فرمانده تیپ 116پیاده مکانیزه شهید صفوی قزوین در گفت و گو با پیام شهر:

برای دشمنان ایران، استخوانی در گلو و خاری در چشم خواهیم شد

در جهان قدرت‌ها، هیچ مولفه ای به اندازه ارتش هویت ساختاری و ریشه ای ندارد‌ و دقیقا در ذیل همین معنا نیز سیاست و اقتصاد و حتی فرهنگ، تعاملی عمیق با هم یافته‌اند. نشانه‌های بارز این مدعا را می توان در قدرت دفاعی ارتش در دوران هشت ساله دفاع مقدس و پس از آن در […]

اشتراک گذاری
08 اردیبهشت 1402
156 بازدید
کد مطلب : 1308

در جهان قدرت‌ها، هیچ مولفه ای به اندازه ارتش هویت ساختاری و ریشه ای ندارد‌ و دقیقا در ذیل همین معنا نیز سیاست و اقتصاد و حتی فرهنگ، تعاملی عمیق با هم یافته‌اند. نشانه‌های بارز این مدعا را می توان در قدرت دفاعی ارتش در دوران هشت ساله دفاع مقدس و پس از آن در پاسداری از مرزهای کشور جستجو کرد. نظم خاصی که در ارتش وجود دارد، سال به سال برقوام این نهاد نظامی افزوده است؛ فراموش نکنیم که به واسطه توسعه فناوری‌ های نظامی و تسلیحاتی، جلوه ویژه‌ تری هم یافته‌ است و به عبارت دیگر ارتش را در پیشگاه مردم محبوب تر کرده است‌. ارتش در عین قدرت اما بدون پشتوانه مردمی اعتباری ندارد‌ که صد البته امروز از این پشتوانه برخوردار است؛ این نهاد نظامی سرتاسر آبرو و عزت و امید و خود باوری است و حتی یک لحظه از زایش این محبوبیت غافل نیست و این مردان بزرگ با چنگ و دندان صیانت از این مرز و بوم را با جان و دل به عهده دارند‌.

امیر سرتیپ دوم علی زمانی فرمانده تیپ ۱۱۶ پیاده مکانیزه شهید صفوی قزوین متولد ۱۳۵۶ شهرستان علی آباد کتول استان گلستان است. در سال۱۳۷۵ به استخدام ارتش درآمده و به گفته خودش آنچه که باعث شده کسوت نظامی را برگزیند، عشق و علاقه اش به لباس نظام و ثمربخش بودن برای کشور بوده است. صبح یک روز سرد فروردین ماه و چند روز مانده به ۲۹ فروردین «روز ارتش» و با هماهنگی قبلی به اتفاق عکاس نشریه رهسپار ستاد فرماندهی تیپ شهید صفوی شدیم و با این سرباز وطن و جانباز مدافع حرم به گفت و گویی صمیمی نشستیم که در ادامه می خوانید؛

  • در آستانه روز ارتش قرار داریم، لطفا در خصوص این روز برایمان بگویید.

به نام خدا. ابتدا روز ۲۹ فروردین که یادآور خاطرات و جانفشانی غیور مردانی که جانانه ۸ سال در برابر دشمنان این نظام ایستادند را تبریک و تهنیت می گویم و جا دارد یادی کنیم از شهدای گرانقدر، جانبازان صبور و مقاوم و آزادگان سرافرازی که از آسایش خود گذشتند تا ما امروز شاهد این امنیت پایدار باشیم.

در پاسخ به سوال شما اینکه؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در واقع فضایی غبار آلود بر ارتش حاکم بود و دو طیف گروه های چپ و منافقین در پی آن بودند که ارتش را منحل کنند و از آنجایی که می دانستند ارتش در آینده بازویی توانمند برای نظام خواهد بود، این هدف شوم را در سر می پروراندند، ولی با ورود پیامبرگونه امام راحل و بینش عمیق ایشان و نامگذاری روز ۲۹ فروردین به نام «روز ارتش»، دسیسه های دشمنان خنثی شد و در پی آن هم با دستور ایشان، ارتش با تمام تجهیزات و سازو برگ نظامی در شهرهای بزرگ رژه رفت و و حدت و همبستگی را به تصویر کشید.

  • تقریبا یکسال و نیم پس از نامگذاری روز ارتش، در ۳۱ شهریور ماه ۵۹ جنگ تحمیلی آغاز شد، نقش لشگر ۱۶ زرهی در آن روزها چه بود؟

از همان ابتدای جنگ، پس از ورود نیروی هوایی، لشگر ۱۶ در قالب نیروی زمینی وارد عمل شد و لشگر ۱۶ به عنوان اولین سدی که در برابر نیروهای بعثی قرار گرفت و در منطقه جنوب خوزستان مستقر شد که اولین عملیات خود را در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۵۹ در قالب عملیات نصر و یا «جنگ تانک‌ها» آغاز کرد و توانست در اولین روز با رشادت نیروهای سلحشور خود، کمر لشگرهای زرهی عراق را بشکند و در آن روزهای اول، برای نیروی زمینی ارتش حماسه آفرین باشد و افتخار به ارمغان بیاورد.

در این عملیات نقش لشگر ۱۶ آنقدر موثر بود که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود عنوان می فرمایند که «من لشگر ۱۶ زرهی قزوین را در عملیات کرخه نور شناختم»؛ در واقع شخص مقام معظم رهبری شخصا در آن عملیات و در شورای عالی جنگ حضور داشتند و عملیات را رصد می کردند.

  • لشگر ۱۶ زرهی در دفاع مقدس چند شهید و مجروح تقدیم کرده است؟

در دوران ۸ ساله جنگ تحمیلی تعداد ۲ هزار ۹۷۵ شهید و تعداد ۱۰ هزار ۲۰۷ جانباز را به ساحت مقدس نظام اسلامی تقدیم نموده است.

  • راهبرد ارتش در خصوص تهدیداتی که مدتی است توسط سران برخی کشورهای همسایه می بینیم، چیست؟

مقام معظم رهبری فرمایشی خطاب به نیروهای نظامی دارند که فحوای کلام آن این است؛ «خودمان را باید در برابر دشمن، مسلح کنیم» و برداشت من از این سخنان، آن است که ایشان تاکید دارند ما باید خودمان را بر مبنای تهدیدات آمریکا آماده کنیم و به باور من کشورهای منطقه تهدید جدی تلقی نمی شوند، ما باید خود را برای دشمن بزرگ تر آماده کنیم؛ در واقع ارتش از روز اول انقلاب و پس از نامگذاری ۲۹ فروردین حیات و زندگی جدیدی را آغاز کرد و تا امروز که قریب ۴۳ سال از آن زمان سپری شده، فراز ونشیب های فراوانی داشته است، بسیاری از قلل را به طور پی در پی فتح کرده و ما اکنون در حال آمادگی برای مقابله با آمریکا و تهدیدات او هستیم و به شما با اطمینان خاطر می گویم که مطمئن باشید در این جزیره متلاطم خاور میانه، کشور دارای امنیت پایدار است و این بسیار اهمیت دارد و این نیست مگر لطف الهی، عنایت آقا امام زمان و رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری و جان فشانی نیروهای مسلح، حالا چه ارتش، چه بسیج و همه نیروها در کنار هم آماده اند؛ از خود من به عنوان یک سرباز گرفته تا آخرین نفر در تیپ ۱۱۶، همگی آماده جانفشانی برای آرمان های این نظام مقدس، کشور و مردم هستیم؛ بارها ثابت هم کرده ایم؛ در ماموریت ها در مشکلات در اتفاقات و درحوادث و در هرجایی که شما از همان اوایل انقلاب نگاه کنید، ارتش پای کار بوده، از مقابله با گروه‌های تروریستی گرفته تا جنگ ۸ ساله و سازندگی و کرونا دیگر بلیّات، در حال حاضر هم تیپ ۱۱۶ در مناطق غرب کشور مستقر است، از این رو من صادقانه عرض کنم که ارتش و نیروی زمینی ما اکنون دقیقا مصداق آیه شریفه « أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ» است؛ شک نکنید و اجازه تهدید هیچ کشوری را نخواهد داد و خلاصه بگویم اگر هر کشوری خیال خامی و نیت شومی برای ایران در سر داشته باشد، حتما برای آن دشمن استخوانی در گلو و خاری در چشم خواهیم شد.

  • شما در مقطعی رزمنده مدافع حرم هم بودید و گویا در سوریه جانباز هم شدید؛ از اعزامتان به سوریه برایمان بفرمایید.

واقعا این را عنایت حضرت زینب (س) می دانم که شامل من شد. من در آن زمان افسر ارشد و با درجه سرگردی فرمانده گردان بودم و بر اساس دستور، افسران ارشد قادر به اعزام نبودند و البته من هم بسیار مشتاق. خلاصه اینکه تنها از درجه سروان به پایین تر می توانستند برای سوریه اسم بنویسند؛ به خاطر دارم یک روز پنج‌شنبه که در منزل در حال استراحت بودم، رییس رکن ۲ تیپ به من زنگ زد و گفت که زمانی! اسم می نویسند و افسرهای ارشد هم هستند که با اشتیاق فراوان درخواست کردم که نام من را هم بنویسند. شنبه که به پادگان رفتم، به ما اعلام کردند هر کسی اسم نوشته، ظهر بعد از نماز در مسجد حضور داشته باشد که فرمانده تیپ با آنها صحبت دارد؛ ظهر شد و فرمانده تیپ بعد از نماز برای ما که ۳۰ نفر بودیم صحبت کرد و گفت که فردای آن روز باید در تیپ ۶۵ تهران برای ادامه روند اعزام، حضور بیابیم. خلاصه ما ساعت ۱۲ شب با بدرقه فرمانده تیپ و باقی همکاران عازم تهران شدیم تا در محل تیپ مذبور حضور به موقع داشته باشیم.

  • چه حسی داشتید؟

واقعا باورش برایم سخت بود. این اعزام را ماموریتی عادی می انگاشتم و زمانی که هواپیما در حال اوج گرفتن در آسمان بود، تازه آن وقت بود که فهمیدم واقعا در حال رفتن به سوریه هستم.

  • به اعتقاد شما چه رویکردی به ارتقای بیشتر ارتش می انجامد؟

ببینید! در حال حاضر رویکرد ارتش با قبل تغییر کرده و شخص فرمانده نیروی زمینی هم در جلساتشان به این مساله اشاره داشتند و فرمودند که ما الان به دنبال تغییر سازمان هستیم؛ به حمداله این اقدام پایان یافته و الان مثل گذشته جنگمان به صورت کلاسیک نیست که یک لشگر را در مقابل یک لشگر دشمن قرار دهیم و بگوییم به صورت جبهه ای حمله کنید. الان با توجه به تهدیداتی که پیشتر بیان کردم، اقدامات سازماندهی شده ای را به مورد اجرا می گذاریم. به عنوان مثال؛ در حال حاضر ما تیپ های مکانیزه هجومی داریم، الان همه هجومی شده اند، همه متحرک شده انذ. ما قبلا تدبیرمان پدافند بود، یعنی این رویکرد را داشتیم که دفاع کنیم، ولی الان بر روی آفند(حمله) کار می کنیم، یعنی ما باید ضربه اول را به دشمن وارد کنیم. اگر قرار است با کشوری جنگ کنیم، اول ما ضربه و در واقع مشت اول را بزنیم؛ این در بحث نیروی انسانی که آمدیم و تغییر ساختار دادیم و در بحث تجهیزاتی هم به حمداله خوب کار شده و این کار را ادامه می دهیم؛ خب می بینید که در بحث پهبادی و موشکی، سلاح های ما در حال تغییر است؛ ما در گذشته از سلا ح‌هایی مثل موشک تاو استفاده می‌کردیم که تنها ۳ کیلومتر برد داشت و با سیمی که به انتهایش وصل بود، هدایت می‌شد، ولی اکنون موشک های ما هوشمند، با برد بالا و نقطه زن هستند و یا همین سلاح ژ۳ که اکنون روی آن کار می کنیم که انشاله به روزشان کنیم و به گفته فرماندهی محترم نیروی زمینی، حتما تجهیزات را تغییر خواهیم داد. شما اگر به گذشته ارتش نگاهی بیندازید، تجهیزات خودرویی در حد کافی در اختیار نبود و چنانچه یک لشگر یا یک تیپ قصد جابجایی داشت، روزها و هفته زمان می برد اما الان در کمتر ۲۴ ساعت تیپ جابجا می شود و نمونه آن همین در بحث آذربایجان و ارمنستان بود که که در کمتر ۲۴ ساعت نیروها و تجهیزات در مرز جلفا مستقر شدند.

با سپاس از شما برای فرصتی که در اختیار من قرار دادید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *