سید مهدی حاجی رضی مدیر منطقه یک شهرداری قزوین:

تلاش همه جانبه و قلبی شهرداری برای رفع مشکلات مردم

منطقه یک شهرداری قزوین را میتوان یکی از مهم ترین مناطق شهری قزوین دانست، منطقه ای که پازلی به تمام معنا از تراکم جمعیت، اصناف و مشاغل گرفته تا بافت تاریخی و فرسوده شهر را در خود جای داده است، منطقه ای که در کنار مناطق شهری دو ناحیه منفصل شهری را نیز در محدوده […]

اشتراک گذاری
30 دی 1401
130 بازدید
نویسنده : مریم کشاورز مسعودیان
کد مطلب : 963

منطقه یک شهرداری قزوین را میتوان یکی از مهم ترین مناطق شهری قزوین دانست، منطقه ای که پازلی به تمام معنا از تراکم جمعیت، اصناف و مشاغل گرفته تا بافت تاریخی و فرسوده شهر را در خود جای داده است، منطقه ای که در کنار مناطق شهری دو ناحیه منفصل شهری را نیز در محدوده خود دارد و قطعا رسیدگی به تمام این موارد در کنار یکدیگر با دشواری هایی همراه است.

به عبارت دیگر ضلع جنوبی بلوار آیت ا… خامنه ای، آیت ا… طالقانی و امام خمینی و بلوار میرزا کوچک خان به پایین را می‌توان منطقه یک شهرداری قزوین دانست، مناطقی که عمدتا از محلات قدیمی قزوین تشکیل شده و دو ناحیه شهری و دو ناحیه منفصل شهری را در خود جای داده است.

گستردگی منطقه از یک سو، بافت تاریخی، تراکم جمعیتی، حضور اصناف و مشاغل متعدد این منطقه همگی چالش هایی را برای مدیریت شهری به همراه داشته است، از این رو پای صحبت های مهدی حاجی رضی مدیر منطقه یک شهرداری قزوین نشستیم تا با دغدغه ها، چالش ها و عملکرد نه ماهه سال جاری این منطقه از شهرداری آشنا شویم.

حاجی رضی مدیر منطقه یک شهرداری قزوین در این گفت وگو با اشاره به برخی فعالیت های انجام شده در ۹ ماه نخست امسال در این منطقه از شهرداری قزوین اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ برای منطقه یک شهرداری قزوین با اجرای ۳ پروژه بزرگ پارک شهید بالو در ابعاد ۲ هزار متر مربع، احداث زمین ورزشی در خیابان نواب جنوبی در فضایی حدود ۵۳۰ متر مربع و تکمیل پروژه خانه فرهنگ در ناصر آباد  در زمینی به مساحت ۱ هزار و ۲۰۰ متر مربع سال مهمی از نظر پروژه های عمرانی بوده است.

وی گفت: تکمیل پروژه های عمرانی این منطقه از شهرداری به دلیل سهولت دسترسی مردم و ساکنین به خدمات رفاهی به عنوان یکی از مهم ترین اولویت ها در طی سال جاری در دستور کار قرار گرفته است و از سوی دیگر در تعریف پروژه های جدید و انعقاد تفاهم نامه ها نیز تلاش شده تا نواحی کم برخوردار بیش از سایر نواحی مورد توجه باشند.

مدیر منطقه یک شهر داری قزوین بیان کرد: به همین منظور با انعتقاد تفاهم نامه مشترک با آموزش و پرورش برای سال آینده، احداث دو زمین چمن مصنوعی در محدوده جنوب شهر در خیابان مولوی و خیابان راه آهن در نظر گرفته شده است که با موافقت شورا در سال آینده شاهد بهره برداری از این دو طرح خواهیم بود.

 فرسودگی بافت خللی در خدمت رسانی به مردم ایجاد نمی کند

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین در این خصوص ادامه داد: تمام تلاش ما این است که بافت فرسوده یا اجرای طولانی مدت برخی از پروژه ها در روند خدمت رسانی به مردم خلل ایجاد نکند و از این رو نیز به طور مثال برای مناطقی از شهر قزوین که پروژه های بزرگ در دست اجراست مانند امامزاده حسین که به دلایلی برخی از تملک ها انجام شده، برای این که از تخریب فضا و ایجاد ناامنی جلوگیری شود، با حفظ اصول طراحی شهری، بوستان های موقت اجرایی شده است تا مردم بتوانند تا زمان تکمیل و اجرای طرح از این فضاها بهره مند شوند.

رضی افزود: در همین منطقه به دلیل وجود قنات های کهنه، چاه های قدیمی و بافت فرسوده، گاهی شاهد ترکیدگی لوله و فرونشست زمین هستیم که حتی منجر به واژگونی ساختمان ها نیز شده است، از این رو دقت نظر ویژه ای در این خصوص در شهرداری وجود دارد به طوری که هم اکنون حکم تخلیه و رفع خطر برای دو ساختمان در حال واژگونی را دریافت کرده ایم.

وی گفت: همچنین در بخش هایی شاهد ساختمان های رها شده هستیم که می‌تواند برای ساکنین محلات خطر آفرین باشد که در این خصوص نیز با کسب مجوز از مقام قضایی اقدامات لازم برای ایمن سازی و تخریب و رفع خطر برای ساکنین انجام شده است.

معضلات تراکمی خیابان شهید انصاری رفع شده است

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین بیان کرد: بخشی از مسائل این حوزه مانند ساختمان های رها شده و نیمه فرسوده به دلیل معضلاتی است که در سالیان گذشته با توجه به ممنوعیت های فعالیت و ساخت و ساز در مناطق موسوم به محدوده درجه یک، میراثی بوده است که با توجه به تغییراتی که در آخرین اصلاحیه های شورای عالی شهرسازی صورت گرفت و کاهش گستردگی محدوده درجه یکمیراثی،  به نظر می رسد بتوانیم شاهد رفع مشکلات تعداد زیادی از شهروندان در این بخش باشیم.

حاجی رضی گفت: بر اساس طرح محدوده میراثی گذشته کل ضلع شمال طالقانی و جنوب خیابان محمدیه جزو این محدوده قرار داشت در حالی که با اصلاحات صورت گرفته و اعلام ضوابط جدید، هم اکنون گستردگی این محدوده تا حد زیادی کاهش یافته است و ساکنین و علاقمندان به ساخت و ساز که مشکلات تراکمی داشتند، هم اکنون می توانند با دستورالعمل جدید به فعالیت های خود بپردازند.

همراهی میراث فرهنگی و شهرداری برای افزایش خدمات رسانی به مردم

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین همچنین از وجود گاراژهای متعدد در محدوده خیابان امام خمینی(ره) خبر داد و گفت: وجود گاراژهای متعددی که امروز عمدتا کاربری های سابق خود را از دست داده اند در کنار بر هم زدن نظم و سیمای شهری، مشکلاتی را نیز برای شهروندان ایجاد کرده اند که بر همین اساس با همراهی میراث فرهنگی و شهرداری، طرح های مختلفی برای تبدیل شدن این گاراژ ها به مجتمع ها و حتی پارکینگ های عمومی تدوین شده است.

حاجی رضی بیان کرد: در صورت همراهی مالکین این گاراژها، شهرداری آمادگی دارد تا با اجرای سیاست تخفیفات در هزینه های شهرداری، با بازسازی و ساماندهی این گاراژها، زیر نظر میراث فرهنگی همراهی کند که در این خصوص مصوبه جدیدی از شورای شهر نیز دریافت شده است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به نیاز مرکز شهر و محدوده خیابان امام خمینی(ره) به پارکینگ های طبقاتی که در صورتی که سرمایه گذاران یا مالکین نظر مساعدی در این خصوص داشته باشند میتوانیم با ارائه سیاست های تشویقی و همراهی ویژه شهرداری، شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

ساماندهی وروردی شهر با طرح تفضیلی جدید شهر قزوین / جا به جایی میدان میوه و تره بار

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین بیان کرد: طرح تفضیلی جدید شهر قزوین نگاه ویژه ای به محدوده میدان مینودر و ورودی شهر قزوین داشته است که با تعیین بخش هایی با عنوان بدنه تجاری، فضای سبز، احداث مسیر کندرو برای ضلع جنوب ورودی شهر از سمت میدان مینودر را ساماندهی خواهد کرد.

حاجی رضی گفت: تلاش ما این است که با همراهی مالکین این محدوده بتوانیم طرح تفضیلی جدید را با دقت و سرعت بیشتر اجرا کنیم.

از میدان میوه و تره بار تا فعالیت گسترده وانت بارها

وی همچنین اظهار داشت: وجود میدان میوه و تره بار در منطقه یک شهرداری قزوین علاوه بر این که موجب ازدحام و شلوغی در خیابان های اطراف شده، برای مردم نیز مزاحمت هایی را در پی داشته است که مساله انتقال میدان میوه و تره بار به مکان جدید از مدت ها قبل در شهرداری مطرح بوده است که امروزه نیز از نظر ما اهمیت ویژه ای دارد.

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین گفت: بر همین اساس برنامه ریزی هایی برای جابه جایی میدان میوه و تره بار صورت گرفته است اما هنوز به مرحله نهایی و اجرایی نرسیده اما به مردم این اطمینان را می دهیم که مدیران شهری در این خصوص نیز دغدغه مند هستند و پیگیری های لازم برای این جابه جایی همچنان ادامه دارد.

حاجی رضی بیان کرد: فعالیت عمده وانت بارها در این منطقه شهرداری را نمی توان بی ارتباط به وجود میدان میوه و تره بار دانست، اما با این حال ما خود را موظف به ساماندهی فعالیت این وانت بارها می دانیم و به این منظور نیز دو مکان برای استقرار وانت بارها و ایجاد بازارچه های محلی در نظر گرفته ایم که در برخی از روزهای هفته این وانت بارها در مکان های مشخص شده فعالیت کنند.

وی گفت: مساله اصلی امروز ما در ارتباط با فعالیت این وانت‌بارها، ناکافی بودن توان شهرداری برای مدیریت این بخش است چرا که اساسا قانون دستگاه ها و ارگان های مختلفی را در این خصوص مامور می داند که همراهی و مشارکت همه این دستگاه ها در کنار یکدیگر می تواند به یک نتیجه اثربخش منتهی شود.

مدیر منطقه یک شهرداری قزوین عنوان کرد: باید بپذیریم شهرداری به تنهایی در این خصوص می تواند به عنوان یک مُسکن موقتی عمل کند ولی برای درمان قطعی این مساله نیازمند یک تعامل جمعی هستیم.

شهرداری منطقه یک آماده خدمت رسانی به عموم مردم است

حاجی رضی در پایان بیان کرد: منطقه یک شهرداری قزوین با وجود همه محدودیت های موجود، در تلاش است تا موانع و مشکلات از پیش روی مردم برداشته شود و به همین منظور نیز از ساده ترین خدمات تا دشوارترین آنها را با تمایل قلبی و تلاش همه جانبه اجرایی می کند.

 

پیام شهر آماده فرهنگ سازی در حوزه شهروندی است

مدیر مسوول هفته نامه پیام شهر نیز بیان کرد: تلاش ما در مجموعه پیام شهر این است که تا جایی که می توانیم زبان گویای همه مردم باشیم و در کنار این که واحدهای مختلف و خدمات انجام شده به مردم را معرفی کنیم، بتوانیم گوشه ای از آنچه در مجموعه مدیریت شهری در مسیر خدمت رسانی به مردم رخ داده است را به گوش جامعه برسانیم.

سید محمد رضا قافله باشی عنوان کرد: بسیاری از مسایلی که امروز برای مدیریت شهری به یک دغدغه تبدیل شده است، با فعالیت های تبلیغی و ترویجی و به عبارتی فرهنگ سازی قابل مدیریت است از این رو امیدواریم مدیران شهری ما را همراه خود بدانند و در مسیر فرهنگ سازی به ما کمک کنند.

مدیر مسوول هفته نامه پیام شهر بیان کرد: نهادینه کردن فرهنگ شهروندی و فرهنگسازی در بخش های شهروندی از مهم ترین وظایف رسانه هاست و از این رو ما به عنوان یک رسانه مرتبط با حوزه شهری این آمادگی را داریم که در این بخش بتوانیم همراهی لازم را با مدیران در حوزه فرهنگ سازی داشته باشیم.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

من برآنم که برویانم زخشکی آب را
پیام شهر گزارش می دهد؛

من برآنم که برویانم زخشکی آب را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *