تعدیل بدهی 12 ساله شهرداری؛

باری که از دوش شهر برداشته شد

با پیدا کردن راهکارهای گوناگون توسط متخصصان مالی و اقتصادی شهرداری و با کمک برخی دستگاه‌های نظارتی، این بدهی با توجه به موضوعات قانونی و پرداخت‌های هنگفت سال‌های گذشته تعدیل شد و به ۵٠٠ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.
اشتراک گذاری
17 مرداد 1401
193 بازدید
کد مطلب : 607

آرزو سلخوری/ بدهی نجومی شهرداری قزوین به بانک شهر و انباشت شدن آن در سال‌های گذشته، بار سنگینی را بر دوش شهر و شهرداری قزوین قرار داده بود، دغدغه‌ای که طی سال‌های مختلف مطرح می‌شد و حال با همت شهرداری قزوین این بدهی به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده است و به زودی تسویه می‌شود.

به گزارش پیام شهر؛ بیش از ۱۰ سال است که شهرداری قزوین با مشکل بدهی به بانک شهر روبه‌رو است؛ مشکلی که حاکی از سوء مدیریت و ناکارآمدی در چند سال گذشته است. بدهی که در دوره سوم شورای شهر ۱۳۶ میلیارد تومان بود و بعد از گذشت چندین سال به رقم نجومی ۹۰۰ میلیارد تومان رسید.

در حالی که شهرداری قزوین مبلغ اقساط را پرداخت و برخی از املاک خود از جمله ملاصدرا و هفت سنگان را با بانک تهاتر کرده بود اما همچنان مبلغ بدهی با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کرد؛ مشکلی که اعضای شورای پنجم و ششم به شدت دنبال حل آن بودند و اما راهکار دقیقی برای آن پیدا نمی‌کردند.

مدیریت شهری سال ۸۸ در زمان شورای سوم، ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق و ۷۰ میلیارد تومان برای سازمان و پیمانکاران از بانک شهر تسهیلات با سود ۱۸ درصد دریافت کرده بود؛ تسهیلاتی که به زیان شهرداری تمام شد و نه تنها خروجی مثبتی در شهر نداشت بلکه با افزایش بدهی هر سال فشار بیشتری به شهرداری وارد می‌شد و در برهه‌ای از زمان حتی اجازه دریافت تسهیلات توسط شهرداری از بانک شهر سلب شد.

به گفته کارشناسان اقتصادی؛ سال ۹۳ تسهیلات دریافتی از بانک شهر به یک قرارداد ۵ ساله با نرخ سود ۲۴ درصد تبدیل شده است؛ شهرداری در این قرارداد هیچ ضمانت و تقاضایی نداده بنابراین قرارداد خارج از ضوابط قانونی توسط بانک شهر تهیه‌ شده و اگر بنا باشد کار به مراجع قضایی کشیده شود، قرارداد مذکور وجاهت قانونی ندارد، همچنین نرخ سود مصوب بخش‌نامه‌های بانک مرکزی در آن سال نیز در قرارداد رعایت نشده است. نرخ سودی که برای تسهیلات در نظر گرفته‌ شده است با نرخ سود مصوب بانک مرکزی همخوانی ندارد و سود در نظر گرفته‌ شده بر اساس دستورالعمل داخلی بانک بوده است.

با این حال شورای ششم اولویت اصلی خود را پرداخت بدهی شهرداری قرار داد تا این بار را از روی دوش شهروندان بردارد؛ یکی از ملاک‌های انتخاب شهردار نیز همین امر قرار داده شد.

 مهدی صباغی به عنوان گزینه شهرداری قزوین در زمان ارائه برنامه خود، در این خصوص گفت: بدهی‌های شهرداری قزوین حتی یک پنجم سرمایه پروژه‌های نیمه تمام شهری نیست و می‌توان به راحتی از آن عبور کرد، حتی می‌توانیم وام‌های دیگری بگیریم؛ اگر به عنوان شهردار قزوین انتخاب شوم قطعاً وام‌های بیشتری دریافت می‌کنم.

در حالی که شهرداری چندین سال با مشکل بدهی رو به رو بود، مهدی صباغی اولویت خود را پرداخت این بدهی قرار داد و تلاش کرد که بتواند در گام نخست، بدهی را تعدیل و سپس آن را پرداخت کند؛ حال پس از گذشت ۸ ماه، شاهد تعدیل بدهی هستیم.

  • تعدیل بدهی بانکی نتیجه ۸ ماه مذاکره بود

شهردار قزوین با اشاره به بدهی شهرداری قزوین به بانک شهر، بیان می‌کند: بدهی شهرداری به بانک شهر یکی از مهم ترین مشکلات شهرداری قزوین بود؛ بدهی کلانی که اقساط و سود مرکب پرداختی ماهانه آن بخش عمده درآمد شهر را به خود اختصاص می‌داد، شهرداری سال‌ها درگیر این مساله بود.

مهدی صباغی ادامه می‌دهد: در دوره‌ جدید مدیریت شهری، ما تمرکز اصلی را بر حل این مشکل قرار دادیم، اگرچه برخی معتقد بودند تسویه آن به زودی ممکن نیست؛ مذاکرات فراوانی در این خصوص با مجموعه‌های مختلف از جمله مدیریت بانک شهر صورت گرفت.

شهردار قزوین اظهار می‌کند: بدهی کلان به بانک شهر در ابتدای امر حدود ۹٠٠ میلیارد تومان بود که بخشی از آن به دلیل سود مرکب ایجاد شده بود؛ با پیدا کردن راهکارهای گوناگون توسط متخصصان مالی و اقتصادی شهرداری و با کمک برخی دستگاه‌های نظارتی، این بدهی با توجه به موضوعات قانونی و پرداخت‌های هنگفت سال‌های گذشته تعدیل شد و به ۵٠٠ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

وی خاطرنشان می‌کند: در این راستا ۸ ماه رایزنی و مذاکرات فشرده با مسوولان بانک و دیگر مسوولان مربوطه داشتیم که توانستیم بدهی را تعدیل کنیم، باقیمانده بدهی تعدیل شده‌ بانکی نیز به زودی به صورت یکجا پرداخت می‌شود و شهر قزوین از فشار این بدهی مالی سنگین رها می‌شود.

صباغی یادآور می‌شود: ما تلاش می‌کنیم کلیه موانع و مشکلات در مسیر پیشرفت، توسعه و تعالی شهر قزوین را رفع کنیم و شهر را در مسیر ترقی و تأمین شرایط لازم برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام قرار دهیم.

  • با فروش ستاره پونک، بدهی شهرداری پرداخت می‌شود

رئیس کمیسیون مالی شورای شهر قزوین نیز در این خصوص می‌گوید: بدهی شهرداری به بانک شهر مبلغ ۹۰۳ میلیارد تومان بود که در آخرین جلسه که شنبه اول مرداد ماه سال جاری با حضور هیات مدیره بانک شهر، مدیران شهرداری و بازرسی برگزار شد این مبلغ به ۵۲۶ میلیارد تومان تعدیل شد.

ولی چگینی ادامه می‌دهد: شهرداری موظف است طی ۳ ماه آینده نسبت به تسویه اقدام کند، همچنین در اقدامی دیگر تمامی تسهیلات دریافتی که به نام پیمانکاران و سازمان‌های مختلف بود نیز با بازپرداخت مبلغ ۵ درصد بدهی، استمهال شد.

رئیس کمیسیون مالی شورای شهر قزوین اظهار می‌کند: مبلغ این بدهی ممکن است از محل فروش ساختمان ستاره پونک تأمین شود، شهرداری این ساختمان را به صورت نقد می‌فروشد و به صورت نقدی با بانک شهر تسویه می‌کند یا در قالب تهاتر این ساختمان را با بانک شهر تهاتر و باقیمانده را به صورت نقدی پرداخت می‌کند؛ ارزش ریالی ساختمان ستاره پونک در شورای ششم ارزیابی نشده است اما در شورای پنجم حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.

وی یادآور می‌شود: سیاست شورای ششم، اتمام پروژه‌های نیمه تمام است؛ در درجه دوم، مهم ترین مساله ما بدهی شهرداری به بانک شهر بود که با توجه به سیاست شورا و مطالبه از شهردار، در نهایت این بدهی کاهش پیدا کرد و شهرداری به زودی از این بدهی رهایی پیدا می‌کند

اگرچه تعدیل بدهی شهرداری خبری بسیار خوشحال کننده است، اما باید دید که شیوه پرداخت این بدهی به چه شکلی صورت می‌گیرد و شهردای از چه طریقی این بدهی را تسویه می‌کند؛ برج ستاره پونک دارای ارزش مادی بالایی است و کارشناسان امر باید با ارزیابی دقیق قیمت واقعی برج را احتساب و آن را در فرصت مناسب و با قیمت واقعی به فروش برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *