شهردار قزوین

با همدلی و استفاده از ظرفیت ها، قزوین الگوی نمونه شهری خواهد شد

ان‌شاا... با یاری همکاران سخت کوشم در مجموعه شهرداری، همدلی مدیران، همراهی متخصصین و مردم خوب قزوین به تکلیف خودمان عمل خواهیم کرد. امروز نوبت ما است؛ امروز فرصت به ما داده شده و باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم تا شهری الگو و نمونه، مناسب برای زندگی و با رعایت حقوق شهروندی داشته باشیم و من هم خادمی از میان همین مردم و برای مردم باشم و بتوانم انجام وظیفه کنم.
اشتراک گذاری
01 تیر 1401
159 بازدید
کد مطلب : 210

حیدر ولی زاده: تغییر در راس بلدیه قزوین، آغاز مجدد فعالیت پیام شهر و تغییر و تحولات در شهرداری بهانه ای شد تا در نخستین شماره پیام شهر در سال ۱۴۰۱ به سراغ مهدی صباغی، شهردار قزوین برویم. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل گفت و گوی پیام شهر با ایشان در مورد عملکرد شهرداری در ۸ ماه گذشته، پروژه های در دست اجرا، اهداف آینده و… است.

  • نزدیک به ۸ ماه از مسوولیت شما در شهرداری قزوین گذشته، در این مدت تا چه اندازه به اهداف خود نزدیک شده اید؟

بستر اجرای تمامی برنامه های یک ساله، دو ساله، سه سال و چهار سال که تدوین و طراحی شده بود، فراهم شده است و بر اساس برنامه ریزی هایی که داشتیم، بنا بر این بود که زیرساخت و نیازهای اولیه را بر اجرای برنامه آماده کنیم؛ در چند مورد هم به نتیجه نهایی رسیدیم که از جمله آنها می توانیم به پروژه نسیم شمال اشاره کنم که در حال حاضر ۳۶ هزار خودرو از این مسیر تردد می کنند و بار سنگین ترافیک از دوش خیابان های اصفهان، جمهوری و راه آهن برداشته شده است و مردم جنوب شهر با خیابان های کم عرض و ترافیک ماشین های سنگین مشکلات زیادی مواجه شده بودند که بعضا دلخوری‌هایی را برای این عزیزین به وجود آورده بود؛ بر این اساس اولویت را بر اجرای طرح نسیم شمال گذاشتیم و به حمداله موفق شدیم در ۳۵ روز اول، این پروژه را به اتمام برسانیم؛ می توان گفت که با نگاه بلند مدت و تخصیص بودجه کافی و با رعایت اولویت، مسیر بسیار مناسب و استانداردی برای اولین بار در قزوین به صورت بتنی ساخته شده است.

  • در حال حاضر تکمیل پروژه های نیمه تمام شهرداری قزوین به یکی از مطالبات جدی مردم تبدیل شده است، در این خصوص چه اقداماتی در دست انجام است؟

تکمیل پروژه های نیمه تمام شهرداری به عنوان مطالبه جدی عموم مردم، همواره به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه مدیریت شهری نیز بوده است و تکمیل این پروژه‌ها با اعتبارات موجود از اصلی‌ترین اهداف مجموعه مدیریت شهری در دوره کنونی است؛ در حال حاضر تعداد قابل توجهی از پروژه های نیمه تمام شهرداری قزوین با نظر کارشناسان اولویت سنجی شده است تا در آینده نزدیک بتوانیم شاهد بهره برداری از این پروژه ها باشیم .

  • پیش بینی می‌کنید تا پایان امسال چه پروژه های نیمه تمامی تکمیل و به بهره برداری برسد؟

پروژه کمربندی آیت الله باریک بین(کمربند شرق) شهر، پروژه یادگار امام (ره)، بام شهر و پروژه خانه تئاتر شهر قزوین از پروژه های شاخصی است که تا پایان امسال به بهره برداری می رسد همچنین در کنار این پروژه ها تعداد زیادی پروژه در نواحی شهرداری قزوین در حال اجراست که پیش بینی می شود تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

  • از میان پروژه های نیمه تمام شهرداری قزوین، پروژه ای که به نام آیت اله باریک بین مزین شده، دارای اهمیت خاصی است، در این خصوص توضیح بفرمایید؟

کمربندی آیت ا… باریک بین یکی از پروژه های در حال اجرای شهرداری قزوین است که طول بسیار زیادی دارد و از حرم به حرم در حال انجام شدن است؛ این آزادراه از تپه نورالشهدا و از مسیر جاده سلامت و از امامزاده باراجین به سمت جنوب منتهی شده و به پل امام رضا(ع) متصل خواهد شد که در نهایت از میدان دفاع مقدس به امامزاده حسین خواهد رسید. لازم به ذکر است که بدهی های هزار میلیاردی مربوط به بانک شهر که نفس شهرداری را بند آورده و بیت المال به حساب دیرکرد این بدهی ها واریز می شود هم مربوط به همین پروژه است که شامل پل ها و مسیرهایی است که برای این پروژه در نظر گرفته شده است .

این پروژه که با نام پروژه کمربندی شرق قزوین (و یا کمربندی سبز شهر قزوین نیز شناخته می شود) بیش از ۶ کیلومتر طول دارد این کمربندی دسترسی شمال به جنوب شهر و ترافیک محدوده مرکزی را تسهیل می‌کند و از سوی دیگر می تواند ضلع شمال شرقی به ضلع جنوب غربی رینگ کمربندی دور شهر قزوین را تکمیل نماید و در کنار کنترل بار ترافیکی شرق شهر قزوین امکانات رفاهی دیگر همچون مسیر ویژه دوچرخه سواری، جاده سلامت با عرض ۱۰ متر و ایستگاه های تفرجگاهی را در اختیار شهروندان قرار خواهد داد.

این پروژه دارای فضای سبز به عرض پنج متر و مسیر سواره رو به عرض حدود ۲۴ متر است و در هر ۷۵۰ متر استراحتگاه شامل سرویس بهداشتی و مبلمان شهری مناسب برای استراحت و تفریح مردم پیش بینی شده است.

از ویژگی های دیگر این پروژه می توان به ایجاد مسیر دسترسی برای روستای ارنجک اشاره کرد که درکنار آن با بسترسازی برای رودخانه باراجین می‌تواند مساله آب گرفتگی این رودخانه را نیز کنترل کند. همچنین در کنار این مسیر با اجرای دیوار بتنی مسیر ساحلی مناسبی برای پیاده روی تدارک دیده شده است، چرا که نزدیک به ۵ و نیم کیلومتر از این مسیر در حاشیه رودخانه اجرایی شده است که در مجموع برای تکمیل آن در دوفاز بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در حال حاضر بخش قابل توجهی از آن اجرایی شده است.

همچنین اولویت بعدی ما مربوط به زمین هایی است که می‌باید طبق قانون تملک می‌شده است؛ در این راستا برای بخشی از خیابان شهید ابوترابی ضلع جنوبی تملکات صورت گرفت و مجوزهای کشوری اخذ شد و شورای عالی شهرسازی کشور هم بر این طرح صحه گذاشت و با ابلاغ آماده اجرای این پروژه هستیم. با به سرانجام رسیدن این پروژه، مشکلات حمل و نقل و بار ترافیکی که در شهر ما به گره کور تبدیل شده، باز خواهد شد.

مهدی صباغی

  • از پروژه های اولویت دارشهر قزوین پروژه «یادگار امام» است؛ این پروژه تا چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید؟

می توان گفت پروژه اولویت دار بعدی شهر قزوین مربوط به پل یادگار امام است؛ از آنجایی که به دلیل تردد زیاد در ایام عید و مسافرت در اسماعیل‌آباد و روستاهای بالادست و شمال شهر، معمولا گره مواصلاتی ایجاد می شود، اولویت ما، بر انجام این پروژه قرار گرفته که در ماه های آینده به بهره برداری خواهد رسید.

این پروژه یکی از اصلی ترین شریان های ترافیکی شهر را شامل می شود و می تواند محور شمالی به جنوبی شهر را مرتبط سازد، یکی از نقاط دارای اهمیت در اجرای این پروژه توجه به طرح های جامع شهری و مسیر توسعه استان قزوین که بر اساس طرح جامع شهری بیش از ۳۵۰ هکتار در مسیر تعاونی ۹ گانه به استان قزوین افزوده خواهد شد که در بخش شمالی پروژه یادگار امام بسترهای ترافیکی لازم برای این امر دیده شده است.

در بخش شمالی پروژه یادگار امام تقاطع غیر همسطح نمایشگاه بین المللی و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری اجرایی شده است که در حال حاضر فاز نخست آن به بهره برداری رسیده است. همچنین فاز دوم آن شامل رمپ های شرق و غرب نیز به زودی تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

هم اکنون پروژه در حال اجرای تقاطع یادگار امام با میدان روبرویی است که براساس طرح جامع شهر قزوین، یک بلوار ۴۵ متری به این میدان قطع خواهد شد؛ این پروژه در حال حاضر با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.

پروژه خانه تئاتر شهر قزوین نیز به عنوان یکی از پروژه های فرهنگی و هنری بزرگ استان اکنون در حال اجراست و حدود ۸۲  درصد پیشرفت داشته است که می توان این پروژه را یکی از مطالبات جدی مردم در بخش فرهنگی شهر دانست؛ ۲ سالن نمایش روبازر، سکوهای مناسب برای تماشاچیان، محوطه مورد نیاز برای اجرای نمایش های خیابانی در مجموع این پروژه را در محیطی به مساحت ۳ هزار متر مربع تشکیل داده است که در سه فاز اجرایی شده است که پیش بینی می شود تا پایان امسال بتوانیم شاهد بهره برداری از این پروژه فرهنگی در شهر قزوین باشیم.

در مجموع باید اذعان کنم که؛ به اعتقاد من، پروژه های خیلی خوبی در دست اجرا داریم که برای شهر سرمایه آفرین است و سرمایه این استان است که اکنون به صورت نیمه کاره رها شده اند؛ البته مبنای برنامه های شهر را در سال ۱۴۰۱ بر این اساس گذاشته ایم که تعدادی از پروژه های نیمه کاره را تکمیل کنیم و بعد از آن در صدد هستیم به سراغ پروژه های کلان تری که میان مدت و بلندمدت است، برویم و آنها را سامان دهی کنیم.

  • مهم ترین چالش های پیش رو در اجرای برنامه های شهرداری چیست؟

سوال خوبی است؛ حتما چالش هایی در این بخش وجود دارد، منتها دستیابی به این مهم، با یکپارچگی مدیریت شهری و همراهی پارلمان شهری، شهرداری، مسوولین سیاسی و اجتماعی استان امکان پذیر است و باید با وحدت، همدلی و همگرایی دست به دست هم دهیم تا ان‌شاا… شهری آباد باعزت و موفق، با آرامش و سربلند داشته باشیم و درنهایت بتوانیم خدمات شهروندی را به شهروندان به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم.

  • اگر قادر بودید که به هشت ماه قبل برگردید، با توجه به شرایطی که وجود داشته و دارد، باز این مسوولیت را می پذیرفتید؟

بله ما آمده ایم که انجام وظیفه کنیم و همۀ ما مأمور به تکلیف و وظیفه ایم نه مأمور به نتیجه و محکم پای این قضیه ایستاده ایم و تا آنجایی که نفس دارم برای همشهریان خود، برای قزوینی های عزیز، آنچه که در توان دارم را دریغ نخواهم کرد؛ ما آمدیم از جان، مال و آبرویمان در این زمینه مایه بگذاریم.

  • شما اشتراکاتی با شهید باکری دارید؛ رزمنده، پاسدار و الان هم در کسوت شهرداری. با توجه به شناختی که از ایشان دارید، چقدر از منش و روش ایشان در اجرای برنامه ها و امورات مجموعه شهرداری الگو گرفته اید؟

شهید باکری متعلق به تمام ایران است و شهید ملی کشور ما محسوب می شود؛ تمام شهرداری ها از ایشان به نیکی یاد می کنند و ایشان را به عنوان سمبل و اسطوره مدیریت شهری می دانند. ایشان الگوی بنده است و در دوران دفاع مقدس، افتخار سربازی ایشان را داشتم. الان هم ایشان را به عنوان فرمانده خودم می دانم و تمام اندیشه و تفکراتش را به کار می گیرم، خصوصا روحیه جهادی ایشان را که سعی می کنم تا بتوانم قطره ای از آن مدیریت جهادی را ان‌شاا… در مباحث مدیریت شهری به کار بگیرم؛ تلاش خواهم کرد تا مولفه های تاثیرگذار شهید باکری در فعالیت هایش را قوام ببخشم تا با ایجاد ظرفیت در خودم، از این مهم در عمران، آبادانی و رفاه شهروندان بهره ببرم.

حرف آخر

ان‌شاا… با یاری همکاران سخت کوشم در مجموعه شهرداری، همدلی مدیران، همراهی متخصصین و مردم خوب قزوین به تکلیف خودمان عمل خواهیم کرد. امروز نوبت ما است؛ امروز فرصت به ما داده شده و باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم تا شهری الگو و نمونه، مناسب برای زندگی و با رعایت حقوق شهروندی داشته باشیم و من هم خادمی از میان همین مردم و برای مردم باشم و بتوانم انجام وظیفه کنم.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *