مساله این است؛

بدحجاب متخلف از قوانین یا مجرم؟/دود دو قطبی سازی حجاب در جامعه در چشم خانواده ها خواهد رفت

مریم کشاورز مسعودیان/چه اهل فضای مجازی باشید یا نه، به هر حال شنیده اید که فضای مجازی کشور در چند هفته گذشته بسیار ملتهب بود؛ التهابی که با دامن زدن به چند رویداد مرتبط و غیر مرتبط در حوزه حجاب، توانست تمرکز و توجه های زیادی را به خود جلب کند، از برخوردهای قهری و […]

اشتراک گذاری
14 مرداد 1401
99 بازدید
کد مطلب : 589

مریم کشاورز مسعودیان/چه اهل فضای مجازی باشید یا نه، به هر حال شنیده اید که فضای مجازی کشور در چند هفته گذشته بسیار ملتهب بود؛ التهابی که با دامن زدن به چند رویداد مرتبط و غیر مرتبط در حوزه حجاب، توانست تمرکز و توجه های زیادی را به خود جلب کند، از برخوردهای قهری و چکشی با بدحجابان تا واکنش ها و برخوردهای تند مردم با آمرین به معروف و زنان باحجاب، مسایلی که همه و همه خبر از ایجاد یک گسل عمیق بین زنان جامعه ایرانی می داد.

گسلی که به نظر می رسد در کنار مشکلات موجود داخلی، با دست درازی و دخالت های گاه و بیگاه بیگانگان توانست به ایجاد یک دوقطبی در بین زنان جامعه و مساله پوشش اجتماعی زنان بینجامد و به یک خلا اساسی تبدیل شود؛ خلایی که اساسا ایجاد آن اشتباه است، چرا که گفتمان دو قطبی سازی فرهنگی در کشور، توان مدیریت را از بین خواهد بود.

به عبارت واضح تر همه مسایلی که آرام آرام در طی کمتر از یک سال گذشته در حوزه عفاف و حجاب در کشور رخ داد و به ایجاد این گسل فرهنگی منتهی شد و توانست کنترل اجتماعی در حوزه سبک پوشش را در کشور مختلف کند و اثربخشی فعالیت های فرهنگی و ترویجی این حوزه را تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار دهد.

حضور سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، مسوول عفاف و حجاب و زیست عفیفانه شورای فرهنگ عمومی و مسوول کارگروه مد و لباس کشور در استان قزوین، بهانه ای شد تا جلسه ای به منظور تبادل نظر با حضور فعالین عرصه مد و لباس استان قزوین برگزار شود؛ جلسه ای که امامی در آن از دغدغه های امروز حوزه مد و لباس کشور سخن گفت.

او در این جلسه با اشاره به این که مساله پوشش در کشور در کنار این که یک امر مرتبط با مسایل دینی و حجاب است، با گفتمان حیاء و حفظ بنیان خانواده در فرهنگ ایرانی در ارتباط ویژه ای است، گفت: باید بپذیریم در طول تاریخ چند هزار ساله ایران، حتی یک مورد هم ما در تاریخ این سرزمین ما اصالت برهنگی نمی بینیم، اما در برخی از تمدن ها این اصالت برهنگی موجود است، با این حال تمدن و فرهنگ ایرانی از گذشته در زیست بوم ایران با حیاء و بنیان خانواده ارتباط مستقیم داشته است.

وی گفت: این به آن معنا نیست که در کشوری که برهنگی بیشتر و پوشش کمتر از ماست حیاء وجود ندارد، اما به این معناست که در زیست بوم ما از ابتدا حیا و پوشش ارتباط مستقیم داشته و ما موظفیم که اجازه ندهیم تغییرات موقتی و وارداتی فرهنگی این زیست بوم را تحت تاثیر قرار دهد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور اظهار داشت: البته معتقدیم که قوانینی که در حوزه حجاب در کشور وجود دارد، بسیار قدیمی است و اگر امروز می خواهیم راهکاری مناسب برای مدیریت شرایط فرهنگی در حوزه پوشش اجتماعی بانوان داشته باشیم، باید از راهبردهای جدید بهره بگیریم که در این خصوص نیز شورای فرهنگ عمومی در یک مصوبه کوتاه و مختصر ۳ راهبر اجرایی موثر این موضوع را مشخصا بیان کرده است.

امامی گفت: دسترسی حداکثری به لباس زیبا، سالم، عفیفانه و ارزان برای شهروندان، نخستین بند این راهبرد است که معتقدیم امروز لباس زیبا، سالم، عفیفانه و با قیمت مناسب در دسترس بانوان کشور نیست، حتی چادر که یکی از ملزومات مصرفی بانوان حساب می شود امروز با قیمت های بالا در حال عرضه است و حتی کیفیت مناسبی هم ندارد.

کنترل اجتماعی در حوزه سبک پوشش به هم ریخته است

 وی بیان کرد: کنترل اجتماعی در حوزه سبک پوشش به هم ریخته است و در این شرایط، امر به معروف و دعوت به خیر هم در این زمینه اثربخشی ندارد و ما هم نمی خواهیم در این «گسل دشمن ساخته» قرار بگیریم؛ گسل فانتزی بین حجاب اجباری و الزام به حجاب، بین حجاب اجباری و آزادی عمیقا معتقدیم که انتهای این گسل سازی دشمن و دو قطبی سازی چیزی جز ضرر برای فرهنگ کشور و آسیب به خانواده ها در پی نخواهد داشت.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: ما امروز اگر بخواهیم بین دو گانه حجاب اجباری و ولنگاری سبک پوشش تقسیم کنیم، نتیجه می شود همین وضعی که امروز شاهد آن هستیم؛ گفتمان قدرت و زبان مذاکره از ما گرفته شده و عبارات جایگزین یکدیگر می شوند.

امامی گفت: به عنوان مثال اینکه؛ سرعت مجاز در بزرگراه ها ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است، قبول اما هر کدام از ما بارها از این قانون تخطی کرده ایم، اما مجرم نیستیم فقط کسی هستیم که در یک مقطعی تخلفی را انجام داده است، اما در حوزه حجاب با فرض بر این که فقط از بعد قانونی به مساله نگاه می کنیم، کسی که حجاب را رعایت نکرده، مجرم نیست بلکه تخلف از قوانین انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که اتفاقا بر اساس بررسی های انجام شده، غالب جمعیتی مردم ما قائل، به عفاف و حیا و قایل به هنجاری به عنوان حجاب هستند، اما معیار حجاب را خودشان تعیین می کنند و در این شرایط ما وظیفه داریم تعریفی واحد ارایه کنیم که مورد پذیرش اکثریت قرار گیرد که در این بین تعریف ما از حجاب آن میزان پوششی است که امنیت جنسی جامعه را بر هم نزند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی اظهار داشت: اساس سیاست گذاری کار فرهنگی مدیریت و موضوعی که عرف آن را نمی فهمد، آب در هاون کوبیدن است؛ اساسا سیاست گذاری فرهنگی یعنی مدیریت عرف و از این رو تلاش ما این است که عرفی که در حوزه پوشش اجتماعی بانوان در جامعه به درست یا غلط ایجاد شده است را مدیریت و راهبری کنیم.

دعوت به خیر بر امر به معروف و نهی از منکر برتری دارد

امامی گفت: در مدت سال های پس از انقلاب، فعالیت های متعددی برای مدیریت وضعیت پوشش در جامعه اجرایی شده و نشان از این دارد که یک جای حلقه واصله این زنجیر متصل نبوده است که امروز ما احساس می کنیم این حلقه مفقوده «دعوت به خیر» بوده است.

وی تاکید کرد: اساسا دعوت به خیر و بیان ویژگی ها و محاسن آن، اولین قدم برای یک فعالیت فرهنگی است و به عبارتی تا زمانی که دعوت به خیر نکرده ای امر به معروف و نهی از منکر معنا ندارد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: روح خیر می تواند با بسیاری از فعالیت های مردم نهاد در کشور جاری شود، مرزهای معروف و منکر توسط همین دعوت به خیر مشخص می شود و گام بعدی پس از دعوت به خیر می تواند امر به معروف و نهی از منکر باشد، نه این که بدون هیچ کار زیرساختی و فرهنگی با امر به معروفی که می دانیم اثرگذاری ندارد، عمل کنیم.

امامی گفت: در برخی استان های کشور، طرح هایی برای دعوت به خیر اجرایی شده است که نشان می دهد تا چه اندازه این رویکرد می تواند کمک کننده باشد؛ در این نگرش می توان حجاب را به عنوان قانون و از آن بهتر به عنوان یک نعمت و آورده برای زنان ایرانی اسلامی قلمداد کنیم که به ما اجازه داده در عرصه اجتماع به خاطر انسان بودنم مرا مورد توجه و خطاب قرار دهند، نه به خاطر یک جاذبه جنسی و حتی قرآن به تمایل فطرت زن به تبرج احترام می گذارد، اما حریم این تبرج و تبلور تفاوت های زنانه و مردانه و جاذبه های بصری و غیره را محیط خانواده می داند.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *