خطر در کمین است؛ تزریق دز یادآور را فراموش نکنیم

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: مهم ترین دلیلی که ویروس توانسته خود را بازسازی کرده و سویه جدیدی ایجاد کند، این است که بسیاری از افراد ایمن نیستند؛ زمانی که ویروس در محیط وجود دارد و وارد بدن افرادی می‌شود که ایمنی ندارند، می‌تواند خود را بازسازی کرده، تقویت و جهش پیدا کند؛ یک بخش نیز به افرادی باز می‌گردد که به هر دلیلی واکسن تزریق نکرده بودند، علاوه بر آن افرادی هم که واکسینه شده بودند، با گذشت زمان سطح ایمنی آن‌ها کاهش پیدا کرده و عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها و عادی‌انگاری‌ها در دامن زدن به این شرایط تأثیرگذار بوده است.
اشتراک گذاری
29 تیر 1401
153 بازدید
کد مطلب : 364

معصومه امینی/ در روزهای اخیر شاهد افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور و در استان قزوین هستیم. از علل این افزایش ابتلا می‌توان به ارتباطات گسترده بین کشورها، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جهش ویروس اشاره کرد. واکسیناسیون مجدد در کنار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌تواند از ما در مقابل این ویروس محافظت کند.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار پیام‌شهر گفت: در استان قزوین مطابق شرایط کشور، شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا در بخش سرپایی و بستری هستیم، اما خوشبختانه طی ۲-۳ هفته اخیر مرگ‌ومیر نداشته‌ایم.

صفر فیض‌اللهی ادامه داد: اتفاق موجود این است که سرعت گردش ویروس در دنیا افزایش یافته و این به معنای جدی بودن خطر است وممکن است طی هفته‌های آتی، این ویروس افراد بیشتری را درگیر کند و آمار ابتلا افزایش یابد؛ به‌دنبال آمار ابتلا نیز افزایش موارد بستری را خواهیم داشت که این نگران‌کننده است.

این مسوول عنوان کرد: ما چند چالش را پیش‌رو داریم؛ هم مسوولین اجرایی و نظارتی و هم مردم باید توجه لازم را داشته باشند؛ نکته نخست اینکه مسافرت‌های تابستانی آغاز شده است. نکته دوم بازگشت حجاج از عربستان است، چرا که کشورهای منطقه از جمله عربستان و عراق درگیری بیشتری نسبت به کووید ۱۹ دارند، نکته سوم اینکه در آستانه ماه محرم قرار داریم، در این ماه، حضور مردم در تجمعات و برگزاری مراسمات مذهبی را خواهیم داشت در نهایت نیز پایان فصل تابستان و آغاز مهر ماه، یعنی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را خواهیم داشت.

فیض‌اللهی بیان کرد: تمامی این موارد، به نوعی دامن زدن به اجتماعات، حضور در فضاهای سرپوشیده و تماس با افراد و مناطق آلوده است که می‌توانند مشکل‌ساز و خطرآفرین باشند.

  • واکسیناسیون و استفاده از ماسک را فراموش نکنیم

وی خاطرنشان کرد: اکنون دو راهکار اساسی مطرح است، یکی از راهکارها رعایت شیوه‌نامه‌ها به‌ویژه استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حتی‌الامکان عدم حضور در تجمعات است. دومین راهکار نیز واکسیناسیون است؛ واکسیناسیون در این مقطع حساس می‌تواند مؤثر باشد، چرا که متأسفانه ما به عادی‌انگاری و کم‌توجهی به شیوه‌نامه‌ها عادت کرده‌ایم، بنابراین واکسیناسیون می‌تواند سطح ایمنی بدن را بالا ببرد.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اظهار خرسندی از اینکه همه نوع واکسن در استان موجود است، از تقویت برنامه‌های واکسیناسیون، ساعات فعالیت مراکز واکسیناسیون و تعداد تیم‌های واکسیناسیون خبر داد و بیان کرد: ما یک فرصت طلایی داریم تا در یک ماه آتی بتوانیم سطح ایمنی افراد را با واکسیناسیون افزایش دهیم؛ البته پیکی که اتفاق خواهد افتاد، بسیار سبک است و صدمات و عوارض کمتری را بر جای خواهد گذاشت.

فیض‌اللهی تصریح کرد: این سویه یکی از زیر سویه‌های امیکرون است و مهم‌ترین علایم دیده شده در آن، علایمی شبیه سرماخوردگی است که شامل تب و علایم گوارشی نیز می شود و در کنار این موارد، بحث گرفتگی صدا یا لارنژیت را نیز به همراه دارد.

  • ارتباطات بین کشورها، عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها و جهش ویروس منجر به افزایش آمار ابتلا شده است

وی علت افزایش مجدد آمار ابتلا را ارتباطات و رفت‌وآمدهایی دانست که به زعم او بین کشورهای مختلف اتفاق افتاده و افزود: مهم ترین دلیلی که ویروس توانسته خود را بازسازی کرده و سویه جدیدی ایجاد کند، این است که بسیاری از افراد ایمن نیستند؛ زمانی که ویروس در محیط وجود دارد و وارد بدن افرادی می‌شود که ایمنی ندارند، می‌تواند خود را بازسازی کرده، تقویت و جهش پیدا کند؛ یک بخش نیز به افرادی باز می‌گردد که به هر دلیلی واکسن تزریق نکرده بودند، علاوه بر آن افرادی هم که واکسینه شده بودند، با گذشت زمان سطح ایمنی آن‌ها کاهش پیدا کرده و عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها و عادی‌انگاری‌ها در دامن زدن به این شرایط تأثیرگذار بوده است.

این مسوول خاطرنشان کرد: تمامی مراکز خدمات جامع سلامت، تمام پایگاه‌های سلامت در سطح استان و خانه‌های بهداشت در روستاها که مجموعاً بالغ بر سیصد واحد هستند، در سطح استان فعالند، علاوه بر این‌ها دو مرکز تجمیعی در سطح استان داریم که یکی از آن‌ها ساختمان ستاد بحران، سوله ورزشی حضرت رقیه(س) واقع در فلکه سوم کوثر در شهر قزوین و دیگری نیز مرکز تجمیعی در شهر تاکستان است.

فیض‌اللهی اظهار کرد: اگر در شهرستانی بر حسب استقبال مردم از تزریق واکسن، احساس نیاز به افزایش مراکز واکسیناسیون شد، هماهنگی‌های لازم انجام شده که مراکز تجمیعی جدیدی در شهرستان‌ها شکل بگیرد.

  • امکان تغییر نوع واکسن تزریقی وجود دارد؟

این مسوول عنوان کرد: افرادی که اقدام به تزریق واکسن می‌کنند، لازم است حداقل شش ماه از تزریق دز پیشین آن‌ها گذشته باشد و دارای هیچ‌گونه علایمی نباشند؛ همچنین در چنین شرایطی افراد می‌توانند نوع واکسن خود را نسبت به واکسن پیشین تغییر دهند.

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: کلیه افراد بالای ۵ سال که واکسینه نشده‌اند، لازم است نسبت به انجام واکسیناسیون اقدام کنند و افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند نیز حتماً موضوع واکسیناسیون را در اولویت قرار دهند.

فیض‌اللهی خاطرنشان کرد: تزریق دز اول و دوم در استان قزوین بسیار عالی بوده است و در نوبت اول بیش از ۹۶ درصد افراد و در نوبت دوم نیز حدود ۹۰ درصد افراد واکسینه شده‌اند و این یک رکورد بسیار خوب بوده است؛ در نوبت سوم این رقم متأسفانه به ۴۳ درصد کاهش یافت و در نوبت چهارم نیز حدود یک‌دهم درصد بوده است، انتظار می‌رود با آمادگی که در مراکز وجود دارد، واکسیناسیون با سرعت و شتاب بیشتری انجام شود.

وی اظهار کرد: در بحث واکسیناسیون اطفال یعنی کودکان ۵ تا ۱۲ سال نیز حداکثر تزریق در استان ۲۰ درصد بوده که این آمار بسیار کمی است، لذا خانواده‌های محترم باید توجه داشته باشند که نیاز است کودکان خود را برای دریافت واکسن، با خود به مراکز واکسیناسیون همراه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *