بایدها و نبایدهای فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان

 بهترین راه این است که کودک و نوجوان را توجیه کرد که الزاما همه مطالب منتشر شده در سایت ها درست نیستند و باید در مورد مسایل مختلف به خوبی تحقیق کنند؛ در این مواقع باید طرز جستجوی مطالب از منابع معتبر را به آنان آموزش داد که بتوانند مطالب درست را از نادرست تشخیص دهند و اطمینان خود را به برخی مسایل از دست ندهند.
اشتراک گذاری
15 تیر 1401
109 بازدید
نویسنده : زهرا اسدی
کد مطلب : 286

زهرا اسدی/همه ما با مزایا و فوایدی که فضای مجازی و تکنولوژی های نوین دارند آشنا هستیم، اما در میان این همه فواید، باید به بیشترین قشری که از این تکنولوژی آسیب می بینند هم توجه داشت؛ بله! کودکان و نوجوانان، از نظر تعداد، بالاترین قشری هستند که اگر برنامه ریزی های لازم در مورد آنها صورت نگیرد و نظارت درستی برقرار نباشد، آسیب جبران ناپذیری خواهند دید.

 بسیاری از کودکان و نوجوانان، جذب این فضای رنگارنگ و اپلکیشن های کاربردی آن می شوند و ساعت ها پای گوشی های هوشمند خود می نشینند، بدون اینکه متوجه گذر زمان شوند. این عدم توجه به زمان، آسیب های فراوانی را به بار می آورد و در هر رده سنی مشکلات خاص خود را به همراه خواهد داشت. کودکی که باید تحرک داشته باشد و مهارت های شناختی خودش را تقویت کند، با ساعت ها بازی و وقت گذرانی در فضای مجازی به کودکی کم تحرک و منزوی تبدیل می شود که در بسیاری از مهارت های اجتماعی نیز دچار مشکل می شود.

این کودکان، معمولا تمایلی به حضور در اجتماع نخواهند داشت و به دنبال آن متحمل شکست های زیادی خواهند شد. ‌کودکان بسیار کنجکاو هستند و در عین حال بی تجربه، که سبب می شود خیلی راحت گرفتار کلاهبردارهای اینترنتی شوند .

 آسیب دیگر، دسترسی آسان کودکان و نوجوان به اینترنت است که سبب بروز اختلال در رشد طبیعی جسم و روانشان می شود و برخی حتی دچار بلوغ زودرس می شوند. بسیاری از نوجوانان در صورت عدم استفاده صحیح از فضای مجازی دچار رفتارهای پرخاشگرانه می شوند و برخی نیز گوشه گیر و دچار افسردگی می شوند.

 نوجوانی که باید مشغول فعالیت های درسی و ورزشی باشد و استعدادهایش را شکوفا کند، شوربختانه با گذراندن وقت خود در فضای مجازی به فردی بی هدف تبدیل خواهد شد که فرصتی برای بروز توانایی هایش نخواهد داشت. اعتیادی که نوجوانان به تلفن همراه پیدا می کنند، باعث مشکلاتی مثل بی خوابی، افت تحصیلی، گرایش  به ناهنجاری ها و … می شود.

یک نوجوان، سرشار از انرژی و حس دانستن است و چه خوب است که از این فضا در جهت ارتقای خودش و یادگیری مسائل جدید استفاده کند. متاسفانه در بسیاری از صفحات اینترنتی، مطالبی به دروغ و نادرست منتشر می شود که نوجوان با باور آنها دچار دوگانگی شخصیتی می شود و ممکن است در مسائل مختلف شبهاتی برایش ایجاد شود.

 بهترین راه این است که کودک و نوجوان را توجیه کرد که الزاما همه مطالب منتشر شده در سایت ها درست نیستند و باید در مورد مسایل مختلف به خوبی تحقیق کنند؛ در این مواقع باید طرز جستجوی مطالب از منابع معتبر را به آنان آموزش داد که بتوانند مطالب درست را از نادرست تشخیص دهند و اطمینان خود را به برخی مسایل از دست ندهند.

 والدین در کنار توجه به تمام مسایل روزانه کودک و نوجوان خود باید فکری برای استفاده صحیح از اینترنت و فضای مجازی بکنند که اولا ساعت مشخصی داشته باشد و تمام وقت آنها را نگیرد، ثانیا نظارت درستی بر موضوعات و برنامه هایی که مشاهده می کنند، داشته باشند.

والین بهتر است برای کودک سرگرمی های جذابی فراهم کنند که کمتر به سراغ تلفن همراه و فضای مجازی بروند و فعالیت و تحرک داشته باشند تا اختلالی در رشد مهارت های مختلفشان ایجاد نشود. برای نوجوان نیز باید با توجه به استعداد و علاقه آنها، حضور در کلاس های آموزشی برنامه ریزی شود؛ مطالعه کتاب هم می تواند بسیار مفید باشد و اطلاعات این قشر را افزایش دهد که این مستلزم آن است که والدین خود نیز به خواندن کتاب علاقه نشان دهند.

 به هر روی گو اینکه بهره گیری از اینترنت و فضای مجازی ملزومات و محدودیت های خود را نیاز دارد، اما چنانچه به شایستگی استفاده شود، زیانی که به دنبال ندارد هیچ، حتی قادر است اطلاعات نوجوان را به روز کرده و به پیشرفت شان در استفاده از این تکنولوژی بیانجامد.

نوشته های مشابه

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
گزارش پیام‌شهر از دردِ دل‌های کارگران شهر

یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *