طور که گفته می شود؛ برج خلیج فارس قزوین به دلیل مشکلات متعددی از جمله احداثی های مازاد بر پروانه و همچنین تغییر کاربری، در زمره ۷۰ ساختمان ناایمن و ۵ ساختمان پرخطر قرار گرفته است.

از آنجایی که قزوین، جزو استان های حادثه خیز است، تعداد ساختمان های ناایمن آن، بیش از انتظار است.

فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان، تنها باعث تاثر و تالم نشد، بلکه موجب شوک و تلنگر به دستگاه‌های متولی ساخت و ساز در تمامی کشور هم گردید، در همین راستا استاندار قزوین در یکی از جلسات تامین مسکن استان خطاب به تمام مدیران استانی، نسبت به اهتمام و شناسایی ضرب الاجلی ساختمان های ناایمن قزوین، دستور داد.

پس از دستور استاندار ۷۰ ساختمان ناایمن و ۵ ساختمان پرخطر در شهر شناسایی و مقرر شد که سازندگان متخلف به دستور قضایی معرفی شوند‌.

با اعلام تعداد ساختمان های ناایمن و اهمیت این موضوع معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین نیز شخصا به ماجرا ورود کرد.

خبرنگار پیام شهر در این گزارش به آخرین وضعیت برج خلیج فارس و ساختمان های ناایمن پرداخته است.

  • صدور حکم تخریب بخش هایی از ساختمان خلیج فارس

 مدیر منطقه دو شهرداری قزوین در این خصوص گفت: طبق مقررات ملی ساختمان، بهره برداری از ساختمانی که پایان کار ندارد، غیرقانونی است و یکی از مشکلاتی در خصوص ساختمان های ناایمن با آن مواجه هستیم، بهره برداری و حضور سکنه در آن‌ها است.

سلیمان بهرامی با بیان اینکه، یکی از شروط ایمن بودن یک ساختمان، تاییدیه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی است، اظهار داشت: شهرداری در حال بازدید میدانی و صدور اخطار برای تمامی سازه های ناایمن سطح شهر است و برج خلیج فارس یکی از ساختمان های پر خطر است که مالک آن باید در اسرع وقت نسبت به رفع نواقصی های موجود اقدام کند.

این مقام مسوول افزود: در خصوص برج خلیج فارس، چندین جلسه برگزار و اخطاریه های متعددی به مالک ساختمان تحویل شده تا نسبت به تأمین شرایط ساختمان تا قبل از بهره برداری آن اقدام کند.

بهرامی با بیان اینکه، مالک خلیج فارس برای رفع نواقصی این سازه تاکنون هیچگونه اقدام عملی انجام نداده است، گفت: متاسفانه هنوز تأییدیه آسانسور برج خلیج فارس اخذ نشده است؛ ضمن اینکه دارای اضافه بنا در طبقه ۱۲ برج بوده که بر اساس رأی کمیسیون ماده ۱۰۰، حکم تخریب آن صادر شده است.

وی همچنین تصریح کرد: سقف رستوران گردان این برج بلند مرتبه، بلندتر از حد استاندارد است و در سایر طبقات برج نیز به صورت غیر فنی الحاقیاتی لحاظ شده که اضافه بر نقشه است و باید شرایط لازم عودت شود.

  • پایان کار، شرط ایمنی است

مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در همین رابطه افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف اداره کل راه و شهرسازی، پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و ناخوشایند است.

سید علی هاشمی، با بیان اینکه، پایان کار، شرط ایمنی است، افزود: متاسفانه در استان شاهد بهره‌برداری از برج های بدون پایان کار هستیم و این یک زنگ خطر است.

وی بیان کرد: قانون گذار وظیفه نظارت عالیه بر اجرای مقررات ملی ساختمان را برعهده اداره کل راه و شهرسازی قرار داده و روش هایی را برای پیشگیری از اتفاقات تلخ مشابه حادثه متروپل مشخص کرده است.

وی با بیان اینکه صدور شناسنامه فنی و ملکی که از طرف نظام مهندسی صادر می شود، از دیگر مواردی است که نشان دهنده ایمنی یک سازه است، اظهار داشت: تا زمانی که این شناسنامه صادر نشده، نباید پایان کار صادر شود و حتی دستگاه های خدمات رسان نیز نباید خدمات را به متقاضی ارایه بدهند.

وی گفت: برج خلیج فارس نیز از بناهایی است که پایان کار ندارد و مردم در آن ساکن هستند و به عنوان ساختمان پرخطر شناسایی شده است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین با تاکید بر استفاده از مجریان ذی صلاح در اجرای طرح های عمرانی، گفت: براساس ماده ۹ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان، مصوب کرده ایم تا مرحله سفت کاری ساختمان از مجریان ذی صلاح استفاده شود که البته کمی در برابر آن مقاومت می شود ولی باید آن را جا بیندازیم.

وی در خصوص بررسی عملکرد ناظران نظام مهندسی استان، نسبت به ساختمان های ناایمن بیان کرد: این موضوع در دستور کار است و اگر مهندسان قصور و کوتاهی داشته باشند اقدام قانونی انجام خواهد شد.

مدیر سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین نیز در گفت و گو با رسانه ها اعلام کرده بود که ۸۰ درصد از ساختمان های ناایمن، فاقد پروانه پایان کار هستند و نداشتن پایان کار به منزله نادیده گرفتن برخی مسائل و اصول ایمنی است.

قدیر موسی خانی، همچنین در خصوص برج خلیج فارس گفته بود: برج خلیج فارس به دلیل عدم پایان کار، استاندارد نبودن سازه های آسانسوری، سیستم اعلام و اطفای حریق، دچار نقص ایمنی است و از نظر استحکام بنا مشکلی ندارد.

  • ترک فعل مدیران دیروزی بلای جان امروز است

شهردار قزوین نیز در همین رابطه گفت: به دلیل ترک فعل برخی مدیران گذشته، شاهد برخی تخلفات در ساخت و سازهای صورت گرفته در شهر هستیم.

مهدی صباغی ادامه داد: یکی از سیاست های شهرداری، حفظ حقوق شهروندی و حفاظت از سلامت و جان مردم است و در همین راستا ضرورت نظارت ها و اقدامات ایمنی و تامینی دو چندان است.

وی اظهار داشت: متاسفانه در دوره های قبل شاهد اقدامات نسنجیده و منفعت طلبانه ای بودیم که امروز را به چالش کشیده اما تمام سعی خود را می کنیم که جلوی برخی تخلفات گرفته شود و در این زمینه هیچ تعارف و مماشاتی نداریم.

شهردار قزوین با بیان اینکه ساختمان های ناایمن ساختمان هایی هستند که در آن، استانداردهای لازم رعایت نشده است، گفت: به عنوان مثال برج تجاری خلیج فارس از جمله برج هایی است که پیش از واقعه متروپل آبادان به صاحب آن اخطار و تذکر داده شده است.

وی در خصوص عمده تخلف این برج مسکونی افزود: برج خلیج فارس از نظر استاندارد با معیارهای شهرداری متفاوت است؛ این برج تجاری-اداری پروانه پایان کار اخذ نکرده و همچنین پیش از اخذ پایان کار، به بهره برداری رسیده است.

شهردار قزوین همچنین، افزود: سکنه و افراد حاضر در این برج پیش از استقرار در آن به ایمنی لازم و ضرورت داشتن پروانه پایان کار توجهی نداشته اند و از احتمال بروز خطر غافل هستند.

صباغی در ادامه تاکید کرد: ساختمانی ایمن و استاندارد است که از سوی شهرداری پروانه پایان کار اخذ کرده باشد و اگر به تمام ساختمان های ناایمن شهر نگاه کنیم، تمامی این ملک ها به صورت مشترک از عدم اخذ پروانه پایان کار برخوردار هستند.

این مقام مسوول تصریح کرد: با توجه به ضرورت پیشگیری از خطرات تلخ، مراجع قضایی به صورت جدی با عاملان و احداث کنندگان خاطی برخورد می کند و سازندگانی که سلامت و حفظ جان شهروندان برایشان مهم نباشد از هیچ گونه تسهیلگری در بروکراسی اداری شهرداری برخوردار نمی شوند.

صباغی اظهار داشت: افزون بر برج خلیج فارس، برای ۶۰ سازه و برج مسکونی در سطح شهر هم اخطاریه صادر شده و تا زمانی که سکنه و صاحب ملک نسبت به ضرب الاجل صادره، یا اخطاریه و تخلیه توجه لازم را نداشته باشند، ملک تا رفع نواقصی پلمپ می شود.

شهردار قزوین گفت: در خصوص اخطاریه ها با اعتراض برخی شهروندان همراه هستیم از همین رو از شهروندان تقاضا دارم که ملکی را خریداری و اجاره کنند که حتماً پایان کار داشته باشد و دارای سند معتبر باشد در غیر این صورت متضرر خواهند شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرداری موظف به رعایت دستورالعمل های ایمنی است بنابراین این سازمان هیچ گونه وظیفه ای جز صیانت از امنیت و ایمنی، نسبت به جان شهروندان خود ندارد.

باتوجه به اینکه، برج خلیج فارس علاوه بر بوتیک ها و واحدهای اداری، دارای مجموعه های بزرگی چون فروشگاه زنجیره ای، بازیگاه، رستوران و سالن بدنسازی است، امکان تخلیه یک هفته ای آن وجود نداشت از همین رو استانداری فرجه ۴۵ روزه به مالک و سایر ذی نفعان برج داده است.

مالک برج خلیج فارس نیز پیشتر به رسانه ها اعلام کرده که برج خلیج فارس علاوه بر استحکام بنا، دارای یک مخزن ۷۰۰ لیتری آب برای مقابله با حریق است و خلیج فارس، تکمیل‌ترین برج استان قزوین از نظر ایمنی و آتش‌نشانی است.

ایرج درخشان همچنین اظهار داشته که ۸۰ درصد مشکلات و نواقصی هایی که شهرداری مدعی آن است، حل شده و طی هفته آینده مابقی نواقص را رفع می کند و از این بابت نیازی به تخلیه سکنه نیست.

 رهاورد:

سایه شوم متروپل سازی، در تمام استان های کشور در مقیاس های کوچک و بزرگ چتر باز کرده است در همین رابطه، شناخت دقیق، درست و ریشه‌ای سرچشمه‌های متروپل‌سازی و در نهایت، رسیدن به نسخه‌ای عملیاتی برای جلوگیری از بروز حوادث مشابه، لازمه و ضرورت جلوگیری از حوادث تلخ و ناخوشایند آن است که امیدواریم زین پس مورد توجه و اهتمام مسوولان ذی ربط قرار گیرد.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *