«اعتیاد» ام الخبائث جرایم !

پرویز بنی اردلان/ روزگاری دور، دیدن یک معتاد در حاشیه خیابان یا محله و میان یکی از اعضای خانواده، با واکنش های مختلفی همراه بود؛ نگاه هایی سرشار از ملامت، دلسوزی و نگرانی. اما رفته رفته با افزایش مشکلات معیشتی از جمله بیکاری و فقر امروز شهروندان کمتر در مواجه به افراد معتاد واکنش منفی […]

اشتراک گذاری
15 تیر 1401
148 بازدید
نویسنده : پرویز بنی اردلان
کد مطلب : 254

پرویز بنی اردلان/ روزگاری دور، دیدن یک معتاد در حاشیه خیابان یا محله و میان یکی از اعضای خانواده، با واکنش های مختلفی همراه بود؛ نگاه هایی سرشار از ملامت، دلسوزی و نگرانی. اما رفته رفته با افزایش مشکلات معیشتی از جمله بیکاری و فقر امروز شهروندان کمتر در مواجه به افراد معتاد واکنش منفی نشان می دهند.

 اعتیاد پدیده ای پیچیده و چند وجهی است؛ معلول عواملی متعدد و عاملی موثر در بروز و تشدید آسیب هایی بی شمار؛ دیگر امروز اعتیاد را به تنهایی از ظاهر افراد نمی توان تشخیص داد و عدد مواد مخدر، هر روز افزوده و دامنه تاثیرات مخرب آن در جامعه بیشتر و بیشتر می شود. دامنه تاثیرات مخرب اعتیاد به مواد مخدر از آن رو حایز اهمیت فراوان است که عواقب وخیم آن تنها فرد معتاد را در بر نگرفته و به ورطه نابودی نمی کشاند، بلکه معمولاٌ همسر، فرزندان، خانواده،‌ دوستان و همکاران را نیز در معرض آثار ویرانگر آن قرار می دهد.

 امروز البته اعتیاد ابزاری اقتصادی در دست کارتل های بزرگ و قدرتمند در جهان صنعتی و ماشینی است که از آن در مسیر دستیابی به منافع قدرت بهره می برند؛ به عبارتی ساده تر اقتصاد مواد مخدر، یکی از عوامل بسیار مهم در تداوم و توسعه فعالیت های اقتصادی و پولی در دنیا محسوب می شود.

انسان به عنوان موجودی اجتماعی، ساخته و پرداخته نهادهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه ای است که در آن پرورش یافته است؛ به عبارت بهتر؛ الگوهای زندگی، رفتار و شخصیت هر فرد انعکاس مستقیم و غیر مستقیم واقعیات عینی محیط اجتماعی او در طول زندگی اش بوده و بر اساس آن، این شخصیت شکل می گیرد و بارور می شود‌. بدین ترتیب اگر در جامعه ای پدیده های نابهنجاری همچون اعتیاد، سرقت، طلاق، فحشاء و … دیده شود، باید ریشه های آن را در درون جامعه و روابط و مناسبات حاکم بر آن جستجو کرد.

 تاکنون راهبردها و برنامه های گوناگونی برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر در ایران طراحی شده است که هدف غایی آنها اعتیادزدایی و ریشه کنی این بلای خانمانسوز بوده است. اعتیاد پدیده ای چند وجهی است که برخاسته از شرایط ساختاری، ارتباطی و ویژگی های فردی است. استراتژی ها و راهبردهای اعتیاد زدایی و پیشگیری نیز به ناچار با تغییرات ساختاری، تغییر ویژگی های فردی و شرایط اجتماعی امکان پذیر است. در راهبردهای اجتماعی، کنترل اعتیاد عوامل گسترده‌ای شامل؛ وضعیت قوانین مربوط به اعتیاد، منابع تولید مواد، میزان دسترسی، هزینه مواد، میزان پذیرش مصرف مواد در جامعه، عادات سنتی و بومی، عوامل اقتصادی و فرهنگی و موارد دیگر نقش دارند و از طرفی میزبان یا فرد بیمار به صورت فعالانه اقدام به دریافت مواد می کند.

 در حقیقت تنها برخورد با عامل تولید و توزیع مواد مخدر کافی نیست و لازم است که افراد در معرض اعتیاد نیز بازپروری و واکسینه شده و شرایط محیطی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز به گونه‌ای تغییر یابد که امکان شیوع  اعتیاد منتفی شود.

 حمایت های پس از درمان به عنوان یکی از حلقه های مهم درمان اعتیاد مد نظر شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته که می بایست بدین منظور مراکز توانمند سازی و جامعه‌ پذیری بهبود یافتگان کشور جهت اسکان بهبود یافتگان اعتیاد راه‌اندازی شود و از تجارب ارزنده کسانی که می توانند در خصوص مبارزه با مواد مخدر به سیاستگذاران حوزه این امر کمک نمایند، استفاده بهینه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *