کارشناسان اقتصادی در گفت وگو با پیام شهر معتقدند؛

اعتماد به بخش خصوصی گامی برای ایجاد امنیت و استقلال اقتصادی

بند یکم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به یکی از مهم‌ترین عوامل برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب اقتصادی اشاره دارد. آنجا که اشاره می کند؛ تامین شرایط و فعال‏سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‏ های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‏های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‏های جمعی و تاکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‏‌درآمد و متوسط است که امید می رود مسوولان امر، چه در نهادهای تصمیم گیر و چه در متولیان اقتصادی مود توجه قرار بگیرد تا اقتصاد کشور عزیزمان به چنان باور و اعتمادی برسد که هر آنچه نیاز اقتصادی است، برآورده سازد و با آبادانی و تولید و تصرف در جهان مادی، آن را برای آسایش جامعه مورد بهره‌برداری قرار دهد.
اشتراک گذاری
07 اسفند 1401
75 بازدید
نویسنده : لیلا دودانگه
کد مطلب : 1016

تعبیر و برداشت های خطایی از اقتصاد مقاومتی در جامعه و حتی گروه‌های سیاسی نهادینه شده است؛ برداشت اشتباهی که تعبیر آن، «مقاومت در مقابل تحریم ها» تعریف عمومی شده است؛ اما اقتصاد مقاومتی چیست؟ اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما در مباحث اقتصادی، تولید و مسایل دانش بنیان علمی، طراحی صحیحی داشته باشیم و با اجرا و ساخت محکم زیر ساخت ها، دچار چالش نشویم و مقاوم باشیم؛ به مفهوم دیگر در مقابل هجمه ها و حملات اقتصادی دشمن، مقاوم و استوار باشیم و نباید فراموش کنیم که اقتصاد مقاومتی نیاز به تمرین، مقاوم سازی، آینده پژوهی و راهبرد صحیح دارد.

اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه مفهوم ریاضت اقتصادی ندارد؛ بعضی از جریانت بدون برنامه و شعار محور بدون درک از مفهوم اقتصاد مقاومتی، این موضوع را در تحمل مشکلات اقتصادی از سوی مردم برای خودشان رفع تکلیف کرده اند و از هرگونه توسعه و ساختارسازی و مقاوم سازی اقتصادی شانه خالی می کنند.

از دیگر سو، یکی از راه‌های هویت دادن به اقتصاد مقاومتی، کارآفرینی است؛ تردیدی وجود ندارد که با کارآفرینی و تولید ملی و با استفاده از پتانسیل ها و به کارگیری نیروهای متخصص، قطعا می توانیم ریل گذاری صحیحی برای توسعه پایدار داشته باشیم که متاسفانه در حال حاضر نیازسنجی صحیحی از پتانسیل ها و آمایش سرزمینی و به کارگیری نیروهای متخصص وجود ندارد و به رغم قابلیت های سرشار استان و کشور در بخش های مختلف، این امر باعث شده توفیق چندانی در این خصوص عاید کشور نشود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین در این خصوص معتقد است: برگزاری منظم جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان و مصوبات هدفمند آن، احداث پارک علم وفناوری و مراکز رشد و فنآوری در دانشگاه ها، توجه ویژه بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در حمایت از اقدامات اقتصاد مقاومتی، می بایست در آمارهای مقایسه ای اقتصادی استان قزوین و سایر نقاط کشور مورد تجزیه و تحلیل قوی قرار بگیرد.

مهندس مهدی بخشنده در پاسخ به این سوال که اقتصاد مقاومتی تاکنون تا چه اندازه تحقق یافته است، با بیان اینکه شعار راهبردی اقتصاد مقاومتی، یک گستره وسیع را در بر می گیرد که تحقق تمامی زوایای آن، نیازمند عزم ملی و همراهی و همدلی کلیه دست اندرکاران اقتصادی کشور اعم از مدیران اجرایی، فعالان اقتصادی، بخش خصوصی، تشکل‌ها، اتحادیه ها و کانون‌های تاثیرگذار در این پروسه است، می افزاید: باتوجه به این که کشور عزیزمان تحت تاثیر شدیدترین تحریم های ناجوانمردانه بین المللی از سوی آمریکا و کشورهای غربی و همراه آن مواجه است، اقتصاد مقاومتی تبلوری از اراده همگانی مردمان ایران اسلامی برای رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی محسوب می شود.

وی تصریح می کند: در بخش‌هایی از اقتصاد به استفاده از نیروهایی جوانان و کارآمد و دانا و همگامی با فناوری های روز توانسته ایم اقتصاد مقاومتی را سرلوحه خود قرار دهیم؛ برای مثال ظهور و بروز شرکت‌های دانش بنیان تخصصی در این سال‌ها کاملا مشهود بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین تصریح کرد: استان قزوین با دارا بودن هزاران واحد صنعتی و تولیدی، یکی از قطب‌های مهم صنعتی کشور به شمار می آید و استقرار چندین شهرک صنعتی در کنار شهرصنعتی البرز به عنوان نخستین شهر صنعتی احداث شده در سطح کشور، این توانمندی ها و قابلیت‌ها را دو چندان کرده است.

وی تصریح کرد: برگزاری منظم جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان و مصوبات هدفمند آن، احداث پارک علم و فناوری و مراکز رشد وفنآوری در دانشگاه ها، توجه ویژه بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در حمایت از اقدامات اقتصاد مقاومتی گوشه ای از فعالیت‌های صورت گرفته است که البته می بایست درآمارهای مقایسه ای اقتصادی استان قزوین و سایر نقاط کشور مورد تجزیه و تحلیل قوی قرار گیرد.

بخشنده همچنین در خصوص این سوال که برای حمایت از کارآفرینی چه اقداماتی متصور است؟ می گوید: در ایران و همچنین تمام دنیا کارآفرین کسی است که با صرف سرمایه و زمان و دانش خود به ایجاد اشتغال پایدار در سطوح مختلف جامعه می پردازد تا علاوه بر افزایش تولید، زمینه سازی برای فرصت‌های شغلی دایم، افزایش تولید و صادرات و در نتیجه کسب درآمدهای متنوع، ارزآوری و تقویت پایه پولی، ایجاد امنیت اقتصادی و… فراهم گردد.

وی تصریح می کند: عبور از تنگناهای اداری، ثبات قوانین اعم از بخشنامه ها، دستورالعمل‌ها و آیین نامه های دست و پاگیر، متضاد و با حجم فراوان و حمایت عملی از کارآفرینان در مباحث مالیاتی و تامین اجتماعی، توجه واقعی به مطالبات و درخواست‌های به حق فعالان اقتصادی، گذر از سیاست زدگی در برقراری روابط اقتصادی و ایجاد ارتباط موثر با کانون‌های اقتصادی جهانی می تواند از عمده اقدامات موثر در حمایت از کارآفرینی محسوب شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین می افزاید: همچنین باید در نظر داشته باشیم که در سال‌های اخیر، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان قزوین به عنوان مرکز ارتباط و پیوند بخش خصوصی با سه قوه اجرایی، قانونگذار و قضائی، بسیاری از مشکلات کارآفرینان را بررسی کرده و به مصوبات اجرائی موثر در سطح ملی دست یافته است که تصویری روشن از حمایت علنی از کارآفرینان ممتاز استان و کشور است.

وی در خصوص چالش ها و دغدغه های پیش رو در حوزه اقتصاد هم گفت: تغییر دولت‌ها و رویکردهای کلان راهبردی در حوزه اقتصاد اگر چه به ورود چهره‌های تازه نفس و پر انرژی به حیطه اقتصاد کشور می انجامد، اما از سوی دیگر باعث می شود تجربه‌های موثر پیشین به دست فراموشی سپرده شود و بسیاری از راه‌های رفته و آزمون و خطاهای صورت گرفته مجددا” تکرار شوند.

بخشنده تصریح می کند: روند پرشتاب اقتصاد جهانی، توام با سرعت فنآوری، به اندازه ای غیر قابل تصور در حرکت است، به گونه ای که کارآفرینان امروز می بایست در کنار توجه دقیق به روند اداره مجموعه کارآفرینی خود و محاسبه آینده فعالیت اقتصادی، به طور مداوم چالش‌های ناشی از خودتحریمی و تصمیمات بعضا” غلط در حیطه اجرایی را خنثی کنند و با حفظ مداومت کار خود، راهکارهای بهبود تولید و صادرات را نیز ارائه نمایند. برای مثال؛ عرصه صادرات صنایع تبدیلی از کشور با وجود ظرفیت‌های بالا مغفول واقع شده و نیازمند حمایت بیشتر از سوی مسوولان است؛ در حوزه صنایع تبدیلی امکان ارزآوری قابل توجهی وجود دارد و در این زمینه باید از سوی مسوولان حمایت های لازم صورت بگیرد و ریل گذاری مناسب انجام شود تا کارآفرینان استانی و کشوری بتوانند در فضایی آرام و به دور از هیجان‌های ناشی از مقررات دست و پاگیر، فعالیت خود را تداوم ببخشند.

این مدیر بخش خصوصی و از کارآفرینان استان در ارزیابی خود از شرایط آینده صنعت کشور و استان گفت:

خوشبختانه نیاز به استقلال اقتصادی باعث شده که طی سال‌های اخیر بسیاری از رشته های صنعتی در استان و کشور به جایگاه مناسبی در سطوح منطقه ای و بین المللی دست پیدا نماید و اگر توجه دولت به سمت تقویت صادرات محصولات تولیدی به جای اتکا به نفت و گاز معطوف شود؛ با توجه به وجود و حضور متخصصان داخلی و زیرساخت‌های موجود و نیازهای روشن بازارهای متنوع و متعدد کشورهای منطقه، صنعت کشور از آینده ای روشن برخوردار خواهد بود.

بخشنده تصریح می کند: در استان قزوین وجود برندهای ممتاز در حوزه صنایع شوینده، کاشی و سرامیک، انواع شیشه های صنعتی، قطعات نیمه هادی فلزی و خودرو، الکترونیک، صنایع تبدیلی و… از مجموع پتانسیل‌های آشکار در راستای نیل به توسعه و رشد پایدار صنعتی است.

این مسوول همچنین در پاسخ به این سوال که در بحث اقتصاد مقاومتی اکنون در کجا قرار داریم؟ گفت: همانطور که پیشتر هم در پاسخ به سوال دیگری عرض کردم؛ اقتصاد مقاومتی با شاخص ها و متغیرهای فراوان، تعبیر و تفسیر می شود که آمارهای مقایسه ای در این زمینه را می بایست مسوولان طراز اول دست اندرکار از قیبل وزارت امور اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان توسعه تجارت، گمرک جمهوری اسلامی و … ارائه نمایند؛ چرا که آماردهی از وظایف بخش خصوصی نیست؛ اما طبق آمارهای ارائه شده از سوی مسوولان استانی، طی سال‌های گذشته استان قزوین همواره در اجرای اقتصاد مقاومتی در جایگاه برتر کشور قرار گرفته و این استان جزو سه استان برتر در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.

وی می افزاید: یکی از سیاست های استان قزوین تامین سرمایه شرکت های صادرات و واردات برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی بوده و فعال سازی بخش خصوصی در حوزه اقتصاد مقاومتی از دیگر اولویت‌های مسوولان استان قزوین اعلام شده بود؛ البته باید در نظر داشت که در سال‌های اخیر دو مولفه تبعات و پیامدهای زیانبار بیماری جهانگیر کرونا و وضع شدیدترین تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه بین المللی علیه کشور عزیزمان، شرایط را برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیار دشوارکرده است، ولی از سوی دیگر اهمیت وافر اجرای آن را روشن ساخته است.

بخشنده همچنین در پاسخ به این سوال که در تعریف کارآفرینی مواردی از جمله؛ فرصت ها، سرمایه ها، دانش و علم و زمان را مطرح کرده اند، به اعتقاد شما کدام شاخص ها بر دیگر شاخص ها ارجح تر است؟ گفت: تک تک مواردی که شما اعلام کردید، در نوع خود مهم و تاثیر گذار به شمار می آید اما عزم و اراده ملی در حمایت از کار آفرینی و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی نیز یکی از پارامترهای مهم است که می تواند در نقش آفرینی یک منطقه به عنوان مرکز کارآفرینی بسیار موثر باشد.

وی با تاکید بر این نکته که استفاده از فرصت‌ها به شناخت دقیق بازارها برای خروجی محصولات تولیدی بستگی دارد و سرمایه های مادی و معنوی(پولی و نیروی انسانی) یاری بخش مهم عرصه کار آفرینی است، می افزاید: دانش و علم لازمه برقراری خطوط تولید، توزیع و نتیجه گیری نهائی است اما تنها و تنها حمایت‌های همدلانه اجرایی و کلان از مقوله کارآفرینی است که می تواند در جلوگیری از خروج سرمایه ها، تداوم چرخه تولید و صادرات و ایجاد امنیت و استقلال اقتصادی رتبه نخست را به خود اختصاص دهد؛ در یک کلام حاکمیت می بایست عملا” و محتوایی ضمن باور اصل ۴۴ قانون اساسی، به بخش خصوصی واقعی و فعالان حقیقی اقتصادی اعتماد داشته باشد تا کار آفرینی جایگاه ممتاز خوددرعرصه اقتصاد کشور را استمرار ببخشد و طبیعی است که نفت و گاز و انواع معادن و کانی های بسیار مهم موجود در کشورمی بایست تنها پشتیبان توسعه و رشد پایدار ما باشد و این کارآفرینی است که می تواند چرخ دنده های عظیم تولید و اتکا به اقتصاد درونزا را به حرکت درآورد و بارهای مضاعف را ازدوش نظام اجرایی کشور بردارد.

* رفع تحریم های داخلی و برخورد با تحریم کنندگان داخلی در اقتصاد مقاومتی اهمیت بالایی دارد

عضوهیات مدیره صادرکنندگان استان قزوین نیز در گفت وگو با خبرنگار پیام شهر در خصوص میزان تحقق اقتصاد مقاومتی تاکنون و چرایی عدم توجه جدی به آن گفت: از ابتدای ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، در بهمن ۹۲ کلید واژه جدیدی به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شد که موافقان و مخالفانی را داشت؛ عده ای هم با نگاه تردید به این گفتمان جدید نگاه می کردند، برای اینکه بدانیم وضعیت تحقق این سیاست ها در کشور چه میزانی بوده، اول باید نگاهی به مؤلفه هایی بیاندازیم که در اقتصاد مقاومتی وجود دارد.

مهندس مجید سعیدیان تصریح می کند: شاخص هایی از جمله درون زایی و مولد بودن، مؤلفه مهم دانش بنیان، اقتصاد بدون نفت، توانمند سازی بخش خصوصی، توانمند سازی نیروی کار، تقویت صادرات که وقتی به این مؤلفه ها نگاه می اندازیم متوجه می شویم که مهم عامل تحقیق این اقتصاد داشتن نقشه راه و برنامه های عملیاتی است که متاسفانه ما همانطور که در فهم این مفهوم اقتصادی در میان متولیان اقتصادی کشور دچار اختلاف برداشت هستیم، در موضوع اجرای برنامه های عملیاتی هم شاهد برنامه منسجم استراتژیک نبودیم.

وی تصریح می‌کند: اقتصاد کشور با همه ظرفیت های نهفته در دل خود، چه در حوزه منابع زیرزمینی مانند معادن، نفت و … و چه در حوزه منابع رو زمینی مانند منابع انسانی تحصیل کرده و… غنی است و بیشتر شبیه یک قطار تندروی خراب است که اگر تعمیر شود و به حرکت بیافتد، قطعا می‌تواند عقب ماندگی های خود را جبران کند؛ به شرطی که برنامه های در کشور با دولت ها و افراد دچار تغییر اساسی نشود.

سعیدیان که خود از کارآفرینان برتر کشور و استان است، در خصوص این پرسش که استان قزوین به عنوان قطب صنعتی چه اقداماتی در این زمینه داشته و به باور شما آیا این اقدامات موفق بوده است؟ گفت: ما در استان قزوین همان مشکلی را داریم که در سطح کشور هم داریم، تعدد صنایع، عدم شناسایی صحیح توانمندی ها و مزیت های منطقه ای، ما در مورد استانی صحبت می کنیم که تعداد نواحی و شهرک های صنعتی آن را به سرانه جمعیت و مساحت سرزمینی وقتی مقایسه می کنیم، شاهد ویژگی های بارز در سطح ملی هستیم، منتها در همین استان وقتی شما وارد استان می شوید، تفاوتی با یک استان غیر صنعتی مواجه نمی شوید.

وی می افزاید: رویکردها در سالیان گذشته به تقویت و همگرایی این ظرفیت ها نبوده، شاخص هایی از جمله میزان صادرات بخش خصوصی، میزان ارز آوری، ظرفیت بالای اشتغال همگی می تواند نگاه غالب استان را به تقویت حوزه اقتصادی استان، تقویت برند های در سطح ملی و… سوق دهد که امیدواریم این امر محقق شود.

بازرس انجمن نوردکاران کشور در خصوص اقداماتی که باید در خصوص حمایت از کارآفرینی صورت بگیرد، گفت: مساله مهم در توزیع حمایت ها، شناخت اهل از نااهل است و تفکیک آن از مجموعه هایی که حمایت ها را به جهت توسعه دریافت می کنند یا برای استفاده در سایر زمینه ها، انتظار این است که مراجع و متولیان حمایت ها، اعم از مادی و معنوی نقش شناختی و نظارتی خودشان را به درستی ایفا کنند.

وی خاطرنشان می کند: ما در صنعتی مشغول فعالیت هستیم که ظرفیت های صادراتی بالایی در محصولات تولیدی کارخانه و در نتیجه آن افزایش ظرفیت تولید و ایجاد اشتغال هستیم؛ همین صنعت در فصول مختلف سال به جهت تامین انرژی با مشکلات جدی مواجه است، حمایت اصلی کارآفرینی به رفع این موانع باز می گردد.

این فعال عرصه اقتصادی در ادامه این گفت وگو در خصوص باور خود از چالش ها و دغدغه های پیش رو هم گفت: بارزترین چالشی که با آن در صنعت مواجهیم، شناخت ناکافی یا در بعضی مواقع نادرست مسوولان و حتی کارشناسان مرتبط در دستگاه ها از صنایع هستیم.

وی می افزاید: در زمانی که انتظار کاهش تعدیل نیرو از ما وجود دارد، در تامین انرژی در فصول مختلف سال به خصوص برق در تابستان و گاز در زمستان مواجهیم، در صورتی که تامین آن از وظایف دولت و در صورت عدم تامین، جبران هزینه های ناشی از آن مسوولیت دولت است که تقریبا فراموش شده است؛ برخوردهای سلیقه ای کارشناسان مرتبط در دستگاه های متولی و حتی نظارتی نیز در مواردی مانع توسعه فعالیت های در صنعت شده است.

عضوهیات مدیره صادرکنندگان استان قزوین همچنین در خصوص ارزیابی خود از شرایط آینده صنعت گفت: اگر دولت زیرساخت لازم را فراهم کند و تصدی گری در صنعت را رها کند، شاهد رشد و شکوفایی صنعت هستیم؛ بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری با نظارت دولت و نه دخالت آن است؛ صنعت در بخش خصوصی روز به روز توسعه پیدا کرده ولی در دولت مثل برق و گاز اگر هم توسعه در دولت بوده است، متناسب با زمان و مکان نبوده که الان در کشور شاهد کمبود زیرساخت و نواقص هستیم.

سعیدیان در ادامه در مورد این سوال که در بحث اقتصاد مقاومتی اکنون در چه جایگاهی هستیم نیز تصریح می کند: همانطور که بیان شد، اقتصادی مقاومتی در کشور به مفهوم وفاق تبدیل نشده و اقدامات جزیره ای و پارتیزانی نمی تواند رویکردها را تغییر و عقب افتادگی ها را جبران کند.

وی یادآور می شود: رفع تحریم های داخلی و برخورد با تحریم کنندگان داخلی در اقتصاد مقاومتی اهمیت بالایی دارد؛ جایی که ساختار اجرایی کشور با عدم تثبیت قوانین، مقررات و رویکردهای اقتصادی قدرت تصمیم گیری صحیح را بخش خصوصی سلب می کند، جایی که معرفی تولید کنندگان و صادر کنندگان و امثالهم به عموم جامعه و فعالان اقتصادی به جایی اینکه مبتنی بر شاخص ها باشد به معیار های کیفی باشد این تحریم از هر تحریم خارجی بدتر و اثرگذارتر است، گو اینکه شاهد تغییر رویکردها هستیم، منتها انتظار با سرعت بیشتر است.

بازرس انجمن نوردکاران کشور گفت: بررسی تجربیات جهانی نشان می دهد که نقش منابع انسانی و رویکرهای علمی می تواند بر سایر موارد غلبه جدی داشته باشند؛ یک نمونه آن را ما در تئوری فرآیند جهش اقتصادی یک کشور در حال توسعه و هم‌پا شدنش با کشورهای پیشرفته می بینیم؛ بر مبنای این تئوری، فرآیند جهش اقتصادی یک کشور در حال توسعه و هم‌پا شدنش با کشورهای پیشرفته، مستلزم رهبری همزمان سه پارادوکس ذاتی است.

وی سه گزینه را در تشریح گفته خود بیان می کند و می گوید: اول؛ برای شبیه شدن با دیگران (دستیابی به درآمد سرانه مشابه با کشورهای پیشرفته)، باید متفاوت (نوآور) بود و بعد اینکه در فرآیند جهش اقتصادی، مسیرهای میانبر، از مسیرهای مستقیم صاف، سریع‌تر عمل می‌کنند، چرا که مسیرهای مستقیم موجود، بسیار پرترافیک، مملو از رقابت شدید و حتی همراه با ایجاد موانع ورود جدی از سوی کشورهای پیشرفته اند و بالاخره سوم اینکه عبور از هژمونی کشورهای پیشرفته، به خصوص وقتی که این کشورها همه نردبان هایی که خودشان از طریق بالا رفتن از آن به درآمد بالا دست یافته‌اند را پشت سر خود خراب کرده اند، نیازمند یک پرواز با بالن از طریق کشف پنجره های فرصت (فناورانه-نهادی) است.

***

در آخر اینکه بند یکم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به یکی از مهم‌ترین عوامل برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب اقتصادی اشاره دارد. آنجا که اشاره می کند؛ تامین شرایط و فعال‏سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‏ های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‏های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‏های جمعی و تاکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‏‌درآمد و متوسط است که امید می رود مسوولان امر، چه در نهادهای تصمیم گیر و چه در متولیان اقتصادی مود توجه قرار بگیرد تا اقتصاد کشور عزیزمان به چنان باور و اعتمادی برسد که هر آنچه نیاز اقتصادی است، برآورده سازد و با آبادانی و تولید و تصرف در جهان مادی، آن را برای آسایش جامعه مورد بهره‌برداری قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *