پیام شهر گزارش می دهد؛

تضاد طبقاتی در لباس‌های مدارس دولتی و غیر انتفاعی موج می‌زند/ طراحان لباس استان به کمک آموزش‌وپرورش بیایند

از جمله مزایای استفاده از لباس فرم در مدارس، می‌توان به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش تمرکز و یادگیری، افزایش اعتماد به نفس، کاهش خشونت و تمسخر، ایجاد نظم و انضباط و حس همدلی در دانش‌آموزان و افزایش تمرکز معلم در حین تدریس اشاره کرد. با توجه به در نظر گرفتن این مزایا، زمانی که فاصله زیادی میان رنگ و مدل لباس مدارس غیرانتفاعی و دولتی باشد، ناخودآگاه نخستین مزیتی که عنوان شد زیر سؤال خواهد رفت، زیرا لباس‌ها در این دو نوع مدرسه کاملاً گویای تضاد و فاصله طبقاتی است
اشتراک گذاری
31 شهریور 1401
198 بازدید
کد مطلب : 693

با در دست داشتن فیشی که از مدرسه گرفته‌ام، وارد تولیدی می‌شوم تا برای دخترم لباس فرم سفارش بدهم. به محض اینکه وارد مغازه می‌شوم چشمم به مانتوهای زیبایی می‌خورد، مانتوهایی با رنگ‌های شاد و جذاب و با مدل‌های امروزی و چین‌دار که دل هر دختری را می‌برد. دخترم ذوق می‌کند و می‌گوید «آخ جون مامان، چه لباسای خوشرنگ و قشنگی داریم امسال».

بعد از سلام و احوالپرسی، فیش را به خانمی که پشت پیشخوان قرار گرفته می‌دهم، نگاهی به فیش می‌اندازد و می‌گوید؛ مدرسه دولتی هستید؟ به نشانه تأیید سر تکان می‌دهم. اشاره می‌کند و می‌گوید این‌ها لباس مدرسه شما هستند. سر بر می‌گردانم، در گوشه‌ای از تولیدی، یک‌سری مانتو و شلوار ساده با رنگ‌هایی که چنگی به دل نمی‌زند به چشم می‌خورد. دخترم انگار که خیلی توی ذوقش خورده باشد می‌گوید «مامان من اینا رو دوست ندارم، اینا قشنگ نیستن»!

با تعجب به فروشنده می‌گویم «چقدر متفاوتن لباس‌ها، اون طرفی‌ها انقدر جذاب و شیکن، اما این طرفی‌ها انقدر ساده و بد رنگ!»، پاسخ می‌شنوم «آخه اینا برای مدارس غیرانتفاعی هستن»!

این نخستین بار نیست که می‌بینم لباس فرم مدارس دولتی و غیرانتفاعی اینقدر در رنگ و مدل با هم تفاوت دارند، بارها و بارها در کوچه و خیابان و اتوبوس دیده‌ام دانش‌آموزانی را که لباس فرم‌های شیک و جذاب داشته‌اند و وقتی از مادرانشان سؤال کرده‌ام که این لباس فرم کدام مدرسه است، نام یک مدرسه غیرانتفاعی را برده‌اند. در نقطه مقابل نیز همواره لباس فرم‌های بد رنگ با مدل‌های ساده را در مدارس دولتی دیده‌ام که دانش‌آموزان رغبتی به پوشیدن آن‌ها ندارند. در ذهنم این سؤال پیش می‌آید که دلیل این حجم از تفاوت در رنگ و مدل لباس مدارس دولتی و غیرانتفاعی چیست؟ مگر قیمت لباس‌های مدارس چقدر با هم تفاوت دارند که شاهد این حجم از تضاد طبقاتی در میان دانش‌آموزان هستیم؟

لباس را با قیمت ۴۰۰ هزار تومان سفارش می‌دهم و از تولیدی بیرون می‌آیم، در تمام طول راه دخترم مشغول غر زدن است که چرا لباس‌های مدارس دولتی و غیردولتی اینقدر با هم تفاوت دارند، چرا ما نباید از این مانتو و مقنعه‌های چین‌دار و خوشرنگ داشته باشیم و از اینجور حرف‌ها!

  • لباس فرم مدارس باید موجب کاهش فاصله طبقاتی شود

از جمله مواردی که به ذهن متبادر می‌شود این است که مباحثی از قبیل زیبایی‌شناسی، نشاط‌آفرینی و استفاده از الگوهای ایرانی – اسلامی چقدر در لباس فرم مدارس لحاظ می‌شود و اصلاً رعایت این موارد چه تأثیری بر سطح یادگیری و روحیه دانش‌آموزان دارد؟

از جمله مزایای استفاده از لباس فرم در مدارس، می‌توان به کاهش فاصله طبقاتی، افزایش تمرکز و یادگیری، افزایش اعتماد به نفس، کاهش خشونت و تمسخر، ایجاد نظم و انضباط و حس همدلی در دانش‌آموزان و افزایش تمرکز معلم در حین تدریس اشاره کرد. با توجه به در نظر گرفتن این مزایا، زمانی که فاصله زیادی میان رنگ و مدل لباس مدارس غیرانتفاعی و دولتی باشد، ناخودآگاه نخستین مزیتی که عنوان شد زیر سؤال خواهد رفت، زیرا لباس‌ها در این دو نوع مدرسه کاملاً گویای تضاد و فاصله طبقاتی است.

  • با انتخاب هوشمندانه رنگ لباس‌های فرم، روند رسیدن به اهداف فرهنگی و آموزشی سرعت می‌گیرد

یک روان‌شناس در گفت‌وگو با پیام‌شهر می‌گوید: لازم است در انتخاب لباس‌های فرم مدارس شاخصه‌هایی در نظر گرفته شود، برای مثال؛ رنگ و مدل لباس باید متناسب با سن دانش‌آموزان باشد، زیرا در هر دوره‌ای دانش‌آموزان به طیف رنگ‌های خاصی علاقه‌مند هستند.

مهسا محمدی‌زاده ادامه می دهد: طبیعی است در دبستانی که دانش‌آموزان دوره اول و دوم دارد، مدیران باید این را لحاظ کنند که رنگ لباس دانش‌آموزان اول ابتدایی با رنگ لباس دانش‌آموزان کلاس ششم یکسان نباشد، زیرا سلایق این دو گروه مختلف سنی، متفاوت است و نباید صرفاً چون در یک مدرسه درس می‌خوانند لباس‌های همرنگ با مدل‌های مشابه داشته باشند.

وی تصریح می کند: رنگ‌ها تأثیر قابل توجهی بر تقویت قوه ادراک دانش‌آموزان و میزان یادگیری آنان دارند. از سوی دیگر شرایط محیطی می‌تواند علاوه بر افزایش میزان یادگیری و خلاقیت دانش‌آموزان، تضمین‌کننده سلامت روان آن‌ها باشد، بنابر این مدیران مدارس باید با انتخاب‌های هوشمندانه برای رنگ لباس فرم، به روند رسیدن به اهداف آموزشی، فرهنگی و اجتماعی سرعت ببخشند.

  • تصمیم‌گیرنده اصلی برای رنگ و مدل لباس‌های مدارس، مدیران هستند

محمد اسدی، یک عضو انجمن اولیا و مربیان یکی از مدارس پسرانه قزوین نیز در گفت‌وگو با پیام‌شهر می‌گوید: هر سال در پایان فصل مدارس، جلساتی با حضور اعضای انجمن اولیا و مربیان، مدیر و ناظم مدرسه برگزار می‌شود که در رابطه با رنگ و مدل لباس برای سال آینده تصمیم‌گیری شود، اما گویا رنگ لباس‌ها از قبل توسط مدیر تعیین شده، چون معمولاً اهمیتی به نظر اعضای انجمن نمی‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: هر چقدر به مدیر مدرسه می‌گوییم که از رنگ‌های شادتر و متنوع‌تری برای لباس‌ها استفاده شود، به نظرات ما گوش نمی‌دهد و همیشه از رنگ‌هایی با طیف آبی استفاده می‌کنند، درست است که آبی رنگ محبوب پسرهاست، اما اگر برای لباس مدرسه آن‌ها تنوع به خرج دهیم، جذابیت بیشتری دارد.

  • مدیران نباید دانش‌آموزان را مکلّف به استفاده از لباس فرم کنند

رئیس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان قزوین هم در گفت‌وگو با پیام‌شهر می‌گوید: در بند ۵۶ دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت آموزش‌ و پرورش در بحث ثبت‌ نام، در رابطه با لباس مدارس ذکر شده که هیچ ‌گونه اجباری نیست که مدیران، دانش‌آموزان را مکلّف به استفاده از لباس فرم کنند.

مرتضی طاهرخانی عنوان می‌کند: در رابطه با رنگ و مدل لباس فرم نیز خود مدرسه تصمیم‌گیرنده است؛ مدیران مدارس با هماهنگی انجمن و شورای مدرسه، رنگ و مدل لباس‌ها را انتخاب می‌کنند. مدارس غیردولتی نیز تابع همین مقررات هستند، این‌گونه نیست که ما این‌ها را تفکیک کنیم و مدارس دولتی ملزم به استفاده از طیف رنگ‌های خاصی باشند.

  • انتخاب رنگ و مدل لباس، تجربه و سلیقه مدیران مدارس است

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین نیز در گفت‌وگو با پیام‌شهر می‌گوید: امسال تصمیم ما برای لباس مدارس این بوده که دانش‌آموزان، لباس‌های قابل استفاده از سال گذشته را استفاده کنند، در غیر این صورت اقدام به تهیه لباس فرم کنند. از سوی دیگر نیز انجمن اولیا و مربیان نشستی با صنف مربوطه گذاشته‌اند تا خانواده‌ها بتوانند با قیمتی مناسب برای دانش‌آموزان لباس تهیه کنند و برای این منظور متحمل رنج و سختی نشوند.

نقی سیاهکالی‌مرادی ادامه می‌دهد: در رابطه با رنگ و مدل لباس‌ها نیز ما توصیه‌هایی به مدارس می‌کنیم و یک فرمول کلی داریم که لباس‌ها باید در شأن دانش‌آموزان و نظام تعلیم و تربیت باشند؛ انتخاب رنگ و مدل لباس به تجارب و سلایق مدیران، معاونین پرورشی و معاونین آموزشی و عوامل اجرایی مدارس بر می‌گردد و همکاران ما نیز بر این انتخاب‌ها نظارت دارند تا مسائل شرعی در پوشش‌ها رعایت شود.

سیاهکالی مرادی عنوان می‌کند: همچنین لازم است تولیدی‌هایی که اقدام به دوخت لباس مدارس می‌کنند، از پارچه‌های با کیفیت استفاده کنند، زیرا پیش از این گلایه‌هایی وجود داشت که نوع و دوخت برخی از لباس‌ها زینبده نیست؛ زمانی که هزینه لباس مدارس دولتی و غیر انتفاعی یک اندازه است چرا باید لباس بی‌کیفیت و نامناسب سهم مدارس دولتی باشد؟ اگر با چنین مواردی برخورد کنیم همکاران حوزه بازرسی با افراد خاطی برخورد خواهند کرد.

  • لباس‌هایی که ناشی از کم‌سلیقگی برخی مدیران است

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قزوین در پاسخ به این سؤال که چرا لباس مدارس دولتی با لباس مدارس غیرانتفاعی تا این حد نشان‌دهنده تضاد طبقاتی است، می‌گوید: می‌توان گفت که این از کم‌سلیقگی مدیران برخی واحدهاست، زیرا این مدل‌ها به راحتی با توجه به هنجارها قابل تغییر هستند. ما تنها از نظر قد لباس‌ها و گشادی آن‌ها و حفظ شأن دانش‌آموزان و آموزش ‌و پرورش تذکرهای لازم را می‌دهیم، اما رنگ‌ها و مدل‌ها را ما مشخص نمی‌کنیم.

وی بیان می‌کند: این همواره در آموزش ‌و پرورش مورد بحث و بررسی بوده که برای مثال مدارس ابتدایی دوره اول در استان، فارغ از دولتی و غیر انتفاعی بودن آن‌ها، لباس‌های یک رنگ و یک مدل بپوشند، ابتدایی دوره دوم نیز به همین نحو، همچنین باقی دوره‌ها نیز به همین شکل باشد. ما باید در سال‌های آتی به‌ دنبال اجرایی کردن این طرح باشیم تا دیگر شاهد این تضادهای طبقاتی در رنگ و مدل لباس‌های فرم مدارس نباشیم.

  • افراد توانمند و صاحب ذوق به کمک آموزش‌ و پرورش بیایند

سیاهکالی مرادی ادامه می‌دهد: این مشکل، زمانی در رابطه با تغذیه مدارس پیش‌دبستانی پیش آمده بود که دانش‌آموزان تغذیه‌های متفاوتی به مدرسه می‌بردند و افرادی که سطح مالی پایین‌تری داشتند احساس حقارت می‌کردند، ما برای حل این مساله، به مدارس پیش‌دبستانی برنامه تغذیه مشخصی دادیم تا والدین توجیه شوند که در روزهای مقرر شده، تغذیه‌های مشخصی را برای دانش‌آموزان بگذارند تا هیچ دانش‌آموزی به‌ دلیل سطح مالی ضعیف خانواده احساس حقارت و خجالت نکند و در رابطه با لباس مدارس استان نیز باید چنین طرحی را پیاده کنیم تا شاهد این تضادهای طبقاتی در میان دانش‌آموزان نباشیم.

وی در پایان عنوان می‌کند: ما از افراد توانمند و صاحب ذوق که تفکرات دینی و اسلامی دارند، دعوت می‌کنیم که به کمک آموزش و پرورش بیایند و طرح‌های پیشنهادی خود برای لباس‌های فرم دانش‌آموزی را به ما ارائه دهند تا بتوانیم برای کل مدارس استان در مقاطع مختلف، لباس‌های یکسان و زیبایی را با حفظ شأن نظام تعلیم و تربیت و مطابق الگوهای ایرانی-اسلامی در نظر بگیریم.

******

تردیدی وجود ندارد که اگر طراحان لباس در استان قزوین این دعوت آموزش‌وپرورش را اجابت کنند و با ارائه طرح‌هایی برگرفته از الگوهای ایرانی-اسلامی به کمک نظام تعلیم و تربیت بیایند تا برای کل مدارس استان در مقاطع مختلف تحصیلی، لباس‌های یکسانی طراحی شود، دیگر شاهد تضادهای طبقاتی این حوزه در میان دانش‌آموزان نخواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *