اهمیت انس کودکان و نوجوانان با کتاب

کتابخوانی تنها جنبه سرگرمی ندارد بلکه با مطالعه آن کودک با فرهنگ ها، مردم و مکان های دیگر آشنا می شود و ارزش های اخلاقی را بهتر آموزش می بیند. در واقع بهترین راه برای آگاهی مناسب کودک، کتاب است و دنیای بیرون را راحت تر درک خواهد کرد و درمیابد که افراد دیگر ممکن است عقاید متفاوتی داشته باشند و طرز صحبت، لباس پوشیدن و برخوردشان با مسایل مختلف متفاوت خواهد بود.
اشتراک گذاری
11 آذر 1401
150 بازدید
نویسنده : زهرا اسدی
کد مطلب : 834

زهرا اسدی/ مطالعه و کتابخوانی یکی از عناصر مهم در تقویت ذهن و پرورش خلاقیت کودکان به شمار می آید که در جوامع امروزی توجه کمی به آن می شود؛ معدود خانواده هایی هستند که آن را در برنامه روزانه خود قرار می دهند. در واقع همزمان با صنعتی شدن جوامع و به روی کار آمدن فضای مجازی، فاصله کودکان و نوجوانان از کتاب و مطالعه بیشتر شده است. کودکان و نوجوانان علاقه کمی به مطالعه کتاب های غیر درسی و آزاد نشان می دهند و این منبع خلاقیت را از خود دور کرده اند؛ این دور شدن از کتاب و مطالعه، کودک و نوجوان را از یک منبع غنی از علم و دانش محروم می کند .

 والدین نقش مهمی در این زمینه دارند و بهتر است کودک را به کتابخوانی تشویق کنند تا کودکشان در آینده نیز این نیاز را در خود ببیند که به مطالعه بپردازد و اطلاعات جدیدی کسب کند. اگر خود والدین ساعتی از روز را به مطالعه کتاب اختصاص دهند، کودک و نوجوان نیز خود به خود به این سو کشیده می شود و آن را در برنامه روزانه خود قرار می دهد. کودکان خیلی سریع الگوبرداری می کنند و با مشاهده والدینشان که مشغول کتابخوانی هستند به این مساله رغبت پیدا می کنند. سرگرمی های فضای مجازی عامل مهمی در کم کردن ساعت مطالعه دارد که بهتر است در این رابطه برنامه ریزی لازم صورت بگیرد و فواید کتابخوانی به کودک و نوجوان بازگو شود. باید به کودک آموخت که کتاب نیز می تواند یک سرگرمی مفید برای او باشد و از خواندنش لذت ببرد.

البته کتابخوانی تنها جنبه سرگرمی ندارد بلکه با مطالعه آن کودک با فرهنگ ها، مردم و مکان های دیگر آشنا می شود و ارزش های اخلاقی را بهتر آموزش می بیند. در واقع بهترین راه برای آگاهی مناسب کودک، کتاب است و دنیای بیرون را راحت تر درک خواهد کرد و درمیابد که افراد دیگر ممکن است عقاید متفاوتی داشته باشند و طرز صحبت، لباس پوشیدن و برخوردشان با مسایل مختلف متفاوت خواهد بود.

اگر عادت به مطالعه از سن کودکی در فرد نهادینه شود، در جوانی و در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کند و کتاب، دوست و همراه همیشگی او خواهد بود. کودکی که به کتابخوانی علاقه داشته باشد مهارت های ارتباطی بهتری پیدا می کند و واژگان بیشتری را آموزش می بیند. قدرت بیان این کودکان بهبود پیدا می کند و در آینده موفقیت های بیشتری کسب می کنند. در واقع کودک وارد دنیای بزرگ‌تری می شود و تخیل خود را به کار می اندازد و با داستان پردازی در ذهنش به کودکی خلاق تبدیل خواهد شد.

 درک کودک نیز با خواندن کتاب بالاتر می رود چون موقعیت های مختلفی که افراد در آن قرار می گیرند را متوجه می شود و تفاوت ها را مشاهده می کند. او یاد می گیرد که در رابطه با رخدادهای های مختلف چه عکس العملی نشان دهد که درست‌تر باشد و به نحوی راه و رسم زندگی را بهتر آموزش می بیند. این کودکان این فرصت را پیدا می کنند که با شخصیت هایی که در کتاب حضور دارند، همدلی کنند و این گونه نیز مهارت های ارتباطی خود را تقویت می کنند. والدین نیز می توانند در زمان کتاب خواندن فرزندشان آنها را همراهی کنند و به بحث و نظر پردازی در مورد قسمت های مختلف آن بپردازند .

 این گونه ضمن اینکه ارتباط بهتری با کودک در طول روز برقرار می کنند، از طرز تفکر کودک خود در رابط با مسایل مختلف مطلع می شوند و می توانند راهنمایی های لازم را انجام دهند تا کودکشان با دنیای اطرافش بهتر آشنا شود. مغز کودک با مطالعه کتاب بسیار تقویت خواهد شد چون با هر کلمه از کتاب، تصویرسازی می کنند و با ایده پردازی بین زندگی واقعی و داستان کتاب ارتباط برقرار می کنند. با تحت تاثیر قرار گرفتن بخش های مختلف مغز عملکرد بهتری را از کودک شاهد خواهیم بود و توانایی بیشتری در حل مساله از خود نشان می دهند.

 کودک و نوجوانی که برای مطالعه کتاب تمرکز می کند، آرامش ذهنی پیدا می کند و فرا می گیرد که ذهن و بدن خود را هماهنگ کند و کمتر دچار حواس پرتی می شود. تجربیات این کودکان بیشتر از هم سن و سال‌های خود می شود و با رشد دادن تخیلش، خلاقیت خود را افزایش می دهند. بهتر است والدین با توجه به سن کودک خود کتاب هایی مناسب برای آنان تهیه کنند و این گونه علاقه مندی لازم را برای مطالعه در فرزند خود ایجاد کنند. نوجوانی که به مطالعه کتاب می پردازد، کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شود و ارتباط بهتری با دوستان و خانواده های خود برقرار می کند. به دلیل اهمیتی که مطالعه دارد بهتر است والدین توجه ویژه ای به این امر داشته باشند و فرزند خود را به گونه ای تربیت کنند که به کتابخوانی علاقه پیدا کند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *